mermer-masalar

Mermer Masalar

Mermer Masalar

Klasik ve eski zamanlardan kalan mermer masalar bazı mekanlarda vazgeçilmez dekorasyon ürünleri olarak kullanılıyor. Özellikle açık alanlardaki kafelerde temizliğin kolay olması nedeniyle bu malzemeleri ilk tercih oluyor.

Profesyonel mutfaklarda tercih edilen mermer tezgahlar gibi hijyenin önemli olan her yerde tercih edilen mermer tezgahlarla mükemmel mekanlar yaratabilirsiniz. Evinizin bahçesinde ya da balkonunuzda kullanacağınız bu ürünler güvenilir alanlar yaratmanızı sağlarken hijyen konusunda da sorunsuzdur. Leke tutmayan ve kolayca temizlenen mermer, beyaz renk başta olmak üzere farklı renklerde de tercih edilebilir.

Mermer masaları her ne kadar klasik dekorasyon yapılan geniş salonlarda hayal etsek de günümüzde bu mekanların bulunması çok zordur. Ama iş yerlerinde ve antrelerde mermer masa detayları tercih edilebilir.

mermer-masa

Mermer Masa Modeli

Gerçek Mermer Masa

Teknolojinin gelişmesi herşeyin sahtesini kolayca üretmeyi sağladı. Mermer masalar için de bu durum söz konusu oldu. Mesela mermer masa yerine mermer görünümlü masa tercih edilmesi çok popüler bir seçenektir. Bu seçenek için bilmeniz gereken en önemli detay ise, gerçek mermer masaların çok ağır ve pahalı ürünler olacağıdır. Mermer masanın mermeri de kırılabilir. Bu yüzden dikkat edilmesi son derece önemlidir.

Mermer Nerelerde Kullanılabilir?

Mermer, kasap, profesyonel mutfaklar ve dış mekanlarda tercih edilen bir masa türüdür. Gerçek mermer, ciddi bir ölümcül silaha dönüşmekle birlikte temizlik ve hijyen açısından mükemmeldir. Ancak mermer görünümlü masalarda bu zarar verici riski söz konusu olmamakla birlikte hakiki mermer olmadığı için hijyen üst düzey olamaz. Bu yüzden yemek üretilen yerlerde kullanılan mermer, günümüzde iç mekanlarda tercih edilmemektedir.

Klasik İç Mimaride Mermer

Klasik saray mimarilerinde mermerleri hamamlar ve ıslak alanlarda çok sık görebiliriz. Ancak iç mekanlarda da masa ve büfe şeklinde kullanılmaları da söz konusu olmaktaydı. Büyük ziyafet masalarından küçük masalara kadar birçok farklı amaç için kullanılan bu masalar, özellikle antikalarla ilgilenenler için son derece özel parçalardır. Günümüzde mermer saat ve biblo gibi çeşitleri kalsa da klasik antika sevenler bu masaların değerini çok iyi bilmektedir. Consollarda italyan mimarisinden esintiler yaratan mermerler ülkemizde Afyon’da bulunan rezervlerde doğal olarak çıkarılabilmektedir.

Benzer Haber  İstanbul Sabahattin Zaim Üniversitesi

Yorum Yazın