Kış Tatili İçin Nereye Gidilir?

Kış Tatili İçin Nereye Gidilir? Yazımızdan kış tatili yapmak için uygun yerleri inceleyebilirsiniz. Yazımızın, tatilinize başlamadan önce gideceğiniz yere karar vermenizde etkili olacağını düşünüyoruz. İşte, Türkiye’deki en güzel kış tatili yerleri;

Sandıklı – Afyon

Afyon Sandıklı termal otel ve kaplıca otelleri ile Ege Bölgesinde en sık ziyaret edilen yerlerden biri. Antalya-Ankara karayolu üzerinde yer alan ve son yıllarda kış tatili rotalarının en çok ilgi gören yerlerinden Sandıklı, dışarıda yağan kara rağmen sıcacık sularda dinlenme imkanı sunan cazip bir kış tatili noktası. Sandıklı Hüdai Kaplıcaları çamur banyoları ile ünlü. Sandıklı’nın şifalı sularının tarihin en eski dönemlerinden itibaren tedavi edici olduğu biliniyor. 2000 yıldır şifalı suları ile sağlık ve zindelik veren termal sular, 68 derecelik sıcaklığa ulaşıyor.

Uludağ – Bursa

Bembeyaz görünümüyle Türkiye’de kış turizmi denildiğinde ilk akla gelen yerleri arasında bulunan Uludağ, sayısız konaklama ve eğlence tesisiyle konuklarına hareketli ve eğlenceli bir tatil fırsatı sağlıyor. Türkiye’de ‘kayak’ denilince akla ilk gelen merkezlerden Uludağ, Bursa’nın 36 km. güneyinde yer alıyor. 1961’de milli park ilan edilen Uludağ’da tatilciler, kayak dışında snowboard, bigfoot, buzpateni ve kar motosikleti aktivitelerinden yararlanıyor. 15’i aşkın otel, 12 resmi konaklama tesisi var.

Balçova – İzmir

Tarihte ‘Agamemnon Kaplıcaları’ adıyla anılan ve 2500 yıldan bu yana şifa dağıtan Balçova‘daki kaplıcalar, İzmir şehir merkezine yakınlığı nedeniyle kaplıcaya gelmek isteyenlerin ilk tercihleri arasında. Kış tatili denince akla gelen bazı popüler tatil rotaları dışında pek bilinmeyen Balçova, sağlık Turizmi açısından Türkiye’nin en önemli yerlerinden. Hem kaplıca otellerin keyfini çıkarın hem İzmir’i keşfedin.

Benzer Haber  İkametgah Belgesi Nasıl Alınır?

Kızılcahamam – Ankara

Muhteşem doğanın içinde, hem sağlıklı hem de keyifli bir kış tatili yapmak isterseniz gidebileceğiniz en nefis adreslerden birisi Kızılcahamam. Ankara’ya 80 km uzaklıkta, Ankara- İstanbul karayolu üzerinde yer alan Kızılcahamam, Roma döneminden kalma tarihi kaplıcalarıyla ünlü. Doğa yürüyüşleri için de oldukça uygun bir coğrafyaya sahip.

Gönen – Balıkesir

Gönen Balıkesir’in bir ilçesi. Balıkesir’in doğayla iç içe bulunan kaplıcalarıyla adını duyuran şirin ilçesi Gönen, Milattan Önce 2. yüzyıla dayanan antik kaynaklarda da, sıcak su şehri anlamına gelen ‘Thermi’ adıyla anılıyor. ‘”Kaplıca şehri’ ya da ‘”Şifa şehri’ olarak tanınan Gönen, tarihi ve kültürel yönden oldukça zengin bir mirasa sahip. Evliya Çelebi’nin de ünlü eseri Seyahatname’sinde Bursa kralı olan Mihaliç’in bu kaplıcalarda zaman geçirdiğini yazar. Gönen Balıkesir’e 104 km uzaklıkta Bursa-Çanakkale Yolu üzerinde yer alıyor.

Sapanca – Adapazarı

Kış aylarında kafa dinleyebileceği sakin yerler arayanların uğrak noktası olan Sapanca ve Sapanca Gölü çevresi, özellikle kar yağışının olduğu zamanlarda ziyaretçilerine unutulmaz manzaralar sunuyor. Sapanca Gölü etrafında yapacağınız yürüyüşler ve Maşukiye’nin muhteşem doğası ve temiz havası sizi kendinize getirebilir. İstanbul’a yakın kış tatili yerlerinden Sapanca’da her bütçeye hitap eden butik otel veya pansiyon var.

 

Yorum Yazın