Mısır Çarşısı

İki çarşının birleşiminden oluşan çifte çarşı, Mısır Çarşısı özellikleri ile pek çok turistin dikkatini çekiyor. Gerek mimarisi gerekse içeriği ile herkesi büyülüyor.

misir-carsisi-emlaklobisi

Mısır Çarşısı Hakkında

İstanbul’un çok sayıda turist çeken yerlerinden olan Mısır Çarşısı özellikleri ile de turistleri büyülemeye devam ediyor. Osmanlı’nın klasik üslubunu en iyi şekilde gözlemleme imkanı bulabilirsiniz. Doğu – batı doğrultusu kapsamında iki kol uzanıyor.

Batının doğrultusunun çok daha uzun olduğunu fark edebilirsiniz. Uzun ve kısa kenarın birleşim noktası ise çapraz tonoz ile örtülmüş dua meydanı bulunuyor. Tozunu taşıyan kemeler ise duvara oturtulmamış. Bu işlev için taşıyıcı ayaklar kullanılmış. Bu ayaklardan güneydoğununkinin yanında tellal köşkünün olduğunu göreceksiniz.

misir-carsisi-emlaklobisi

Mısır Çarşısının girişleri;

Ana girişleri için büyük kolun uçları ayarlanmıştır. Bu iki büyük kolun uçlarında yer alan girişler; altı revaklı iki katlı olan yapılardır. Bunun beraberinde çarşının Tahmin Sokağı’na açılan kapıları da vardır. Ana giriş kapısından başka diğer iki giriş ise karşılıklı olmak üzere Makulyan Han’ın arasından uzanan kolun ortaya yakın bir bölümünde bulunmaktadır.

Uzun kolunda 23’erden karşılıklı 46, kısa kenarında ise 18’erden 36 adet eyvan ve dükkan yer alıyor. İki kolun bileştiği bölümde ise 6 tane eyvan bulunuyor. Bunun dışında bir tane de hücre yer alıyor. Çarşının dükkan olarak kullanılan kısımları birinci katta yer alıyor. Baktığınızda koridorlar ile dükkan bağlantısının son derece başarılı şekilde oluşturulmuş olduğunu göreceksiniz. Bu şekilde gezme kolaylaştırılmış Kapalı Çarşı mimarisi düzenli şekilde ayarlanmıştır.

misir-carsisi-emlaklobisi

Mısır Çarşısı Özellikleri

Mimari açıdan pek çok özeliği verilmiş olan çarşının dükkanlarının son derece ilgi çekici olduğunu bilmelisiniz. Farklı sektörlerde pek çok dükkanın olması ilginizi çekecektir. Dükkanların girişlerinde yer alan dikdörtgen mekandan sonra kemerler geliyor. Kemerler ile bağlantı sağlanıyor. Kemerli açıklık aslında bir kapı ile arkadaşı diğer dikdörtgenleri birbirine bağlıyor. Mısır Çarşısı özellikleri içinde büyük ölçüde işlevselliği sağlamak açısından en iyi şekilde mimarinin şekillendirilmiş olduğunu söyleyebiliriz.

Benzer Haber  İcradan Ev Nasıl Alınır?

Zemin Kat;

Zemin kat özellikleri içinde merdivenlerden bodruma inilmesi yer alıyor. Bu alanlar çoğu zaman depo olarak kullanılıyor. Dükkanların mallarının sergilendiği alışveriş mekanları olarak kullanılması sağlanmaktadır. Genel olarak katların planları ile oynandığından, bu şekilde bir görsel ortaya çıkmıştır.

Birinci katlar;

Zemin katların üzerinde yer alan birinci katlar genel olarak iki kısımdan oluşur. Büyük kemerin tonoz örtülü kısmı, ana kubbenin bulunduğu yaklaşık olarak kare diyebileceğimiz mekandır. Mısır Çarşısı ikinci kat pencerelerinden çarşının dışı gözüküyor.

Mısır Çarşısı Açılış Saatleri

  • Açılış: Hafta içi her gün sabah 8.00 akşam 7.00
  • Cumartesi günleri sabah 8.00 akşam 7.30
  • Pazar günleri açılış sabah 9.30 akşam 7.00

 

Yorum Yazın