millet-bahcesi

Millet Bahçesi Nedir? Millet Bahçesi Nereye Olacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 29 Ekim’de taşınacak İstanbul Atatürk Havalimanı’nın yerine ‘Millet Bahçesi’ yapılacağını açıkladı. Bu açıklamadan sonra Millet Bahçesi nedir? Millet Bahçesi nereye olacak? Sorularının yanıtı google gibi arama motorlarında oldukça fazla aranıyor. Atatürk Havalimanı’nın arazisinin akıbeti Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamasından sonra belli oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, arsaya “Millet Bahçesi” adında yeşil alan yapılacağını söyledi.

Millet Bahçesi nedir? ve Erdoğan’ın yapacağız dediği Millet Bahçesi nereye yapılacak? Millet bahçesi ile ilgili tüm detayları haberimizde bulabilirsiniz.

Atatürk Havalimanı’nın arazisinin akıbeti vatandaşlar tarafından merak ediliyordu. Cumhurbaşkanı Erdoğan araziye Millet Bahçesi yapılacağını açıkladı. İstanbul’a devasa bir yeşil alan kazandıracak proje şimdiden tüm İstanbullular tarafından merak edilmeye başlandı. Atatürk Havalimanı arazisine ‘Millet Parkı’ yapılması tercih ediliyor.

Atatürk Havalimanı Millet Bahçesi Olacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, beyannamedeki en büyük müjdenin Atatürk Havalimanı’nın yerine yapılacak dev bir millet bahçesi olduğunu söyledi.

“Önemli ipucu vereyim bunu kimseden duymamışsınızdır. O da şu; biz çevreciyiz. Bugüne kadar biz diktiğimiz ağaçlarla milyarlarca ağaçlarla nam salmış bir iktidarız. Şimdi yeni bir adım daha atacağız. Bazı illerimizde millet bahçeleri kuracağız. Örneğin Konya stadının yerine biz orada bir millet bahçesi, Eskişehir’in eski stadın olduğu yere biz millet bahçesi. İstanbul, en büyük müjde bu belki acele ettim ama söylemem lazım. İnşallah havalimanının olduğu yere biz millet bahçesi yapacağız. Atatürk Havalimanı var ya millet bahçesi olacak. Mevcut havalimanını dev millet bahçesi haline getirmek suretiyle artık şehrin merkezinde millet bahçesi olsun. Müjde, İngiltere’nin şuranın şöyle bahçeleri var bizim de var diyeceğiz. 29 Ekim’deki açılışla birlikte burada yoğun çalışmalar başlayacak. Ankara’da eski statların yeni statlara dönüşmesiyle elimizdeki büyük alanları buna dönüştüreceğiz. İstanbul’da ilginç olan yerlerden bir tanesi de Maslak’ta alan var. Orasını da yine millet bahçesine dönüştürelim istiyoruz. Bu müjdeler fena değil.”

millet-bahcesi

Millet Bahçesi İçin Metrekare Değeri 20 Bin TL

Yeşilyurt’ta imarlı konut ve ticaret arsalarının ortalama metrekare değerinin 26 bin TL olduğunu söyleyen Türkoğlu, yaptığımız araştırma sonuçları, imarlı arsaların metrekare fiyatlarının Yeşilköy’de ortalama 20 bin TL olduğunu göstermektedir. Şenlikköy Mahallesi’nde ise bu değerin ortalaması 15 bin TL. 11 bin 700 dönümlük Atatürk Havalimanı arazisi eğer imara açılmış olsaydı değerinin 234 milyar TL olacağını söyleyebiliriz” diye konuştu.

Benzer Haber  Emlakta Doğru Yatırım Şekli

Dünyadaki şehir parklarına baktığımız zaman, en çok şehir parkı Amerika’da yer alıyor. Amerika’da, dünyanın en büyük şehir parkları arasına giren 5 park bulunuyor. Listede ilk sırada bulunan Bitsevsky Park, Rusya Moskova’da 18 bin dönümlük bir alana sahip. Park 500’den fazla bitki türüne ev sahipliği yapıyor. 17.4 bin dönüm alana yayılan Griffith Park Amerika, Los Angelas’ta yer alıyor. Listenin 13’üncü sırasındaki İngiltere’nin dünyaca ünlü parkı Hyde Park bin 416 dönüm büyüklüğünde. Londra’daki Kraliyet Parkları’nın en büyüğü olan Hyde Park’ın bitişiğindeki Kensington Bahçeleri ise 150 hektarlık bir alanı kaplıyor.

millet-bahcesi

İmar Planı Değişirse Fiyat Artacak

Havalimanı’na komşu bölgelerde en fazla 3 katlı konutların yapıldığını söyleyen İstanbul Emlak Komisyoncuları Odası Başkanı Nizamettin Aşa, “Havalimanı kapandıktan sonra bölgenin imar planı değişirse fiyatlar artar” dedi.

