Lansman Nedir?

Lansman nedir derseniz lanse etmek, sunmak anlamlarındadır. Bir ürünün pazara sunulması için kullanılır. Yapılacak olan iyi bir lansman başarılı pazarlamanın ilk basamağıdır.

lansman-nedir-emlaklobisi

Lansman dilimize Fransızcadan giren bir kelimedir. Fransızca “lancement” sözcüğü “tanıtma, ortaya çıkarma” anlamındadır. Bu sözcük reklamcılar tarafından çokça kullanılır ve dilimize de artık yerleşmiştir. Yeni bir ürünün piyasaya tanıtılması ve artık satışa sunulmasının ilk adımıdır.

Şirket, satış ekibi, bayiler, tüketiciler, basın gibi pek çok ilgili lansmana davet edilir. Ürünün hitap ettiği pazarın temsilcileri lansmana mutlaka davet edilmelidir. Lansman şirketinizin büyüklüğü, imkanları gibi kriterlere göre değişiklik gösterir. herkes bütçesine göre bir lansman düzenleyebilir.

Lansmana Özel Fiyatlar

lansman-nedir-emlaklobisi

Lansman kavramı genellikle fiyat avantajları ile anılır. Özellikle konut ve otomotiv reklamlarında lansmana özel fiyatlar sözünü çokça duyarsınız. Lansmanda asıl olan ürünün tanıtılması olduğu için daha büyük kitlelere ulaşmak, daha çok müşteriye satış yapmak için uygun fiyatlar sunulur.

Lansman fiyatları ürünün piyasada satılacağı fiyattan daha uygundur. Ürünün piyasa fiyatı lansman fiyatından daha fazla olacaktır. Lansmanlarda ürünün piyasaya sunulacağı tarih de açıklanır. Ancak bu tarihte tüketiciyi bekleyen fiyatlar açıklanmaz.

Lansmanda yeni bir ürün tanıtıldığı için piyasada güven uyandırmak esastır. Yeni bir ürüne tüketiciler şüphe ile bakacağı için uygun fiyatlardan ürünü denemeleri amaçlanır. Lansmanda sunulacak olan fiyatlar oldukça önemlidir. Hem tüketicileri memnun edecek hem de ürünün piyasa fiyatı yadırganmayacak fiyatlar belirlenmelidir. Bu yüzden lansmandan önce fiyat belirlenmesi için ciddi bir teknik çalışma yapılmalıdır. Lansman fiyatları piyasa fiyatından %10-20 kadar uygun olabilir.

Lansmanda Nelere Dikkate Edilmelidir?

lansman-nedir-emlaklobisi

Başarılı bir lansman için şunlara dikkat edilmelidir:

  • Lansmandan önce mutlaka iyi bir duyuru yapılmalıdır. Basın bülteni hazırlayarak özellikle ilgililere ulaşması sağlanmalıdır.
  • Hedef kitle belirlenmelidir. Ürünün hitap ettiği kitlenin üzerinde çalışılmalı ve buna göre bir organizasyon yapılmalıdır. Lansmana da hedef müşteriler davet edilmelidir.
  • Lansmana özel fiyatlar belirlenmeli ve bu avantajlar lansman duyurusunda yer edinmelidir.
  • Lansman hakkında bir öngörünüz yoksa benzer ürünlerin lansmanlarına giderek fikir alabilirsiniz. Marka bilinirliğini arttırmak için sosyal medya kanallarını kullanabilir ve tüketicide merak uyandırabilirsiniz.
  • Marka ve ürününüz için bir slogan belirlemelisiniz. Akılda kalan, kısa ve akıcı bir slogan bulunmalıdır. Ayrıca logo tasarımı da yapılmalıdır. Slogan ve logo birbiri ile uyum içinde olmalıdır. Böylece markanızın akılda kalıcılığı artacaktır.
  • Halka hitap eden, hemen her yerde göze çarpacak olan reklamlar yapmalısınız. Araç giydirme, billboard reklamları ya da broşürler gibi reklamlarla markanızı ve lansmanınızı duyurabilirsiniz. Böylece marka ilk defa görülmekten ziyade, aşinalık olacaktır.
  • Lansmanda yapılacak olan sunum son derece anlaşılabilir ve herkese hitap eden cinsten olmalıdır.
  • Lansmana katılanlara tanıtılan ürünün numunesi dağıtılmalıdır. Numune verilmesi mümkün olmayan ürünlerde ise markanızı hatırlatacak küçük hediyeler sunulmalıdır.
Benzer Haber  Arazi Bankacılığı Nedir?

 

Yorum Yazın