kredi-faiz-hesaplama-emlaklobisi

Kredi Faiz Hesaplama Nasıl Yapılır?

Kredi faiz hesaplama ile ilgili tüm bilgileri yazımızdan inceleyebilirsiniz. İhtiyaç kredisi faizi, konut kredi faiz hesaplama işlemi vb. birçok detayı sizler için derledik.

Kredi Faiz Hesaplama

Biriktirmek ve ihtiyaç anlarında o parayı kullanmak en tercih ettiğimiz yöntem. Birikmiş paranız yoksa ve ihtiyaç kredisi çekecekseniz, kredi hesaplamaya geçmeden önce ihtiyacınız olan miktarı ve bunu ödeyeceğiniz vadeyi belirlemelisiniz. Kredi başvurusu öncesi biraz araştırma yapmak tasarruf etmenizi sağlar.

Kredi hesaplanırken hangi masraflar dahil edilir?,

kredi-faiz-hesaplama-emlaklobisi

İhtiyaç kredisi ödemelerinde her taksitte anapara, faiz, masraflar ve vergileri ödüyorsunuz. Ana para sizin çekmiş olduğunuz nakit miktarı için  yapılan ödemeyi temsil ediyor. Yani 5 bin çekmişseniz ana para o.

Faiz ise kredi çekerken bankanın size sunduğu kredi faiz oranını temsil ediyor. Yani aylık 1.1 faiz ile kredi çekmişseniz her ay o kadar faiz oranı sizin ödemelerinizde yer alıyor.

Dosya masrafı, kredi tahsis ücreti, kredi masrafı… Masraflar ise bankadan bankaya değişiyor. Bazı bankalar kredi kullandırırken hiçbir masraf istemiyorlar. Bazıları ise kredi masrafı 200 lira ise bunu size vereceği krediden keserek alıyor. Yani 5000 lira alacaksanız size 4800 lira ödüyorlar ve aylık kredi ödemelerinde bu rakam yer almıyor.

Vergiler ise devlet tarafından belirlenen kesintiler. İhtiyaç kredilerinde %5 BSMV yani Bankacılık Sigorta Muamele Vergisi ve %15 Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu yani KKDF olur. Bunlar kullanılacak olan kredi faiz oranı üzerinden aylık olarak hesaplanır.

Sigorta da yine bazı bankaların size krediyi verme şartlarından birisi olabilir. Bankalardan kredi çekerken sigorta masraflarını da kontrol edin.

Basit Kredi Faiz Hesaplama Formülü

Biraz karışık olsa da sizlerle bankaların kullandığı formülü paylaşalım. Eşit taksitli ödeme planı:

Benzer Haber  Ankara’daki Ters Ev Görenleri Şaşkına Çeviriyor!

kredi-faiz-hesaplama-emlaklobisi

Bu formülde dikkat edilmesi gereken bir nokta var. Faiz yazan yere faizin oranını yazacağız. Yani faizin %1 olduğu durumlarda biz formüle 0.01 yazacağız.

Konut kredisi faizi nasıl hesaplanır?

Konut kredisi faizi, bankalar tarafından ilan edilen faiz oranları ve Masraflar Dahil Faiz Oranı olarak bilinen MDFO olarak bir faiz oranı olarak hesaplanıyor. MDFO’da; kredi kullandırma ücreti, ekspertiz ücreti, dosya parası, istihbarat masrafı, avukat masrafı, bireysel sigorta masrafları, Doğal Afet Sigortası, Bireysel Yaşam Sigortası, Konut Sigortası da miktarın içinde yer alıyor.

Bu masraflar, faiz oranına dahil edilerek aylık taksitlere bölünüyor. Bazı bankalar masrafları takside bölmüyor. Bu durumda, masraflar, kredi miktarı üzerinden yüzdesi alınarak ya da krediden bağımsız olarak talep ediliyor. Hesaplama yapılırken bankanın size sunduğu taksit seçenekleri arasından uygun bulduğunuz ödemeyi seçerek aylık taksit oranını ve buna bağlı olarak faiz oranını da belirleyebilirsiniz. Bankalardan kredi alınırken faiz oranları içerisinde masrafların bulunup bulunmadığının ise müşteri temsilcilerine danışarak öğrenebilirsiniz.

kredi-faiz-hesaplama-emlaklobisi

Yorum Yazın