Baruthane Arazisi TOKİ Park Olacak

TOKİ, Ataköy’de mülkiyeti kendisine ait olan 60 bin metrekarelik Baruthane arazisinin gayrimenkul projesini iptal ederek halka açık park yapmaya karar verdi. Emlak Konut GYO, Galatasaray’ın Metin Oktay Tesisleri’ni de kapsayan Florya’daki araziyi 2 milyar 250 milyon TL’ye ihale etti. Emlak Konut GYO Bakırköy Şükrü Balcı Polis Eğitim Merkezi arazisinin ihalesini de önümüzdeki dönemde yapacak.

17 İlde 28 Tane Millet Bahçesi!

milletbahcesi-emlaklobisi

14 stadyum 3 ay içinde millet bahçesine dönüştürülmek üzere projelendirilecek. Stadyumdan millet bahçesine dönüştürülmesi öngörülen yerler şöyle: “Adana 5 Ocak Stadyumu, Batman 16 Mayıs Stadı, Diyarbakır Atatürk Stadı, Eskişehir Atatürk Stadı, Gaziantep Kamil Ocak Stadı, Giresun Atatürk Stadı, Hatay Antakya Atatürk Stadı, Malatya İnönü Stadı, Mersin Tevvik Sırrı Gür Stadı, Sakarya Atatürk Stadı, Samsun 19 Mayıs Stadı, Sivas 4 Eylül Stadı, Trabzon Akçaabat Fatih Stadı ve Trabzon Avni Aker Stadı.”

Millet bahçesine dönüştürülmek üzere projesine başlanması planlanan yerler ise şöyle: İstanbul Atatürk Havalimanı, İstanbul Pendik, İstanbul Esenler, Ankara Atatürk Kültür Merkezi, Ankara Gölbaşı, Elazığ ve Konya.

Millet Bahçesi için projesi tamamlanıp inşasına başlanması planlanan yerler

Projesi tamamlanıp inşasına başlanması planlanan yerler şöyle: “İstanbul Kayaşehir 2, 3 ve 4’üncü etaplar, İstanbul Validebağ, Küçükçekmece, Zeytinburnu Beştelsiz, Ayazma ile Diyarbakır Dicle Vadisi.” İstanbul’a toplam 11 tane millet bahçesi planlanırken, Ankara ve Diyarbakır’a da 2’şer tane bahçe öngörüldü. Taslak, çalışmada toplam 28 bahçe için 3 milyar lira harcama yapılması planlansa da nihai rakamın projelerin kesinlik kazanmasıyla ortaya çıkması bekleniyor.

millet-bahcesi

TOKİ çalıştı

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın seçim öncesinde millet bahçeleri müjdesi vermesinin ardından TOKİ çalışmalara başlamıştı. Erdoğan’ın açıklamaları doğrultusunda TOKİ, İstanbul Bakırköy Baruthane ile Pendik’i belirlemişti. Sakarya Atatürk Stadı’nın yerini daha önce satan TOKİ, Cumhurbaşkanı’nın açıklaması sonrası sattığı işadamından burayı geri almıştı. TOKİ’nin planlamaları içinde Elazığ Emniyet Müdürlüğü’nün terör saldırısı sonrası yıkılan yeri de millet bahçesi olarak yer alıyordu. Ancak yeni planlamada İstanbul’da Bakırköy ile Elazığ’ın olmadığı görüldü.

Benzer Haber  Çağ Üniversitesi Mersin

Mangal ve bina olmayacak

Millet-bahcesi-emlaklobisi

Yetkililer, millet bahçelerinde restoran, cafe, tesis tarzı binalar ile mangal yapılacak alanlar düşünülmediğini belirttiler. Çok sayıda bitki türünün yer alacağı bu bahçelerde yürüyüş, koşu yolları ile insanların şehrin gürültüsünden kurtulabileceği park şeklinde dizayn edilmesinin planlandığını anlatan yetkililer ancak insanların ihtiyaçları nedeniyle tuvaletler ile büfe tarzı küçük ticari alanların bulunabileceğini söylediler.

