Lejant Nedir?

Lejant Nedir? Lejant kelimesinin anlamı, günlük hayatta nasıl karşınıza çıkacağı ve hangi alanlarda lejant kullanımına gereksinim olduğu ile ilgili bilgileri sizlerle paylaşacağız.

Lejant Kelimesinin Anlamı Nedir?

lejant-emlaklobisi

Eğer lejant nedir diye merak ediyorsanız lejant, dilimize Fransızcadan geçen bir sözcük olup “harita anahtarı” anlamına gelmektedir. Haritanın anahtarı anlamına gelen lejanta bu ismin verilmesinin nedeni bir haritayı tam anlamıyla okuyabilmeyi mümkün kılan bir araç olmasından kaynaklanmaktadır.

Lejant Nerede Kullanılır?

Haritaların sağ alt köşesinde sembollerin ve özel işaretlerin bulunduğu bölüm olan lejant, haritanın okunması için çok büyük önem taşımaktadır. Haritayı iyi bir şekilde okumak ve haritada yer alan bölümleri daha iyi anlayabilmek için lejant bölümü iyice incelenmelidir.

Lejant Nasıl Bir Görünüme Sahiptir?

Lejant haritada bir kutucuk içerisinde gösterilmektedir. Lejant bir haritada;

 • Sayı
 • Renk
 • Çizim
 • Semboller
 • Özel işaretler ile gösterilmektedir.

Lejant Neden Kullanılır?

Haritalarda kullanılan lejantın pek çok faydası vardır. Lejant olmazsa, bir kimse haritayı tam anlamıyla anlayamaz ve yorumlayamaz. Aynı şekilde haritada yer alan özel işaretleri ve sembolleri yanlış anlayabilir ve yanlış yorumlayabilir.

Lejantın Faydaları Nelerdir?

lejant-emlaklobisi

Haritalarda kullanılan lejant faydaları aşağıdaki gibidir:

1. Haritayı Anlamanıza Yardımcı Olur

Haritalar yüz ölçümü bakımından oldukça büyük bölgelerin belirli bir ölçek dahilinde küçültülerek bir zemine aktarılan coğrafi bilgilerdir. Haritalar yapıldıkları bölgeler ile ilgili bilgiler içerirler. Yapılış amaçlarına bağlı olarak lejant haritayı anlamanıza ve haritada yer alan bölgelerin özelliklerini öğrenmenizde size yardımcı olur.

Benzer Haber  Gazbeton Nedir?

2. Bilgiyi Direkt Öğrenmenizi Sağlar

Haritayı başka bir araca ihtiyacınız olmadan kavramanızda size yol gösterir. Bilgiyi direkt olarak haritayı inceleyerek öğrenebilmenizi mümkün kılar.

3. Kolay ve Hızlı Öğrenme İmkanı Sunar

Lejant sayfalarca bilgiyi küçük bir anahtar kutuya sıkıştırarak bilgiyi daha kolay ve hızlı öğrenmenize yardımcı olur. Tek yapmanız gereken bu kutucukta yer alan sembollerin haritadaki karşılıklarını bulmak ve haritayı yorumlamaktadır.

4. Kafanızdaki Soru İşaretlerini Yanıtlar

Harita hakkında kafanızın karıştığı noktalar hakkında sizi aydınlatır.

İmar Planı Lejantı Nedir?

Bir bakıma harita özelliğine sahip olduğu için imar planı lejantı imar planında yer almak zorundadır. Bu lejant ile söz konusu imar planının olduğu bölgenin anlaşılması ve içerisinde yer alan diğer yapıların öğrenilmesi sağlanır.

İmar Planı Lejantı Neler İçerir?

İmar planı lejantında aşağıdaki bilgiler yer almaktadır:

 • Belediyenin hizmet bölümleri ve alanları
 • Konut yoğunluğu
 • Dere mutlak sınırı
 • Okul, dershane, üniversite gibi öğretim alanları
 • Camiler
 • Elektrik ve yüksek gerilim hattı olan bölgeler

Her Haritanın Lejantı Aynı Mıdır?

lejant-emlaklobisi

Hayır, haritan haritaya lejant farklılık gösterecektir. Lejantlar haritaya özel olarak hazırlanır ve harita yer alan yönler, ölçek, simge, terim ve renklerden oluşur. Örneğin, Türkiye’nin dağlarını gösteren bir harita lejantı ile deprem bölgelerini gösteren bir haritanın lejantı birbirinden farklı olacaktır.

Yorum Yazın