konutta-kdv-indirimi-ne-zaman-bitecek

Konutta KDV indirimi detayları!

Konutta KDV indirimi gerçekleşti. Ekonomide canlanmanın sağlanması amacıyla bir dizi önlemler alınmaya devam ediliyor. Bu önlemlerden en çok ses getireni ise ülkemizde öncü sektör olarak görülen inşaat sektöründeki konut satışlarında KDV oranının indirilmesidir. Haberimizde konutta KDV indirimi hakkında detaylı bilgiler vereceğiz.

Hangi Konutlarda KDV İndirimi Yapılacak?

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan açıklama kapsamında konutta KDV indirimi düştü müjdesi verilmişti. Yapılan yasal düzenleme büyüklüğü 150 metrekareden daha büyük tüm evleri kapsayacak.

Yeni KDV Oranı Kaç Oldu?

Yapılan yasal düzenlemenin ardından konut satışlarında uygulanan KDV oranı yüzde 18 seviyesinden yüzde 8 seviyesine çekildi. Yani toplamda yüzde 10 oranında bir düşüş yaşandı.

Konutta KDV Oranı İndirim Öncesi Kaç Olarak Uygulanıyordu?

İndirim yapılmadan önce konutta KDV oranı olarak müteahhitler yüzde 18 rakamını kullanıyordu. Zaten konut üreticilerinin konutu satarken KDV’sinide içerisine ekleyerek fiyatını söylüyorlar. Bu nedenle tüketiciler ilk etapta bu indirimden etkilenmeyebilir ancak müteahhitler satışlarını arttırmak için bir süre sonra mutlaka yüzde 10’luk farkı tüketicilere yansıtmak zorunda kalacak gibi görünüyor.

Konutta KDV indirimi Ne Zaman Bitecek?

Konutta KVD indirimi kampanyası tıpkı tapu harcı indirimi gibi 6 aylık süre ile yürürlükte olacak. Yani takvim yaprakları 31 Ekim 2018 tarihini gösterdiği anda mesai saati biter bitmez başvurular artık alınmayacak.

150 Metrekareden Küçük Konutlarda KDV Oranı Kaç?

150 metrekareden daha küçük evler için zaten vergi alınmadığı için onları etkileyen bir durum yaşanmayacak.

Günlük hayatımızda konut satışları genelde proje üzerinden yapıldığı için, bazı durumlarda paranın tamamı ödenmekte, bazen kısmi ödemeler de söz konusu olmaktadır. Belge düzenlenme konusunda da bazı durumlarda inşaat firmasının (müteahhidin) inisiyatifine bağlı olarak fatura düzenlenmekte bazı durumda fatura düzenlenmemekte, tapu verilmiş veya verilmemiş olabilmekte, konutların teslimi ise yapılmış veya yapılmamış olabilmektedir.

Benzer Haber  Site Yönetimi

Bu çeşitli durumlar KDV indirimi konusunda özellik arz etmektedir. Mevcut bir konut satışında, ödemenin başlaması, ödemenin bitirilmesi, ödemenin defaten yapılması, tapunun verilmesi, faturanın düzenlenmesi ve konutların fiilen teslim edilmiş olması aşamaları bulunmaktadır. Alıcıların hangi aşamada KDV iadesinden faydalanabileceklerdir şu durumda belli değildir.

KDV iadesinden söz edebilmek için verginin doğmuş olması gerekmektedir. Ortada olmayan doğmayan bir verginin indiriminden söz edilemeyecektir. Bu nedenle verginin ne zaman doğduğuna bakmak gerekmektedir.

Vergiyi doğuran olay KDV Kanunu’nun 10. maddesinde hüküm altına alınmıştır. Buna göre vergiyi doğuran olay kural olarak vergiye tabi malın teslimi veya hizmetin ifasıdır. İnşaat sektöründe malın teslimi ise konutların alıcıya teslim edilmesidir. Ancak yine aynı kanun teslim ve hizmet ifasından önce fatura veya benzeri vesikanın düzenlenmesi halinde de, vergiyi doğuran olayın gerçekleştiğini kabul etmiştir.

Yorum Yazın