Millet Bahçesi konut fiyatlarını uçurdu!

Millet Bahçesi ’nin ismi bile konut fiyatlarına doping etkisi yaptı. Çevresindeki 8 ilçede son 3 ayda fiyatlar yüzde 30 arttı. Fiyat artışında yüzde 30.4 ile Florya Şenlikköy Mahallesi başı çekti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından 23 Mayıs’ta Millet Bahçesi olacağı açıklanan Atatürk Havalimanı arazisi ile sınırı bulunan 8 mahallede konut fiyatları uçuşa geçti. Türkiye Veri İşleme Merkezi’nin (TUVİMER) araştırmasına göre, son 3 ayda, bölgeye sınırı bulunan Şenlikköy Mahallesi’nde konut fiyatlarında artış yüzde 30,4, Basınköy’de yüzde 27.5, Yeşilköy’de yüzde 23,8, Ataköy 2. 5. ve 6. kısımlarında yüzde 11.7 olarak gerçekleşti.

Beşyol’da fiyat artışı yüzde 7 olurken, Ataköy 3-4-11. Mahallesi’nde yüzde 3.6, Yeşilyurt Mahallesi’nde yüzde 2.1, Ataköy 7-8-9ve 10. kısımlarında yüzde 1.3 artış gözlendi. Şehir genelinde yılın ikinci çeyreğinde yapılan faiz indirimi nedeniyle uzun süredir yatay seyreden konut fiyatlarının yüzde 4.8 arttığı görüldü. Ancak söz konusu dönemde Atatürk Havalimanı’na sınırı bulunan 8 mahallenin 5’inde bu rakamın çok daha üzerinde yükseliş görüldü.

millet-bahcesi

Konut Satışları Yüzde 45 Arttı

Araştırmaya göre, Bakırköy’de özellikle son 3 ay içerisinde konut satışları ciddi şekilde arttı. Yılın ilk 6 ayında, 2017’nin aynı dönemine göre İstanbul genelinde konut satışları bir miktar da olsa gerilerken, Bakırköy’de yüzde 20 yükseliş görüldü.

Önemli artış ise mayıs ve haziran aylarında gerçekleşti. Bakırköy’de mayıs ayında geçen yılın aynı dönemine göre konut satışları yüzde 54, haziranda ise yüzde 45’lik ciddi artış yaşandı.

Millet Bahçesi Durağından Geçen İETT Otobüs Hatları

139A  ÜSKÜDAR – ŞİLE / AĞVA
14R  RASATHANE – KADIKÖY
320 FERHATPAŞA – ÜSKÜDAR
11Y YAVUZTÜRK MAHALLESİ – ÜSKÜDAR
14F  KÜPLÜCE – KADIKÖY
522 ALEMDAĞ – ÇIKSALIN
11ÜS SULTANBEYLİ – ÜSKÜDAR
14R RASATHANE – KADIKÖY
129T BOSTANCI – TAKSİM
11A  ALEMDAĞ – ÜSKÜDAR
11ST DUMLUPINAR – ÜSKÜDAR
13 ATAŞEHİR / ÇAKMAK MAHALLESİ – KADIKÖY
14 YENİDOĞAN – KADIKÖY
14F KÜPLÜCE – KADIKÖY
11Y YAVUZTÜRK MAHALLESİ – ÜSKÜDAR
11C EMNİYET MAHALLESİ – ÜSKÜDAR
11L ESATPAŞA / BULGURLU – ÜSKÜDAR
20  FERHATPAŞA – ÜSKÜDAR
13 ATAŞEHİR / ÇAKMAK MAHALLESİ – KADIKÖY
11K KAZIM KARABEKİR MAHALLESİ – ÜSKÜDAR
14D  DUMLUPINAR / KAZIMKARABEKİR – KADIKÖY
14K KAZIM KARABEKİR – KADIKÖY
TB2 SULTANAHMET – ÇAMLICA – SULTANAHMET
4 YENİDOĞAN – KADIKÖY
11P SARIGAZİ EMEK MAHALLESİ – ÜSKÜDAR

Yorum Yazın