konut-sigortasi

Konut Sigortası Nedir?

Konut Sigortası Yaptırırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

Konut sigortası dendiğinde akla ilk olarak DASK gelebilir. Aslında DASK’ı bir konut sigortası olarak düşünmek doğru olmaz çünkü DASK zorunlu deprem sigortasıdır ve özellikle deprem bölgesinde bulunan yapıların bu sigortaya sahip olması zorunludur.

DASK olmadan bir evi satmak ya da almak mümkün olmaz. Konut sigortasının DASK sigortasından en büyük farkı yalnızca depremi teminat altına almıyor olmasıdır.

Konut sigortası yangından hırsızlığa karşı onlarca tehlikeyi teminat altına alır ve ev sahipleri için son derece faydalı bir üründür.

İşte standart bir konut sigortasında bulunması gereken teminatlar;

– Sel ve su baskınlarından doğacak zararlar,

– Halk hareketi, grev ve lokavt gibi kargaşalardan ötürü evinizin ya da işyerinizin zarar gören kısımları,

– Yapı içinde meydana gelen dahili su arızalarından doğan zararlar,

– Fırtına, yer kayması, kar ağırlığı gibi doğal afetlerin getirdiği zararlar,

– Yangının getirdiği zararlar ve neden olduğu kira kayıpları,

– Ev ya da işyerine araç çarpması sonucu meydana gelen zararlar,

-Deprem ve yanardağ püskürmesi sonucu meydana gelen zararlar,

– Enflasyon ve aile reisi sorumluluğu gibi olası sorumluluklar,

– Enkaz kaldırma işlemleri,

– Hırsızlık,

– Ferdi kaza teminatı,

Bu teminatların yanında yapı içindeki eşyaların zarar görmesi de bu sigorta kapsamında karşılanmaktadır. Ayrıca yukarıda belirtilen teminatlar ana teminatlar olup, bu teminatların yan zararları da karşılanmaktadır. Örneğin sel baskını dendiğinde yalnızca yağmur suyu akla gelmemelidir çünkü çay, dere ve baraj kanallarında taşma sonucu meydana gelen zararlar da bu kapsam içinde karşılanmaktadır.

 

konut-sigortasi

 

Ferdi Kaza Teminatı Nedir?

Ferdi kaza teminatı aslında trafik sigortasından kasko poliçelerine kadar her sigorta ürününde karşımıza çıkan bir teminat olmaktadır ancak halk arasında yalnızca bir tabirden ibaret olan bu teminatın aslında faydası büyüktür. Ferdi kaza teminatı sigortayı yaptıran kişinin ani bir kaza sonucu ölmesi durumunda teminat ödeyen bir teminattır ancak bu ölümün riziko adresinde gerçekleşiyor olması ve teminatta belirtilen sebeplerden ötürü yaşanıyor olması gerekir. Bunun yanı sıra kişi eğer sürekli sakat kalır ise teminat kapsamında belirtilen tutarlar kadar yine tazminat ödemesi alacaktır.

Benzer Haber  Okan Üniversitesi İstanbul

Sigorta poliçesi teminatları arasında yeralan aile reisi sorumluluğu teminatı da bir başka yükümlülükten doğan ödemelerdir yani sigortalı olan hane içinde sigortalı kişi ve ailesinin, aynı hanede bulunan başka kişi ya da kişilere kaza sonucu verecekleri zararın maddi ya da manevi olarak karşılanması durumudur. Örneğin sigortalı kişi ya da ailesi misafirlerine çay ikram ederken 3.  kişiyi kaza sonucu yakarlar ise, yanan kişinin davası sonucunda ödenecek maddi ve manevi tazminat sigorta kapsamındadır.

 

konut-sigortasi

Konut Sigortası Yaptırırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Öncelikle konut sigortasının önemi her ev ya da işyeri için tartışılmazdır. Her ne kadar kullanılmıyor olsa dahi bu sigortalar onlarca asistanlık hizmeti de sunar ki çilingir ve camcı asistanlık hizmetleri bunların en önemlileridir ancak her sigortada olduğu gibi konut sigortası yaptırırken de dikkat edilmesi gereken bazı noktalar bulunur.

İşte bunlardan bazıları,

– Pek çok konut sigortasına eşya teminatı alınmaz. Aslında eşyalar çok küçük tutarlar ile teminat altına alınabilir. Eşyalarınızı teminat altına aldırmanız özellikle büyük şehirde yaşıyorsanız sizler için iyi olacaktır,

– Yakın sebep ilişkisi denen durum da teminatların için de yer almıyor ise büyük zararlar ile karşılaşabilirsiniz. Örneğin deprem teminatı sigortanızda bulunmuyor ancak yangın teminatı var. Olası bir deprem durumunda yangın meydana gelir ve yapınız zarar görür ise bu kez sigorta şirketi yakın sebep ilişkisi nedeni ile yangın teminatını da ödemeyecektir ayrıca deprem teminatı yalnızca yangın değil dahili su kaçaklarını da beraberinde sıkça getirir.

konut-sigortasi-nedir

Yorum Yazın