Kira Gelir Vergisi Nedir?

Kira Gelir Vergisi Nedir? Nereye  Nasıl Ödenir? Kira gelir vergisi ile ilgili tüm detayları haberimizden inceleyebilirsiniz. 

Vergilerin nereye nasıl ödeneceği özellikle mülk sahiplerinin merak ettiği bir konudur. Kira geliri alan ev sahipleri için ayrıntılara bakmak gerekir.

Kira Gelir Vergisi Nedir?

Kira geliri vergisi, bir ev sahibinin bir bedel karşılığında aldığı düzenli gelirden bir kısmını devlete ödemesi gibi tanımlanabilir. Yani vergi miktarı devlet tarafından belirlenir ve bu ödeme belli dönemlerde gerçekleşir. Kira geliri vergisinin ödenmesi için resmi olarak kira geliri olması gerekir. Bazı ev sahipleri, vergi ödememek için sözleşme yapmaz. Bu gibi hallerde karşılıklı haklar da devre dışı kalır. Yani evde oturan kiracı da ev sahibi de beklenmedik durumlarda  yasal olarak bir hak talep edemez. Kira geliri vergisi veren kişiler, her yıl mart ve temmuz dönemlerinde ödemelerini yapmaktadır.

Kimler Kira Vergisi Vermez?

Kira vergisi vermeyecek olan kişiler, geliri iş yerlerinde 27 bin, meskenlerde ise 3600 lirayı aşan kişilerdir. Yani bu sınırın üstündeki kişilerin vergi ödemesi zorunludur. Ancak istisna durumlar da olabilir.  Giderlerini düşüren ve bu giderleri Maliye Bakanlığı’na ispat eden kişilerde durum değişebilir.

 Akraba Veya Tanıdıklardan Kira Almayanlar Vergi Öder Mi?

kira-gelir-vergisi-emlaklobisi

Bazı ev sahipleri akrabalarından, hala, amca gibi kişilerden kira almamaktadır.  Bu gibi durumlarda birinci dereceden akrabalarda vergi ödenmemesi durumu vardır. Anne, baba ya da çocuk  eğer evde oturuyor ve kira alınmıyorsa vergi ödemesi olmaz. Ancak diğer akrabalarda fark etmeksizin ödeme yapılmaktadır.

Kira Gelir Vergisi Ne Kadar? 

Kira gelir vergisi miktarı, ortalama olarak bakıldığında 2018 yılında geçmiş yıllara göre artırılmıştır. Yeni yıl için duyurulan rakama gelince 2018 kira geliri vergisi 3900 lira olarak duyurulmuştur. Konutlarda aylık gelirin 1000-1500 lira olduğu yerlerde ise  yaklaşık bir aylık kira bedeline denk gelmektedir. Yani bir aylık kira gelirini vergi olarak ödemekle yükümlüdür. Tam rakamlar tablo halinde bilgilendirilmektedir.

Benzer Haber  Bozcaada Feribot Seferleri

2018 kira gelir vergisi  artışı konut vergi hesaplamasındaki değişim ile meydana gelmiştir. 2017 yılında vergi miktarı 1500 lira kira alan biri için 1586 lira olarak hesaplanmaktaydı. Bu hesaplamada götürü gider hesaplama yöntemi de devreye girmekteydi. Ancak 2018 yılından itibaren bu kural değiştirildi ve belge göstermeden kira gelirinin 4’te birini gider olarak gösterilmesi ortadan kalktı. Yeni yılda, yani 2018’de artık vergi 1.798 lira oldu. Bu değişikliğin temel nedeni ise yasa değişikliği olarak açıklanmaktadır.

Kira Vergisini Ödemek İçin Ne Yapmalı?

Kira vergisini ödemek  için öncelikle internetten de yardım alarak hesaplama yapmanız ve beyan verme işlemlerini gerçekleştirmeniz gerekir.  Gelir İdaresi Başkanlığı üzerinden beyan sistemine girilerek işlem yapılabilmektedir. En doğru hesap için bu kurum sitesini kullanmanız önerilir.  Sonrasında vergi ödeme için gereken yönlendirmeleri buradan görebilir ve ödemenizi tamamlayabilirsiniz. Sitede başka vergi ödemeleri de yapılabilmektedir.

 

 

Yorum Yazın