Maçka Parkı

İstanbul’da bulunan Maçka Parkı, Kadırgalar Vadisi’nde bulunuyor. Konum olarak Dolmabahçe – Maçka – Nişantaşı arasında yer alıyor. Parkın son derece geniş bir alana yayılmış olduğunu bilmelisiniz. Maçka Parkı özellikleri aşağıda detaylı şekilde verilmiştir.

Maçka Parkı ile ilgili görsel sonucu

Maçka Parkı Hakkında

Çok sayıda ağaç türünü Maçka Parkı’nda görebilirsiniz. Ihlamur, gürgen, kestane, şimşir, çınar, ceviz, akasya, kızılağaç gibi ağaç türleri Maçta Parkı’nda yer alıyor. Bitki örtüsü bakımından incelendiğinde son derece zengin olduğunu görebilirsiniz. Maçta Parkı amatör fotoğrafçıların da çekim yeri. Her türlü fotoğraf çekiminin son derece güzel pozlar ile tamamlanması mümkün oluyor. Mevsimsel olarak farklı fotoğrafların Maçka Parkı’nda fotoğraf çekimleri üzerinden incelenmesi mümkün olacaktır. Yeşilin her tonunu direkt olarak bu parkta bulabilirsiniz. Kış mevsiminin oldukça güzel şekilde karelere yansıyacağını göreceksiniz.

Maçka Parkı Konumu;

Maçka Parkı ile ilgili görsel sonucu

Konumu da son derece özel bir yerde bulunuyor. Konum olan Hilton Otel, Lütfi Kırdar Kongre Merkezi, Cemal Reşit Rey Konser Salonu, İTÜ Maçka Yerleşkesi, Cemil Topuzlu Açıkhava tiyatrosu gibi alanlarda bulunmaktadır.

Maçka Parkı Alanları Neler?

Maçka Parkı ile ilgili görsel sonucu

Maçka Parkı hangi alanlardan oluşuyor önemlidir. Maçka Parkı alanları aşağıda verilmiştir. Direkt olarak bu alanları inceleyerek park hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Alanlar;

İki farklı spor aletleri parkı

İki farklı çocuk oyun alanları

İki kahvehane ve lokanta

Yapay ada

Toplamda ise 9 adet yapay havuzu ille Maçka Parkı’nın alanlarını inceleyebilirsiniz.

Maçka Parkı Tarihçe

Edinmek istediğiniz bilgiler arasında Maçka Parkı tarihi de olabilir. Parkın olduğu alanın 19.yy’lara dayandığını bilmelisiniz. Sık ağaçların arasında genel oalrak kulübeler yer alıyormuş. Bu alanda zamanında at gezilerinin yapıldığı da biliniyor. Boş zamanlarında ise insanların piknik için bu parkı tercih ettiğini söyleyebiliriz. 1970’li yıllardan itibaren gezintiye çıkanlar evsiz insanların bu alanda yaşamaya başladığını gözlemleye başlamıştır. Durumdan rahatsız olunması ile düzenlemeler yapılmıştır. Maçka parkı tarihi kapsamında çalışmalar küçük kulübelerin ortadan kaldırılması ile başlamıştır. Bu alanın direkt olarak park haline getirilmesi ile çok daha geniş alanların oluşması sağlanmıştır.

Benzer Haber  Su Deposu Yapımı Ve Bakımı Nasıl Olmalıdır?

1993 yılında yapılan restore ile hemen hemen bugünkü halini almıştır. Son derece keyif veren eğlendiren bir park haline gelmiştir. 1993 tarihinde oluşturulmuş olan teleferik hattının da hizmet vermesi söz konusudur. 11 Nisan 1993 tarihinden bu yana teleferik hattının hizmet vermesi mümkündür. Maçka parkı girişi için ücret istenmiyor. Park 7 – 24 açık olduğundan dilediğiniz zaman giriş yaparak eğlenerek zaman geçirme şansını değerlendirebilirsiniz.

Yorum Yazın