konut-projesi-kredisi-konut

Konut Projesi Kredisi Nedir?

Konut Projesi Kredisi nedir? Riskleri var mı? inanlar İnşaat’ın sahibi Serdar İnan iflasını isteyince konut alanlar konut projesi kredisi kullandığı için ortaya kocaman bir sorun çıktı. Bunun üzerine Konut Projesi Kredisi’nin avantajlarını dezavantajlarını inceledik.

Ülkemizde ev almak isteyen birçok kişinin başvurduğu yollardan biri olan konut kredisi, ev almanın en kolay yollarından biri haline geldi. Günümüzde farklı her bütçeye uygun olabilecek ev bulmak artık zor değil. Fakat büyük illerde olan kişiler için maliyetler biraz daha yükseliyor ve ev almak zorlaşıyor. Ekonomiye ve inşaat sektörüne canlılık katmak adına her gün yeni projeler hayata geçiriliyor. Son günlerde sıkça konuşulan konut projeleri, yoğun ilgi odağı olmuş durumda.

Konut Projesi Nedir?

Konut projesi; gayrimenkul şirketleri tarafından belirli bir arazi üzerine yapılan, içerisinde sosyal tesisler, dükkânlar, mağazalar bulunabilen sosyal ve modern yaşam merkezidir. Kentsel dönüşüm kapsamında olan birçok yer yıkılıp yerine çok daha dayanıklı, sosyal ve modern konutlar yapılmaktadır. Bunların birçoğu konut projesi kapsamında gerçekleştirilmektedir.

Konut Projesi Kredisi Nedir?

Ekonominin canlanması ve konut satışlarının artması adına başlatılan uygulamada, anlaşmalı olan konut projelerinden bir daire sahibi olmak isteyen kişiler daha avantajlı ödeme seçeneğini kullanabiliyorlar. Bu kapsamda anlaşma yapılmış olan bankalar aracılığı ile daha düşük faiz oranı ve daha düşük teminat oranlarında, konut projesi kapsamında kredi kullanılabilir.

Konut Projesi Kredisi ve Konut Kredisi Arasındaki Fark Nedir?

Bankalar aracılığı ile konut kredisi kullanmak istediğiniz zaman size uygulanan faiz oranı daha yüksek miktarda olacaktır. Konut projesi kapsamında anlaşma yapılmış olduğu için, bankanın uygulayacak olduğu konut kredisi faiz oranından daha düşük miktarda faiz ile ev sahibi olma imkânınız bulunmaktadır.

Benzer Haber  Tuğla Nedir? Tuğla Çeşitleri Nelerdir?

Bazı konut projeleri daha farklı fırsatlar sunabilmektedir. Almak istediğiniz ev için detaylı bir araştırma içine girmenizde yarar var.

Konut Projesi Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  1. Seçilecek projenin güvenilir bir inşaat firması tarafından yapılıp yapılmadığına dikkat edilmelidir.
  2. İnşaat firmasının daha önceki projelerini inceleyerek, teslim süresi sonunda projelerin teslim edilip edilmediği incelenmelidir.
  3. Projenin konumuna dikkat edilmelidir.
  4. Kişisel isteklerinizi ve zevklerinizi karşılayacak projeleri tercih edilmelidir.
  5. Seçeceğiniz dairenin konumu, güneş alıp almadığı, kat bilgisi, aidat ücreti gibi detaylı bilgiler edinilmelidir.

Konut Proje Kredisi Herkese Çıkıyor mu?

Gelirini belgeleyebilen ve kredi notu iyi durumda olan herkes kredi kullanabilir. Kredi kullanımında dikkat edilen en önemli konu kredi notudur. Gelir düzeyinize göre ödeme planı oluşturmak sizin için daha faydalı olacaktır. Aksi halde ödemelerde sorun yaşayabilirsiniz.

Konut projelerinde ev sahibi olacak kişiler kura yöntemiyle belirlenmektedir.

Konut Proje Kredilerinde Limit Var mı?

Proje kapsamında daire için belirlenen fiyat üzerinden kredi kullanılır. Konut proje kredilerinde evler genellikle daha uygun fiyatlıdır. Daha kolay koşullarda ev sahibi olmak isteyen kişiler için konut proje kredileri oldukça avantajlıdır. Kredinizi dairenin fiyatının maksimum €’i kadar kullanılabilirsiniz. Geri kalan tutar oranında peşinat olarak ödenmelidir. Bazı projelerde farklı ödeme koşulları bulunmaktadır.

Ödeme Planını Konut Kredisi Gibi Oluşturabiliyor muyum?

Konut projelerinde de kullanılan krediler banka üzerinden sağlandığı için ödeme koşulları da yine belirlenen vade ve faiz üzerinden yapılmaktadır. Faiz oranları daha düşük tutulduğundan ödeme miktarı daha az olacaktır.

Aylık taksit miktarı TÜFE (Tüketici Fiyat Endeksi) oranına göre değişkenlik gösterebilir. Proje kapsamında da farklı ödeme imkânları sağlanabilir. Bu konuda daha kapsamlı bilgi almak için bir proje yetkilisiyle görüşmelisiniz.

konut-projesi-kredisi-riskli mi

Konut Projesi Kredisi

Konut Projesi Kredileri veya Konut Kredisi Erken Ödeme 

Bankalardan kullanılan konut kredileri, uzun vadeler ve yüksek tutarlar içerdiği için borcun erken ödemesi yapıldığı zaman erken ödeme cezası uygulanmaktadır. Eğer kalan vade 36 aydan daha kısaysa %1 ceza, 36 aydan daha uzun ise %2 ceza uygulanır. Bu noktada kar mı elde edilir yoksa zarara mı uğranır iyi düşünüp ona göre borç kapatılmalıdır. Konut projelerinde kullanılan krediler de banka üzerinden sağlandığı için aynı koşullar geçerlidir. Ancak bazı projelerde farklı ödeme imkânları bulunmaktadır. Bu yüzden projelerle ilgili detaylı bilgi edinerek projeye girilmelidir.

Benzer Haber  Evde Beslenenen Köpek Cinsleri

Konut Projesi Kredilerinde Ne Kadar Vergi Öderim?

Diğer tüm kredi türlerinde alınan BSMV ve KKDF vergileri konut kredilerinde alınmamaktadır.

Konut Projesi Kredilerinde Borcumu Ödemezsem Ne Olur?

Birbirini takip eden en az iki kredi taksitinin ödenmemesi durumunda, banka borcun tamamını ödemesi için kredi sahibine 30 günlük bir süre verebilir. Bu sürenin sonunda sözleşme içeriğine göre banka sadece ödenmemiş borcunu ya da borcun tamamını sizden talep etme hakkına sahiptir. Verilen süre içerisinde ödeme gerçekleşmediyse yasal süreç başlatılır. Yasak süreç sonunda ipotek edilen konut banka tarafından satışa çıkarılabilir.

Konutu Daha Sonra Satabilir miyim?

Konutu satın aldığınız zaman tapu işlemleri adınıza yapılacağı için daha sonra dilediğiniz zaman konutunuzu satabilirsiniz veya kiraya verebilirsiniz.(projebeyaz)

Yorum Yazın