kutuplardaekolojikev

Kuzey Işıklarının Altındaki Ekolojik Ev

Kuzey ışıklarının altındaki ekolojik ev gören herkesi büyülüyor! Kutuplarda cam kubbeden organik ev inşa eden aile herkesi şaşırttı. “Hjertefølger” kelimesi Norveççe “kalbinin sesini dinleyen” demek ve Hjertefølger ailesi soyadlarına yakışır bir iş başardı. Altı kişilik aile, Norveç’in kuzeyinde kendilerine üç katlı, beş odalı, cam kubbeden bir ev inşa etti. Evin güneş enerjisiyle çalışan kubbesi, kum, su, kil ve benzeri organik maddelerden soğuk ve rüzgara dayanıklı olarak yapıldı. İçinde kayısı, üzüm, kivi, erik ve salatalık gibi sebze-meyveler yetiştirilen kapalı bahçesi var. Bu üretimden artan su ise, bitkileri sulamak için kullanılıyor. Aile aynı zamanda yiyecek atıklarını geri dönüştürüyor, doğada çözünebilen temizlik malzemeleri kullanıyor ve Kuzey Işıkları’na en önden biletleri var!

kutuplardaev

Ekolojik Evde Yaşayan Norveçli Aile

Kuzey ışıklarının altında, camdan bir kubbenin içerisine inşa ettikleri ekolojik evlerinde yaşayan Hjertefølger Ailesi, çoğumuzu kıskandıracak bir olaya imza atmış. Norveççe’de ”kalbini takip eden” anlamına gelen soyadları Hjertefølger’in hakkını veren aile, Kuzey Kutbu’ndaki Sandhornøya Adası’na 2013 yılının Aralık ayında taşınmış. Kendine yeten bir ekolojik sistem kuran aile, bu sistemin bir parçası haline gelmiş.

kutuplardaev

 ekolojikev

Jeodezik kubbe olarak tanımlanan bu yapı, güneş panelleriyle kaplı. Evin ısıtma ve sıcak su sistemi buradan sağlanıyor. Asıl ev, kubbenin içerisinde bulunuyor. Evin yapımında kum, su ve kil kullanılmış.

ekolojikev

3 kattan oluşan evin 5 yatak odası ve 3 banyosu bulunuyor.

 Evin duvarları ile kubbe arasında kalan bahçe kısmında kayısı, üzüm, kivi, domates, salatalık ve biber gibi sebze, meyveler yetiştiriliyor. Evdeki atık yiyeceklerden komposto yapılırken, bir kısmı ev temizliğinde kullanılmak üzere ayrıştırılıyor. “Bu eve girince hissettiğimiz başka herhangi bir yere benzemiyor,” diyor anne İngrid. Kubbe sayesinde etraftaki el değmemiş vahşi doğanın ve Kuzey Işıkları’nın manzarası 7/24 gözlerinin önünde.

Benzer Haber  Kamera ve Alarm Sistemi Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar
ekolojikev

Ekolojik Evden Kuzey Işıkları’nın Manzarası

Kubbe sayesinde etraftaki el değmemiş vahşi doğanın ve Kuzey Işıkları’nın manzarası 7/24 gözlerinin önünde. Hjertefølger ailesi ekoloji dostu evlerinde atölyeler, dersler, turlar ve konserler düzenlemeyi planlıyor.

ekolojikev
Bunun yanında yoga eğitimi, tatili yapmak veya yaz kampına gelmek isteyenlerin kalabileceği küçük bungalovlar da yapmayı hayal ediyorlar.

Yorum Yazın