Milli Parklar Nerelerdedir?

Milli parklar doğal güzellikler açısından önemli alanlardır. Koruma altına alınan bu yerleri ziyaret edebilir ve güzel zaman geçirebilirsiniz.

Yedigöller Milli Parkı 

milliparklar

Bolu’da yer alan Yedigöller Milli Parkı  Zonguldak ilinin güneyindedir. Mengin ilçesi üzerinden ulaşılabilir. Ankara İstanbul karayolu üzerinde de ulaşım sağlanabilir. Kış dönemlerinde bu alanlara ulaşacak kişiler yolun kapalı olma ihtimalina karşı Yeniçağa-Mengen-Yazıcık üzerinden ulaşabilir. Bolu-Yedigöller güzergahı yerine bu alan seçilmelidir. Park içindeki doğal güzelliklere bakılırsa ağaç türü bakımından son derece zengin olduğu söylenebilir. Kayın, karaçam ve meşe ağaçları sıkça görülebilir. ayrıca göl, doğal su kaynakları, geyik üretme sahası gibi yerler de görülebilir. Manzara izlemek isteyenler Kapankaya manzara seyir alanına gidebilir. Sportif olta balıkçılığı doğa yürüyüşleri gibi etkinlikler park içinde yapılan uygulamalardır.

Yozgat Çamlığı Milli Parkı

milliparklar

Çamlık Milli Parkı Yozgat ilinde bulunan ve içerisindeki çam türleri ile dikkat çeken bir alandır. Dinlenme ve eğlenme açısndan ideal bir zemin sunar.  Buradaki çamların  özel ağaçlar olduğu ve havaya temiz bir koku saldığı bilinmektedir.  Bu milli parka gitmek isteyen kişiler Yozgat’a 2 km mesafeden, araçlarla ulaşabilir. Ulaşım öncesi bilgi almak için Yozgat Çevre Orman İl Müdürlüğü aranmalıdır.  Telefon numarası 0 354 212 46 10 olan bu kurumdan detayları öğrenebilirsiniz.

Aslantaş Milli Parkı Karatepe – Osmaniye

milliparklar

Osmaniye  Kadirli İlçesine 22 km uzaklıkta  olan Aslantaş Milli Parkı, Ceyhan Irmağının kenarındadır ve sanat değeri yüksek bir alandır.   Bu alana değer katan, tapınağa ait mozaiklerdir. Bir açıdan parkın arkeolojik müze durumu da vardır. parktaki ağaç türlerine gelince, meşe,  kızılçam, maki florası görülebilir. Ayrıca birçok yaban hayvanı da yer almaktadır.milli park bünyesinde çadırla konaklama yapılabilir. Ancak   0 328 8258810 numarasından Osmaniye Çevre Orman İl Müdürlüğü  ile iletişime geçilerek bölgeye gidilmelidir.

Benzer Haber  Konut Sigortası Nedir?

Balıkesir  Manyas Gölü -Kuşcenneti Milli Parkı  

milliparklar

Kuşcenneti Milli Parkı  Türkiye’nin en dikkat çeken güzelliklerinden biridir.  Kuşgölü’nün kuzeyindeki bu yer,  Bandırma, Balıkesir karayolunun 15. Kilometresine yakın alandadır. Buradan sonra güneye sapılması ve 3 km kadar yol gelinmesi gerekir. burası özellikle kuşların yaşam alanlarıdır ve gözetleme kulesinden etrafa bakılabilir. Kuşları izlemek isteyenler yılın mart temmuz arası ile eylül ekim aylarında Çevre il müdürlüğü’ne yapılan başvuru  ile civara ulaşmalıdır. Kuşlarla ilgili bilgi almak isteyenlerin de ayrıntılı şekilde bilgilendirilmesi mümkündür. Civarda konaklamak isteyen kişiler de parka 1 km uzaklıkta pansiyonda kalabilir. Çevre Orman İl Müdürlüğü  0 266 2616357 telefonundan aranabilir. Bandırma DKMP Mühendisliği de0 266 714 12 75 telefonu ile ulaşıma açıktır.

Ankara – Kızılcahamam Soğuksu Milli Parkı 

milliparklar

Soğuksu Milli Parkı, Ankara’ya 80 km uzaklıktadır. Kızılcahamam ilçesine 2 km mesafedekiler ulaşabilir.  Ayrıca Ankara-İstanbul karayolundan da parke gelmek mümkündür. Parkta birçok aktivite vardır ve   günübirlik zaman geçirmek isteyenler için ideal alanlardır. Dileyen kşiler çadırla konaklamakta bazı kişiler de bungalowlarda kalmaktadır. Genellikle Ankara’daki izci gruplarının sık şekilde geldiği yerlerdendir. Çadırlı geceleme yapmak isteyen kişiler Ankara Çevre Orman İl Müdürlüğü’nü arayıp izin almalıdır. 0 312 3840283 telefon numarasından ulaşmak mümkün hale gelir.

Bursa Uludağ Milli Parkı 

milliparklar

Bursa Uludağ Milli Parkı   şehir merkezine 34 km civarında uzaklıktadır. Karayolu ve teleferikle ulaşılan milli park,  otel gibi konaklama alanları barındırır. Günübirlik kullanım alanları olan parkta, manzara seyir terası vardır ve buraya gelen ziyaretçiler geniş bir alanı görebilmektedir. Dileyen ziyaretçiler, oteller bölgesine gelerek konaklama yapabilir. Kış dönemlerinde de kayak aktivitesi yapılabilir. Bazı kişiler kamp alanlarında da konaklama yapmaktadır.

 

Yorum Yazın