Marmaray Durakları

Marmaray Durakları ile ilgili tüm detayları yazımızdan inceleyebilirsiniz. İstanbul’un iki yakasını deniz altından birleştiren bir proje olan Marmaray tüp geçiş sistemi açıldığı tarihten bu yana büyük ilgi görmektedir. Anadolu yakasında bulunan Gebze Haydarpaşa ile Avrupa yakasında bulunan Halkalı-Sirkeci banliyö hatlarını boğaz altından birbirine bağlayan sistem birçok bakımdan büyük bir avantaj sağlamaktadır.

Boğazın altından geçen tüp geçişin toplam uzunluğu 1400 metredir. Denizin ortalama 60 metre altından geçen Marmaray toplam 11 adet tüpün birleştirilmesi ile oluşturuldu. Faaliyete geçtiğinden bu yana Kadıköy-Ayrılık çeşmesi ile Kazlıçeşme arasında 13.6 km. mesafede hizmet veren Marmaray raylı sisteminin toplam 5 adet durağı vardır.

marmaray durakları ile ilgili görsel sonucu

Marmaray Durakları Hangileridir?

marmaray durakları ile ilgili görsel sonucu

Kazlıçeşme-Ayrılık Çeşmesi arasında bulunan Marmaray durakları 3 yer altı ve 2 yüzey ana duraktan ibarettir. Ana duraklarda bulunan istasyonlar yolcularının tüm gereksinmelerini karşılayacak özelliktedir. Marmaray güzergahı aynı zamanda İstanbul’un dört güzel ilçesinin içinden geçmektedir. Bu ilçeler; Asya yakasında Kadıköy-Üsküdar, Avrupa yakasında ise Zeytinburnu-Fatih ilçeleridir.

Tüm ana Marmaray duraklarından diğer ulaşım sistemlerine bağlantı ve aktarma sistemi mevcuttur. Ayrılık çeşmesi durağından; Kadıköy-Kartal metrosuna ayrıca İETT otobüsleri ile alt Bostancıya, aktarma yapılmaktadır. Bunun yanı sıra Marmaray hattından çıkarak Kadıköy ‘ün güzelliklerini görmek mümkündür. Üsküdar istasyonundan Yamanevler metro ve İETT otobüsleri ile çeşitli deniz taşıma sistemlerine, bağlanılırken bu güzel ilçenin hemen kalbinde olan istasyondan çıkışta bu tarihi ilçenin keşfi kolaylıkla yapılabilir.

Metroya Bağlanıyor

marmaray durakları ile ilgili görsel sonucu

Sirkeci istasyonundan gar kapısı kullanılarak deniz taşımacılığı ve tarihi Eminönü semtinin tüm güzellikleri kolaylıkla gezilebilir. Yenikapı ana istasyonundan; Yenikapı-Taksim-Hacıosman metrosu, Kabataş-Bağcılar tramvay hattına, Bursa-Yalova-Bandırma seferleri yapan İDO hatlarına, son olarak Kazlıçeşme istasyonundan; başta metrobüs olmak üzere Zeytinburnu-Yenibosna-Halkalı yönlerine İETT otobüs bağlantıları mevcuttur.

İstasyonların hemen hepsinde bilet gişelerinin  yanı sıra yolcu bilgilendirme ekranlarının yanı sıra yürüyen merdivenler ve engelli asansörleri mevcuttur. Arabası ile gelmeyi gelen yolcular için Kazlıçeşme istasyonunda İspark otoparkı mevcuttur. Bunun yanı sıra Yenikapı gar şefliğinde yolcuların her türlü sorunlarına çözüm için müşteri ilişkileri bürosu bulunmaktadır. Marmaray hattında seferler 23.50 de son buluyor karşılıklı seferlerin yapıldığı Kazlıçeşme-Ayrılık çeşmesi arası yaklaşık 18 dakika sürüyor.

Benzer Haber  Prefabrik Ev Modelleri ve Prefabrik Ev Fiyatları 2019

Yorum Yazın