Membran Nedir?

Birden fazla alanda kullanılan membranlar, yapı sektöründe izolasyon işlemlerinde kullanılan ayırıcı ya da seçici geçirgen malzemelerin genel adı olarak bilinir. Kullanım amacı, yağmurdan kaynaklı suların döşeme betonuna geçmemesidir. Döşeme betonunun en önemli izolasyon malzemelerinden olan membranlar, çatılarda ya da yapının temelinde kullanılır. Çatı ve yapının temeli içerisindeki en yaygın olarak kullanılan türü ise bitümlü membranlardır. Ayrıca mutfak ve çeşitli mutfak eşyalarının izolasyonunda da membran kullanılmaktadır.

Bitümlü Membran Nedir?

Membranlar içerisinde en yaygın olarak kullanılan malzemelerden olan bitümlü membran, bir su izolasyon malzemesidir. Özellikle de yapıların temellerinde, bodrumlarında, bahçelerinde, teras ya da çatılarında en çok tercih edilen izolasyon malzemelerinden biridir. En çok tercih edilmesinin sebebi de suların döşeme betonuna ulaşmasını engellemedeki başarısından kaynaklıdır. Bitümlü membranlar döşeme betonların izolasyondaki evin çeşitli bölümlerinin yanı sıra köprü ve viyadüklerde de sıklıkla kullanılmaktadır.

Membran Fiyatları

Fiyatları, büyüklükleri ve kullanıldıkları malzemelere göre farklılıklar gösterebilmektedir. Alimünyum kullanımı ya da sahip oldukları büyüklüğe göre farklı fiyatları olabilen membranlar, genellikle 150-350 lira arasında değişmektedir. Elbette bu rakamlar seçtiğiniz membranın türü, büyüklüğü ve genişliğine göre artış ya da azalış gösterebilmektedir.

Membran Kapakları

Yalıtımda kullanılan malzemelerin genel adı olan membran, banyo ve mutfak eşyalarının dolaplarında da kullanıldığı için o kapaklara “membran kapak” denilmektedir. Banyo ve mutfak eşyalarının dolaplarında membranın yaygın olarak kullanılmasının pek çok sebebi bulunmaktadır. Kalitesiyle uzun ömürlü kullanım sunan kapaklar, temizlik açısından da pratiktir. Ayrıca hemen her dekorasyona uyum sağlayan model çeşitliliği ve nem ya da sıcak-soğuk değişiminden etkilenmemesi de kapaklar için önemli avantajlardır. Bir yüzeyi hariç tüm yüzeyi PVC kaplamalı olan  kapaklar, bundan dolayı 3 boyutlu kaplama olarak da bilinmektedir.

Benzer Haber  Aldığınız evin üzerinde ipotek haciz var mı?

Likit Membran

Likit membranlar, bir hasarı onarmak ya da yapım aşamasındayken yapıyı daha da güçlendirmek için kullanılan bir yalıtım malzemesidir. Likit membranı diğer malzemelerden öne çıkaran faktörler ise genellikle kullanıcı dostu bir çözüm sunmasıdır. Boyanabildiği için daha estetik bir görünüm sunan likit membranlar, ayrıca elastikiyet özelliğiyle de kullanıcılara çeşitli avantajlar sunmaktadır. Kullanıldığı bölgedeki sızıntı sorununu tamamen çözdüğü için kalite açısından da yalıtım malzemeleri arasında en güvenilen seçeneklerden biridir.

Yorum Yazın