Kroki Nedir?

Kroki nedir? Belirli bir alanın ölçeksiz ya da kaba taslak durumunda, kuşbakışı olarak çizilmesiyle oluşturulmuş planlardır. Kroki haritadan farklı olarak yer almaktadır. bununla beraber bir yerin, bölgenin en iyi şekilde detaylarını yönleri ve yerleşmeyi görmenize yardımcı olmaktadır.

Krokide Semboller Nasıl Kullanılır?

Ä°lgili resim

Krokide semboller mekanların en doğru şekilde anlatılması adına nesne ile ilgili semboller ve simgeler kullanılmaktadır. Cami ya ev gibi doğal yapılar ilgili semboller anlatılarak kroki üzerinde bulunmaktadır. Eğer simgeler yeterince açık olmaması durumunda, krokinin bir tarafında hangi sembolün ne anlattığı belirtilmektedir. Birden fazla birimden yer alan bir kat planı kroki planlarında ise semboller yerine numaralardan destek alınabilmektedir. Her bir birime kroki içerisinde bir numara verilmektedir. Kroki üzerinde yer alan numaralar krokinin bir tarafına not düşülerek hangi birime yer aldığı belirtilmektedir.

Kroki Neye Yarar?

İnsanların günlük hayatları içerisinde çok sık kullandığı kroki planları, adresi bulmayı kolay duruma getirmektedir. Bu yüzden adres tarifleri genel olarak krokilerden yararlanılarak yapılmaktadır.

Kroki Çizimleri

Kroki çizimlerinde önemli konulardan bir tanesi kuşbakışı bir görünüm kullanılarak bölgeyi doğru şekilde gözlemciye anlatabilmektir. Krokiyi haritadan ayıracak olan en önemli farklardan bir tanesi ölçeksiz olarak oluşturulmasıdır. Bununla beraber kroki üzerinde uzunluklar da göz kararıyla çizilmektedir. Yönlerin karışmaması adına kroki üzerinde kuzeyi ve güneyi belirten oklar yer almaktadır. Kimi önemli alanlar da şemalardan destek alınmaktadır.

Mekan ya da alanlarında çok daha kolay bir şekilde bulunması için özel olarak hazırlanan planlardır. Günümüzde iş yerleri ve mekanların paylaştığı krokiler, kolay ulaşım adına internet üzerinden site haritası içerisinde yer almaktadır. Ayrıca krokiler okul, üniversite ya da alışveriş merkezleri gibi kompleks mekanların yapı düzenleri konusunda da yardımcı olmaktadır.

Benzer Haber  Ankara Bilkent Şehir Hastanesi

Kroki Çeşitleri

Ä°lgili resim

Minyatür Layout

Orijinal boyutların yaklaşık olarak 1/4 oranında hazırlanmış halidir. Tüm ögeler son derece basit bir şekilde göstermektedir. Ekonomik olan krokiler, zaman ve enerjiden tasarruf sağlamanıza yardımcı olmaktadır. Büyük boyutlarda ise kroki sahiplerine daha geliştirici fikirlerin ortaya çıkmasını sağlamaktadır.

Kabataslak Layout

Minyatür layout türüne tam boyutta kabataslak çizimlerinin genel adıdır. Bu kroki çeşitlerinde konunun tam olarak yerleştirilmektedir. Başlık ve metin büyüklük konusunda serbest, illüstrasyon ya da fotoğraf olarak gösterilmektedir.

Kesin Layout

Kabataslak plan uygulamasının ileri aşamadaki bir plan çeşididir. Kroki üzerinde öetin, aynı puntoda basılı dergilerden kesilerek alınacak olan yazıların pikaj yapılması ile ortaya çıkarılmaktadır. Görüntü ögesi orijinaline uygun şekilde çizilerek boyanmaktadır.

Orijinal layout

Çalışmanın basıma hazır duruma gelmiş haline orijinal layout adı verilmektedir. Yazılar, dizdirilip, alınacak olan provalar yerlerine kroki üzerinde yapıştırılmaktadır. Görüntü ögelerinin asılları da buraya yerleştirilir. Basım öncesi uygulanacak olan işler için renk ayrım makinesine gönderilecek duruma getirilmektedir.

Kroki Özellikleri

  • Kabataslak çizilen planlardır. Krokilerde diğer haritalarda kullanıldığı ölçeklere yer verilmemektedir. Krokiler genel olarak kuş bakışı çizilmektedir.
  • Kroki içerisinde yer alan uzunluklar göz kararı ile çizilmektedir. Uzunluklar ölçülmeden göz kararı ile küçük hale getirilir.
  • Önemli yollar ya da sokaklara kroki üzerinde yer verilmektedir Önemli yerlerin, sokak ve caddelerin isimleri kroki planı üzerinde paylaşılmaktadır.
  • Yön oku yer almaktadır. Kağıdın bir tarafına kuzey güney doğrultusunu gösteren bir ok çizilmektedir.
  • Kroki planlarında bazı yerler sembollerle anlatılmaktadır. Kroki üzerinde sembollere bakarak krokiyi daha kolay okuyabilirsiniz. Kullanılacak olan sembolleri açıklayan bir bölüm oluşturulmaktadır.

Kroki Nerede Bulunur?

kroki ile ilgili görsel sonucu

Günümüzde, iş yeri bölgenin krokisini, kartvizitlerinin arkasında kullanmaktadır. Bu sayede müşteriler yeri daha kolay bulabilmektedir. Bununla beraber, bazı kurumlar da internet adresleri üzerinde iletişim kısmında kroki adres ile beraber kullanabilmektedir.

Benzer Haber  Haciz Nedir? Haciz İşlemleri Süreci Nasıl Olur?

Yorum Yazın