konya tramvay-duraklari

Konya Tramvay Durakları

Konya Tramvay Durakları

Kampüs – Adliye büyükşehir tarafından işletime girilen ve yaklaşık 20 kilometrelik hat üzerinde yolcu taşımacılığı yapan bir tramvay hattı olarak bilinmektedir. Bu yazımız içerisinde sizlere Konya tramvay durakları ndan bahsedeceğiz.

Ülkemizde son dönemlerde raylı sistem uygulamaları ve bu duruma bağlı olarak yapılmış olan raylı sistemler üzerinde yeni teknolojilerin kullanımı hızlanmaya başlamıştır. Katenersiz tramvay teknolojisi de bu dönemde ortaya çıkmıştır.

Dünya üzerinde son dönemlerde kullanımı artmaya devam eden ve farklı öneriler beraber bu sistemle ilgili olarak şehir içerisinde yapılacak olan raylı sistem taşımacılığı konusunda ilk uygulama Konya Büyükşehir Belediyesi aracılığı ile gerçekleştirilmiştir.

İnşaatı devam eden ve Konya şehrinin tarihi kent merkezinden geçen bu hat üzerinde hizmet veren tramvay araçları bataryalı olarak yer alıyor ve hattın beli bir bölümünden, trafodan alacağı elektrik enerjisini yayacaktır. Bu sayede tramvay hattı katener sistemi yer almayacak ve tarihi dokunun silueti tamamen korunacaktır.

Konya Tramvay durakları

Konya şehrinde Alaadin – Adliye hattı üzerinde yer alan 2 km bölümü şehrin tarihi merkezinden ulaşımı sağlamaktadır. Hattın ikinci durağında yer alan bölge üzerinde ise yıl içerisinde ortalama olarak 2 milyon turistin ziyaret ettiği Mevlana müzesi yer almaktadır. Bu bölge üzerinde tramvay hattı boyunca uzanmaya devam eden Mevlana caddelerinin kara trafiğine kapatılarak yayalaştırılması da gündemde yer almaktadır. Böyle tarihi bir bölge üzerinde katener sistemi çok kötü bir görüntü verecekti. Bununla beraber katener hattının çeşitli nedenler hat taşıma sırasında kopması da böyle kalabalık bir cadde üzerinde tehlike oluşturabilirdi. Bu tür nedenler yüzünden bölgenin katenersiz geçilmesi kararlaştırılmıştır.

Tramvaylar Gece Saatlerinde Hizmet Veriyor

Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından tramvay seferleri 24 saate çıkarılmıştır. Tüm gün boyunca hizmet vermeye devam eden Tramvay gece 00.20’den 05.45’e saatlerine kadar saat başı otogar ile Alaaddin bölgesi üzerinde vatandaşlarına hizmet vermektedir. Otogar’a gelecek olan ve giden yolcuların gece saatleri içerisinde yaşadığı ulaşım problemleri bu sayede çözüme kavuşturulmuştur.

Konya Büyükşehir Belediyesi, dünya üzerinde en ileri teknolojinin yer aldığı Alaaddin – Adliye Raylı Sistem hattı üzerinde yolcularına hizmet vermeye devam ediyor. Hat üzerinde Alaaddin ile Mevlana Kültür Merkezi içerisinde tarihi dokulara son derece uygun şekilde direk ve tel yer almıyor. Tramvay hattı Otogar ve Alaaddin arası 24 saat ulaşım sunmaktadır. Otogar kampüs içerisinde gece seferlerini de başlatmıştır. Konya Büyükşehir Belediyesi Raylı Sistem başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, toplu ulaşım konusunda ülkemiz bir ilke imza atılarak 6 ay önce başlanmış olan gece seferlerinin yoğun talep üzerine daha fazla genişleteceği bildirilmiştir.

Konya Tramvay durakları listesi

Kampüs – Adliye Tramvay Hattı

Benzer Haber  İhtirazi Kaydı Nedir?

Tıp Fakültesi

Mühendislik Fakültesi

Sancak

Japon Parkı

Kampüs Giriş

Bosna Hersek

Buzlukbaşı Köprüsü

Kayalar Camii

Piri Reis

Yazır

Medaş

Otogar

MTA

Binkonutlar

Eyüp Sultan

Organize Sanayi

Aydınlıkevler

Erenkaya

Elmalılı Hamdi

Kültürpark

Kule

Kunduracılar

Nalçacı

Belediye

Alaaddin Tramvay Durağı

 

Yorum Yazın