Konut Kredisi Yapılandırma

Konut kredisi yapılandırma ile ödemelerinizi kolaylaştırabilir ve yapılandırmayı gerçekleştirdiğiniz andaki faiz oranlarıyla kredi ödeme imkanı yakalayabilirsiniz. Kredi yapılandırması ödemekte olduğunuz kredinin kapatılması ve size şu anki faiz oranlarıyla yeni bir kredi açılması anlamına gelir. Birçok kredi türü için kullanabileceğiniz kredi yapılandırma fırsatını konut kredisi ödemelerinizde de rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bunun dışında, kredinizi yeniden yapılandırarak taksitlerinizi azaltıp artırabilir ve daha az faiz ödeyebilirsiniz.

Konut Kredisi Yapılandırma Aşamaları

konut-kredisi-yapilandirma

İlk olarak yeniden yapılandırma işleminin hangi banka aracılığıyla yapılacağını belirlemelisiniz. Birçok banka, konut kredisi yapılandırma hizmeti sunduğundan sizin için en avantajlı olan bankayı kolaylıkla seçebilirsiniz. Bankanızı belirledikten sonra; gelir belgeniz, tapu fotokopisi ve kimlik belgeniz ile seçtiğiniz bankanın herhangi bir şubesine giderek başvuru yapabilirsiniz.

Eğer başvurunuz olumlu sonuçlanır ve kredi yapılandırması yeni bankanız tarafından onaylanırsa eski bankanızdan kapama yazısı almanız gerekir. Kapama yazısı güncel borcunuzu gösterir ve bu borcun ödenmesi durumunda ev üzerinde bulunan ipoteğin kalkacağını teyit eder. Kapama yazısı gönderildikten sonra evinize yeni bankanız tarafından eksper gönderilir ve eksper raporunun olumlu olması durumunda kredi kullanım aşamasına geçilir.

Kullanım aşamasında yeni bankanızın tapu görevlisi ile birlikte evinize 2. derece ipotek konulur. Daha sonra eski bankanızın gönderdiği kapama yazısındaki borç miktarı yeni bankanız tarafından kredi edilir.

Son olarak eski bankanız, yeni bankanıza ipotek kaldırma yazısı gönderir ve bu yazı ile eski bankanızın ipoteği kaldırılmış olur. Bununla birlikte yeni bankanızın 2. derece olan ipoteği 1. derece olur ve konut kredisi yapılandırma işlemi tamamlanır.

Konut Kredisi Yapılandırmasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

konut-kredisi-yapilandirma

Konut kredisi yapılandırma işleminden önce anlık faiz oranlarının konut kredisi aldığınız zamandaki faiz oranlarından daha düşük olmasına dikkat etmelisiniz. Aksi taktirde ödeyeceğiniz faiz miktarında artış yaşayabilirsiniz. Bu durum şu anki şartlarda pek mümkün değil çünkü, son günlerde faiz oranlarında yaşanan büyük düşüşün, bu durumu engellediği ve ödeyeceğiniz faiz miktarlarını azaltma eğiliminde olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Fakat siz yine de kredinizi yapılandırmadan önce, krediyi ilk aldığınız andaki faiz oranı ile anlık faiz oranını karşılaştırmayı unutmayın. Ayrıca yeniden yapılandırma dosya masrafının da faiz indiriminden elde edeceğiniz kardan daha az olması gerekir. Aksi halde, yeniden yapılandırmanın avantajından bahsetmek mümkün olmaz.

Benzer Haber  PVC Pencere ve Kapı Sistemlerinin Avantajları

Yapılandırma masraflarının ve faiz oranlarının bankalar arasında değişkenlik gösterdiğini unutmamalı ve yapılandırma için başvuru yapmadan önce bankaları iyice araştırmalı ve sizin için en avantajlı olan bankayı seçmelisiniz.

Kredi Yapılandırma Hesaplaması

Kredi yapılandırma hesaplaması için basit bir örnek verelim.

Kredi faiz oranı yüzde 0,98 olan 120 ay vadeli ve 150 bin TL’lik bir konut kredisini bir bankadan aldığınızı düşünelim. Kredi başvurusu yaptığınız dönemde sizin için en cazip seçenek olan bu koşullar artık sizin için uygun değilse şöyle bir örnekleme yapılabilir:

Kredinizin aylık taksiti 2.131,30 TL ve toplam ödemesi 255.756,56 TL. 12 ay boyunca kredi ödemesi yaptığınızda kalan borcunuz ana para üzerinden 141.622,33 TL’ye denk geliyor.

Bankanızın sunduğu yapılandırma faiz oranı ise 120 ay vade için yüzde 0,78. Masraf ve diğer krediyi kapatma cezası ile birlikte ödemeniz gereken toplam tutar 143.548,39 TL ve aylık taksit de 1.846,50 TL oluyor. Böyle bir yapılandırmada vadenizi bir sene daha uzatırken toplam kazancınız da 25.799,41 TL oluyor.

Yorum Yazın