Kira Artış Oranı Nasıl Hesaplanır?

Ev sahiplerinin ve kiracıların en çok merak ettiği konulardan biri olan kira artış oranı nasıl hesaplanır sorusudur. Kira sözleşmesinde ev sahibi ve kiracı karşılıklı olarak bir oranda anlaşma sağlamamış ise kanunen her yıl belirlenen kira artış oranına göre kira zammı yapılır.

Bazı mülk sahipleri evlerini ya da işyerlerini kiraya verirken her yıl yapacakları kira artışı belirleyerek kira sözleşmesinde yer almasını istemektedir. Bu durumda kira sözleşmesinde yazılı olan ve belirlenen oranda kira zammı yapılır. Fakat böyle bir belirleme yapılmamış ise her yıl Türkiye İstatistik Kurumu’nun belirlediği artış oranı kadar kira artışı yapılması yasal düzenleme ile belirlenmiştir.

Bu oran Üretici Fiyat Endeksi baz alınarak belirlenmektedir. Kira artışı bu oranın üzerinde yapılamaz. Mülk sahibi devletin yasalar ile belirlediği bu oranın üstünde artış istediğinde kiracının yasal yollara başvurma hakkı vardır.

Kira Artışı Neye Göre Yapılır

Kira artışı yasalar ile belirlenen oranlarda yapılır. Borçlar Kanunu ile belirlenen esaslara göre yıllık kira artış zammının Üretici Fiyat Endeksi’ni (ÜFE) geçmemesi gerekir. ÜFE oranları her yılın Aralık ayında Türkiye İstatistik Kurumu tarafından açıklanarak Resmi Gazete de yayınlanmaktadır. Kira artışında resmi olarak açıklanan ÜFE oranı kullanılır. Mülk sahipleri bu oran üzerinde kira zammı isteme hakkına sahip değildir.

Kira artışı bir önceki yılın aynı ayına göre Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi yüzde değişimi esas alınarak yapılmalıdır. Yargıtay’ın yaptığı açıklamaya göre ‘’Kira artışının üretici fiyat endeksindeki 12 aylık ortalama artış oranına göre belirlenmelidir’’ şeklinde kesin olarak belirlenmiştir. TÜİK tarafından her yıl açıklanan ÜFE oranı kira artış oranı olarak kanunlar tarafından kesin hatlarla belirlenmiştir. Kira artış oranının neye göre ve hangi oranda yapılacağını maddeler halinde sıralayalım:

  • Kira artışı yıllık Yİ-ÜFE oranına göre yapılır.
  • Kira zammı TÜİK’in açıkladığı ÜFE artışına orantılı olmalıdır.
  • Kira artışı 12 ayda bir yıllık ÜFE oranında yapılmalıdır.
  • Mülk sahibi Borçlar Kanunu’nun 344. Maddesi oranında kira zammı yapabilir.
Benzer Haber  Naime Sultan Yalısı

Kira Artışı Ne Kadar Zamanda Yapılır

Kira artışı mülk sahibi ile kiracı arasında yapılan kira sözleşmesinde farklı bir anlaşma yoluna gidilmemiş ise yılda bir kez yapılır. Kira sözleşmesi yıllık değil de örneğin 5 yıllık yapılmışsa ve 5 yıl boyunca kira zammı yapılmayacağı konusunda bir madde eklenmişse kira zammı bu sözleşmeye uygun olarak yapılır.

Ancak mülk sahibi ile kiracı arasında böyle bir anlaşma yoksa kira sözleşmesi bir yıllık yapılır ve bir yıl sonunda kira zammı kanunen belirtilen orana uygun olarak yapılır. Kira sözleşmesinin yapıldığı tarih 20 Ocak ise kira zammı da sonraki yılın 20 Ocak tarihinden itibaren geçerli olacak şekilde yapılır.

Yani kira sözleşmesi tarihi baz alınarak o tarihte kira artışı yapılabilir. Yapılacak artış Borçlar Kanunu ile belirtildiği şekilde Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi oranına göre Türkiye İstatistik Kurumu tarafından belirlenen oranda yapılmalıdır.

2018 Yılı Kira Artışı Ne Kadardır?

2018 yılında kira artış oranı 2017 Aralık ayında açıklanmıştır. Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi’nin 12 aylık ortalama artışı Türkiye İstatistik Kurumu tarafından 15,82 olarak belirlenmiştir. TÜİK verilerine göre açıklanan bu oran 2018 yılı kira artış oranını belirlemektedir. Bu yılın kira artış oranı ÜFE artış oranı olan 15,82 ile aynı olacaktır. Yani 2018 yılı kira artış oranı 15,82 olarak belirlenmiş olup mülk sahipleri bu oranın üzerinde kira zammı yapamayacaktır.

 

Yorum Yazın