Konut Kredisi Onaylanmama Sebepleri

İster yatırım amaçlı, ister yaşam alanı olarak kullanılacak olsun, çoğu kişi kendi konutuna sahip olmak ister. Ev sahibi olmak isteyenlerin nakit ihtiyacı için en sık başvurduğu çözümlerden biri, bankalardan konut kredisi talebinde bulunmaktır. Çeşitli bankaların farklı faiz oranları ve farklı ödeme planlarıyla tüketiciye sunduğu konut kredisi seçenekleri mevcuttur.

Günümüzde konut kredilerine başvurmak ve kullanmak nispeten kolaylaşmışsa da bazı durumlarda bankaların bu talebe olumsuz cevap verdiği de görülebilir.

Konut Kredisi Başvuru Şartları

konutkredisi

Konut kredisi talebinde bulunmak için bazı şartları sağlamak gerekir. Kişinin 18-65 yaş arasında olması ve düzenli gelirinin olması gerekir. Kredi başvurusu esnasında bankaların istediği belgelerin usulüne uygun ve tam olarak hazırlanması gerekir, zira eksik belgeler kredinin onaylanmamasının sebeplerinden biri olabilir.

Geçmişte kredi kartı veya kredi kullanımınız olmamışsa, bankalar nezdinde müşteri profiliniz eksik olabilir ve bu sebeple de konut kredinizin onayı gecikebilir veya hiç verilmeyebilir. Bu durumda banka sizden bazı ek gelir belgeleri talep edebilir.

Konut Kredisi Onaylanmama Sebepleri Nelerdir?

konutkredisi

Sebeplerden biri bankalarla olan işlem geçmişiniz olabilir. Yapılan işlemlere göre her bireyin bankalar tarafından tanımlanmış bir kredi skoru bulunur. Eskiden alınan bir kredinin ödemesindeki aksaklıklar, karşılıksız çıkan çekler, geciktirilen veya ödenmeyen kredi kartı borçları, kredi skorunuzu düşürerek, konut kredinizin onaylanmasını zorlaştırır. Geçmişte yasal takibi başlatılmış geri ödemeleriniz ise tüm kredi taleplerinizi zora sokabilir.

Hâlihazırda üzerinizde bulunan borçların miktarı da kredinin durumunu etkileyebilir. Talep edilecek kredi tutarı bu ödemeler de dikkate alınarak yapılmalıdır. Bankaların mali durumunuzu inceleyebileceği kendi sistemleri mevcuttur, konut kredisi kullandırmak için önce üzerinizde olan borçları bitirmeniz gerektiği kanısına varabilirler.

Konut Kredisi Alırken Dikkat Edilecekler

Gelirinizin miktarı ve talep ettiğiniz kredinin taksitleri arasındaki dengesizlik konut kredisi talebinizin onaylanmama sebeplerden biri olabilir. Bankanız sizden gelirinizi belgelemenizi isteyecektir. Toplam gelirinizin yarısından fazlası miktardaki ödemelere sahip kredi talepleriniz onaylanmayabilir. Taksitlerin sizin ödeyebileceğinizden daha yüksek olduğunu düşünüyorsanız, vadeyi uzatmak, miktarı azaltmak gibi yollara başvurarak kredinizin onaylanma şansını artırabilirsiniz.

Benzer Haber  Galleria Avm

Konut kredisine başvururken aynı anda pek çok bankaya başvurmamak gerekir. Bu başvurular bankaların ortak sistemi tarafından görülebilir. Bir bankaya yaptığınız başvuru talebi olumsuz sonuçlandığı takdirde farklı bir bankaya başvurmak daha doğru olacaktır.

 

Yorum Yazın