Konut Fiyatları Hangi Aylarda Düşer?

Türkiye’de 2016 yılında toplam 1 milyon 341 bin 453 adet konut satıldı. Bu konutların 631 bin 686 adedi birinci elden alıcılarla buluştu. Peki konut satın almak için en uygun ay hangisi? Konut fiyatları hangi aylarda düşer?

Konut fiyatları hangi aylarda düştüğünü gözlemlemenin en kolay yolu mevsimsel karşılaştırma yapmaktan geçiyor. Yaz aylarında ve kış aylarında yapılan konut satışları arasında dağlar kadar fark bulunuyor.

Her mevsim, potansiyel ev alıcısına farklı avantajlar sunuyor. Yazın mı ev almalı yoksa kış mevsimi daha mı uygun? Bu tür sorularla ve istatistiklerle sık sık karşılaşıyoruz. Ancak ev satın alma konusunda her sezonun kendi avantaj ve dezavantajları bulunuyor.

konutfiyatlari

Yaz Aylarında Ev Alınır Mı?

Yaz ayları düğün sezonunun açılması anlamına geliyor. Dolayısıyla bu dönemde çok fazla konut satıldığına şahit oluyoruz. Ancak rekabet çok fazla olduğu için fiyatlar da bu dönemde artıyor.

Bu dönemde biraz araştırma yaparsanız konut fiyatları ve ilan sayısının arttığına bizzat şahit olabilirsiniz. Çünkü yaz aylarında ev almak birçok açıdan insanlara cazip gelir. Mesela havalar güzel olduğundan taşınmak kolaydır. Diğer yandan okullar kapalı olduğu için çocukların eğitim hayatları pek etkilenmez. Özellikle aileler yaz aylarında ev almayı tercih ediyor.

Sıfır bir konut projesinden ev almak isterseniz, konut fiyatları üzerinde yaz aylarında araştırma yapmanız daha iyi olacaktır. Bu dönemde projeleri ve diğer ilanları inceleyebilir, mevcut kampanyaları takip edebilirsiniz.

Kış Aylarında Ev Alınır Mı?

Kış aylarında ev almak her açıdan avantajlıdır. Konut alıcılarının en çok ön planda tuttuğu fiyat parametresi diğer aylara göre nispeten uygundur. Rekabet daha az olduğu için birbirinden uygun kampanyalara ve fiyat listelerine ulaşabilirsiniz.

Diğer yandan inşaat firmaları bu dönemde satışları hızlandırmak için birçok avantajı bir arada sunabiliyorlar. Neredeyse her ay yeni bir kampanya ile karşılaşabiliyoruz. Öte yandan devletin de konut satışlarını desteklediğini unutmayalım.

Benzer Haber  Radye Temel Nedir?

Konut Fiyatları Son Dönemde Nasıl?

konutfiyatlari

Son dönemde artan döviz kuru ile birlikte inşaat maliyetleri de artmaya başladı. Ancak devlet KDV ve tapu harcı indirimiyle sektöre yardımcı oldu. Diğer yandan, çeşitli devlet bankaları konut kredisi faiz oranlarını indirdi.

GYODER, KONUTDER ve İNDER üyesi inşaat şirketleri de bu indirim furyasına katıldı. Şirketler nitelikli konut projeleri için yüzde 20 indirime gitti.

Yorum Yazın