konutfiyatlarinaindirim

Konut Fiyatlarına İndirim Yapan Firmalar

Son zamanlarda konut alımına teşvik amacıyla müjdelenen KDV indirimi, tapu harcı indirimi ve konut kredisi faiz indiriminin ardından gelen konut fiyatlarına indirim haberi “Ev almanın tam zamanı” dedirtiyor. Peki, konut fiyatlarına indirim yapan firmalar hangileri?

Geçtiğimiz günlerde KDV ve tapu harcında indirim yapıldı. Ardından kamu bankaları faiz oranlarını 0,98’e kadar çekti. Bu teşviklere özel sektör de sessiz kalmadı. Konut Geliştiricileri ve Yatırımcıları Derneği (KONUTDER), İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) ile Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER) güç birliği kampanyası başlatarak konut fiyatlarında yüzde 20 indirim yapıldığını duyurdu.

Konuta Yüzde 20 İndirimin Şartları

Peşin ve kredili satışlarda indirim yapılacak. Ayrıca peşinat oranı da yüzde 20’den yüzde 5’e çekildi.

Fiyatların indirim süresi sona erene kadar artırılmayacağı taahhüt edildi. Sabit fiyat garantisi veriliyor. Bu indirimin amacı orta kesimi ve 25 yaş üstünü konut edinebilir hale getirmek.

Ev Alırken Avantaj Yüzde 27’ye Çıkıyor

İNDER Başkanı Nazmi Durbakayım tarafından örneklendirilen ödeme sistemine göre konut alırken avantaj yüzde 27’ye çıkıyor. Durbakayım, ‘781 bin liralık bir daireyi kampanya ile aldığımızda yüzde 20 indirimle 625 bin liraya iniyor.

Yüzde 5 peşinat 31 bin lira. 36 aya kadar yaydığımız diğer yüzde 15’lik kısmı 93 bin lira. Bankadan alacağı 500 bin liralık kredi ile 0.98 ile 120 ay aldığı vakit ayda 7 bin lira civarında bir para ödüyor. Böylelikle toplamda 977 bin liraya geliyor. Şayet yüzde 20 indirim olmasaydı ve faiz oranı yüzde 0.98 değil de yüzde 1.16 olsaydı bu daire, 1 milyon 317 bin lira gibi bir rakam oluyordu.

İşin özü, bu alım-satımdaki vergi indirimlerini de koyarsak bu yüzde 27’lik bir indirim oluyor. Konut, tam 340 bin lira daha ucuza geliyor.’ dedi.

Benzer Haber  İstanbul Medipol Üniversitesi

Konut Fiyatlarına İndirim Hangi Projelerde Geçerli?

Peki, konut fiyatlarına indirim yapan firmalar hangileri? Konut fiyatları indirimi 150 konut projesinde geçerli. Bu projelerde ayrıca peşinat oranı yüzde 5 olarak ödenecek.

Konut fiyatlarına indirimi yapan firmalar ise şöyle:

Konut fiyatlarına indirim yapan firmalar

 

Yorum Yazın