Lambri Nedir?

Lambri, tavan ve iç duvar kaplaması türlerinden biridir. Bu kaplamalar ahşap, metal, PVC ya da taşla yapılmaktadır. Ağırlıklı olarak ise ahşap ve PVC’nin kullanıldığını söyleyebiliriz. Hem tavan hem de iç duvarlarda genellikle ahşap malzemenin kullanılmasının nedeni ise, estetik ve kaliteli bir malzeme olması. Ayrıca temizlik açısından pratik çözüm sunması da bir başka faktör. Boyut olarak malzeme fark etmeksizin genelde aynı özelliklere sahiptir. Kalınlığı 2-3 cm olan lambritlerin yüksekliği genellikle 8 cm’dir. Bu boyutlar ahşap kullanımında ağaçların özelliklerine göre değişebilmektedir.

Lambritler genelde zorunluluğun ötesinde, görsellik unsuru olarak kullanılır. Dolayısıyla öncelik, en yüksek görsellik kalitesini sağlamaktır. Ahşap lambritlerin ön plana çıkmasını ağırlıklı olarak buna bağlayabiliriz. Duvarlarda sağladığı estetik görünümün yanı sıra tavanlarda da çeşitli avantajlar sağlamaktadır. Bunlardan ilki, mekanı olduğundan daha geniş göstermesidir. Ayrıca uygun bir yerleşim yapıldığında mevcut ışığı daha parlak şekilde sunabilmektedir. Bu avantajlar, ahşap lambritlerin özellikle de seçkin ofislerde ve konutlarda kullanılmasını sağlamıştır. Yaratmış olduğu ambiyans ve sunduğu estetik görünüm, sıklıkla tercih edilmesini sağlamaktadır. Ahşap lambrilerin sahip olduğu renk bu gibi ortamlarda ayrı bir estetik sunmaktadır. Bu nedenle PVC’lerin renk çeşitliliği yerine ahşap daha çok tercih edilmektedir.

Lambrinin Avantajları

Lambrinin avantajlarından ilki, kullanıldığı bölgenin kalıcılığını etkilemesidir. Özellikle de ahşap malzeme, kalitesi sayesinde odanın uzun süre aynı şekilde kalmasını sağlar. Eski evlerin duvarlarında yer alan ahşap detaylar bu konuda iyi bir örnektir. Bu durum, uzun vadede diğer cephe harcamalarını da kıstığı için önemli avantajlar sağlamaktadır. Ayrıca teknik özellik olarak, yapıldığı duvarın kalitesini korumasını sağlamaktadır.

Ahşap lambritlere özellikle son yıllarda rakip olan PVC lambritler de çeşitli avantajlar sunmaktadır. Bunlardan en önemlisi, renk seçeneği konusunda daha geniş seçeneklerinin olması. Fakat renk konusuna çok öncelik vermeyenlerin genellikle ahşap lambritleri tercih ettiğini söyleyebiliriz.

Benzer Haber  İkizdere Yaylası (Rize)

İç Duvar Lambri Kaplamaları

 

Tavana Yapılan Lambri Kaplamaları

 

Lambri Fiyatları

Lambri fiyatları, türüne ve büyüklüğüne göre değişiklik gösterebilmektedir. En çok tercih edilen seçenek olan ahşaplar genellikle iki farklı fiyat politikasına sahip. Birinci sınıf ahşapların metrekare fiyatı genellikle 50 TL civarında iken ikinci sınıf ahşaplar ise 30-35 TL aralığındadır. Elbette çeşitli değişkenlere göre bu rakam değişiklik gösterebilir. PVC’ler ise metrekare için 15-20 TL aralığında fiyata sahiptir.

Yorum Yazın