merkeziısıtmasistemi

Merkezi Isıtma Sistemi nedir? Nasıl olmalı?

source url Merkezi Isıtma Sistemi apartmanlarda kullanılan ortak ısıtma sistemlerinin ismine denmektedir. Her ev ya da yapının soğuk havalar için bir ısıtma sistemine ihtiyacı vardır. Yani tek bir merkezden apartmandaki tüm daireleri ısıtmak amaç alınır.

Isı enerjisi eşit olarak paylaşıldığında binadaki tüm daireler aynı oranlarda ısınırlar. Elbette bu durum binanın bulunduğu kata da bağlı olarak değişkenlik gösterebilir.

Bu sistemlerde bulunan taylor.evolt.org/kuwow-corvera-de.php termostatik vana isimli cihaz ısının belli bir noktaya gelmesi ile birlikte ısıyı durdurur ve belli bir oranda seyretmesini sağlar.

Kontrol mekanizmasından bu ısı noktasını düşürmek ya da yükseltmek mümkündür.

Merkezi ısıtma sistemi denildiğinde akla evde olunmasa dahi ödenecek bir ısınma masrafı geliyor. Özellikle tüm gününü işte geçiren ya da uzun seyahate çıkan kişiler merkezi ısıtma sistemine sıcak bakmayabiliyor.

Ancak merkezi ısıtma sistemlerine ilişkin getirilen enerji tasarrufu kanununda bu durumun önüne de geçilmiş oldu. Yani kişiler outer-edge-design.com/components/monitor/666-mobile-phone-whatsapp.php pay ölçer kullanarak yalnızca evde oldukları vakit bu merkezi ısıtma sisteminden yararlanabiliyor.

merkeziısıtma

http://argo-karaganda.kz/scripts/dobemyq/2662.php Merkezi Isıtma Kurulurken Nelere Dikkat Etmeli?

Binanın ısınma şekli eğer merkezi sisteme dönüşecek ise öncelikle tüm ev sahiplerinin onayı şarttır. Bunun yanı sıra http://clublavoute.ca/nonak-la-garriga.php merkezi ısıtma kurulurken dikkat edilmesi gerekenler vardır ki bu konu hakkında da kat sahipleri bilgilendirilmelidir. Örneğin kombi kullanımlarında evin her köşesinde var olan petekler yüksek ısınma sağlarlar.

Çünkü her köşede bulunan kombiler tek bir noktayı ısıtmak yerine her köşeyi ısıtacaktır. Ancak merkezi ısıtma sistemleri ayrı ayrı bölümlere kurulan bir yapıya sahip olmadığı için daha düşük enerji verebilir. Aynı zamanda bina genelinde belirlenen maksimum ısında derecesinde herkes hemfikir kalmayabilir. Örneğin çocuk ya da bebek sahibi olanlar bu derecenin daha yüksek olması gerektiğini düşünürken sıcağı sevmeyen bir kişi tam tersini düşünebilir. Bu da binada yaşayanlar arasında görüş ayrılığına sebep olur.

Benzer Haber  Halkalı Sirkeci Demiryolu Durakları

Binanın yapısı itibari ile merkezi ısıtma sistemine geçişin uygun olması gerekir ve bu konuda uzman bir usta kadrosu ile çalışılmalıdır. Çünkü tesisat anlamında yeterince tecrübeye sahip olmayan kişi ya da kişiler kurulum aşaması ve sonrasında olası sorumlulukları üstlenmeyebilir.

Bunun da belli bir maliyeti getireceği göz önünde bulundurulmalıdır.

merkezi-ısıtma-sistemi

Merkezi Isıtmada Ortalama Yakıt Giderleri?

Merkezi sistemlerde de artık ısındığın kadar öde uygulamasına geçildi. Yani pay ölçer ile bir dairenin ne kadar bu hizmetten yararlandığı ölçülebiliyor.

Bu durumu etkileyen en önemli kıstas da dairenin metrekare büyüklüğü olmakta. Ayrıca dairenin bulunduğu kat ve binanın toplam metrekaresi de ödenecek bu tutarda değişiklik sağlıyor.

Örneğin toplam alanı 600 metrekare olan bir binada 1240 KW enerji kullanan 70 metrekare bir daire 80 – 85 TL gibi bir fatura ile karşılaşacaktır. Daire alanı arttıkça KW oranı da artacağından ödenecek miktar yükselir. Örneğin yine 70 metrekare ancak 1400 KW enerji kullanan bir dairenin ödeyeceği aylık miktar da 100 – 105 TL olarak değişecektir.

ısıtma-sistemi

Merkezi Isıtma Çeşitleri ve Pay Ölçer Nedir?

Nasıl Olmalıdır?

Pay ölçer radyatör üzerine takılan ve kullanılan enerjisi eşit olarak ölçen bir cihazdır. Merkez ısıtma sistemlerinde kullanılır. Ciddi anlamda enerji tasarrufu da sağlayan bu cihazlar herkesin ne kadar enerji kullandığını ölçerek faturaya o oranda yansıtılmasını sağlar.

Herkes kullandığı enerji kadar fatura ödemiş olur. Basit anlamı ile fonksiyonel pek çok avantajı bulunan bu cihaz için pek çok elektronik firması kolları sıvadı. Özellikle piyasanın önde gelen beyaz eşya firmaları pay ölçer satışı konusunda dev destekler ve teşvikler veriyor.

Zaman zaman yapılan kampanyalar doğrultusunda insanların bu ürünü kullanmaya teşvik edilmesi aslında enerji tasarrufunun sağlanmasına yönelik alınmış bir aksiyon. Isı alınmadan önce satın alınacak firmanı güvenilir olması son derece önemlidir.

Benzer Haber  Güneydoğu Anadolu Turunda Görülmesi Gereken Yerler

Kurulum aşamasında da aynı hassasiyetin gösterilmesi gereken bu aletlerin temizliği, kuran kişi ya da kişilerin belirttiği şekilde yapılmalıdır.

Termostatik vana ismi ile de bilinen pay ölçerler piyasa koşullarında uygun fiyatlara da bulunabilir. Ancak sistematik olarak daha önce kullanılmış aletlerin satın alınmaması gerekir.

Garantili bir pay ölçer satın almak hem gelecek dönemlerde yaşayacağınız problemleri minimize eder hem de daha sağlıklı enerji ölçümü gerçekleştirir.

merkezi-ısıtma

Yorum Yazın