konut-kredisi-nasil-alinir

Konut kredisi nasıl alınır?

Konut kredisi nasıl alınır? Hazırladığımız haberimizde bu soruya cevap vermeye çalışacağız. Konut kredisine nasıl başvurulur? Kredi notumu nasıl öğrenebilirim gibi hayati konulara da değineceğiz.

Konut kredisi nasıl alınır sorusunu yanıtlamadan önce doğru kredi nasıl alınır? bizim için çok daha önemli. Bütçemize ve ödeme planımıza uygun mu? Konut kredisi faiz oranları son bir yılda müthiş arttı. Konut kredisi alırken mutlaka banka faiz oranlarına dikkat edin.

25.02.2018 tarihi itibariyle bazı banka kredi faiz oranlarına bakalım;

10 yıllık vadeli 500 bin lira kredi çekerseniz ne kadar ödeyeceksiniz? İşte cevabı;

kredi-faiz-oranlari

Kredi Faiz Oranları

 

Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Gelir durumunuz, daha önce bankalarda olan kayıtlarınızı yani kredibiliteniz birinci derecede önemlidir. Bankalar size istediğiniz krediyi vermesi için sizi araştırılar. Kredi notunuza bakarlar. Daha önce ödenmemiş kredi borcunuz varsa veya ödenmemiş kredi kartınız varsa, kredibiliteniz düşük demektir.
Böyle durumlarda banka size kredi vermez.

Kredi notumu nasıl öğrenirim?

Kredi notunuz yüksek olduğu zaman kredi alma ihtimaliniz daha çok artmaktadır. Kredi notunuzu kolayca öğrenebilirsiniz. Bunun için Findeks internet sitesine girip kayıt olmanız yeterli. Bankalar ve bazı kredi notu hesaplama sitelerinden kolayca ğrenmeniz mümkün.

Yine gelirinizin kredi miktarına uygun olması gerekli. 500,000 TL kredi istiyorsanız ama geliriniz 1800 TL ise buna kredi çıkması biraz zor olabilir. Bu durumda kefil göstererek başvurmanız size avantaj sağlayacaktır.

Benzer Haber  Bozcaada Feribot Seferleri

Alacağınız gayrimenkulün krediye uygun olması gerekir.

Alacağınız gayrimenkulün özellikle kat irtifakı olmasına dikkat ediniz. Yani arsa tapusu olduğunda kredi alamayabilirsiniz. Kısaca alacağınız evin krediye uygunluk taşıması şart.

Konut kredisine nasıl başvururum?

Alacağınız ev krediye uygunsa ve sizin kredi notunuz kötü değilse şimdi yapacağınız şey banka ile iletişime geçmektir. Çünkü bu aşamada bazı başvuru ve evrak süreci olur. Banka bunu sizin için organize eder. Size gerekli evrakları söyler siz de bunları tedarik edip başvurunuzu yapabilirsiniz.

Konut kredisi faiz oranları nedir?

Konut kredisi, bankaların verdiği en düşük oranlı kredilerdir. Diğer krediler (ticari, şahsi vs.) Çok daha yüksek oranla verilir. Bankaların konut kredisi oranları bankadan bankaya değişir. Eskiden her bankanın sitesine tek tek bakmak gerekirdi ama şimdi size bir anda bütün bankaların oranlarını gösteren internet siteleri mevcut. Onları kullanabilirsiniz.

Bu oranları aldıktan sonra bankanızla görüşürken yine bir pazarlık yapmayı unutmayın. Ufacık bir oran indirimi size ciddi rakamsal avantaj sağlar.

Ben kredi çektikten sonra faiz düşerse ne olur?

Diyelim siz yıllık 10% oranla kredi çektiniz. 2 yıl sonra oranlar 8% oldu. Bu durumda banka ile görüşerek ödemlerini ve borcunuzu 8% e göre yapılandırabilirsiniz. Tam tersi olursa, yani siz kredi çektikten sonra oran yükselirse siz eski orandan ödersiniz. Yani burada tüketiciyi koruyan bir tutum izlenir.

Konut kredisi dosya masrafı ne kadardır?

Bu konuda bankadan bankaya değişmekte. Bazı bankalar masraf almazlar ama bu durumda oranlarına dikkat edin. Oranları daha yüksek olabilir. Aynı şekilde bazen oranı düşük bir banka, sizden çok miktarda dosya masrafı alır ve toplamda zarar edersiniz.

konut-kredisi-nasil-alinir

Konut Kredisi Nasıl Alınır?

Konut kredisini erken öderseniz ne olur?

Bankalar sizden erken ödeme ücreti almak isteyeceklerdir. Yine burada pazarlık ederek bu miktarı düşürmeye çalışın.

Benzer Haber  Avrupa’da Ev Almadan Oturum İzni Almak

Konut kredisi kaç günde çıkar?

Başvuru evraklarını tamamlayıp başvurdukları sonra sonra en geç 1 hafta içinde çıkıyor. Ama bankadan bankaya bu durum değişiklik gösterebilir. Bankadaki müşteri temsilciniz sürekli irtibat halinde olarak bilgi alabilirsiniz.

Peşinatsız konut kredisi nasıl alınır?

Konut kredisi kullanmak isteyen birçok kişi “hiç birikimim yok nasıl ev alabilirim?” gibi çeşitli sorular sormakta ve peşinat olmadan ev kredisi almanın yollarını aramaktadır. Konut kredisi alırken eğer birikiminiz yoksa, bu konuda biraz şansız olduğunuzu söylemek mümkündür. Bankalar, bir evin yüzde 80’nine kadar kredi imkanı tanıyarak, konut kredisi kullanabilmenize olanak tanımaktadır. Peşinat olmadan konut kredisi kullanılmaz. Peşinat olmadan konut kredisi kullanmanın imkanı da vardır. Bu konuda bir başka eve ihtiyaç duyulmaktadır ve bu bir başka evin bankaya ipotek edilmesi durumunda, kişi peşinatsız olarak konut kredisi kullanabilmektedir. İpotek olarak kullanılacak olan evin, kredi kullanacak kişinin adına olması gibi bir zorunluluk yoktur. Bu ev herhangi bir kişiye ait olabilir ve bankaya ev sahibi ile birlikte rahatlıkla ipotek edilebilir. Kişinin bu şartlar altında peşinatsız ev kredisi hesaplama işlemlerine başlaması gayet mantıklı olacaktır.

Başka bir yöntem olarakta evin değerinden geri kalan %20’lik tutar oranında bir başka bankaya ihtiyaç kredisi talebinde bulunmanız ve ayrı bir kredi çekerek ödeme yapmanızdır.

Yorum Yazın