Mükerrer Nedir?

Mükerrer nedir? Mükerrer sözcüğü tekrarlayan anlamına gelmektedir. Hayatımız içerisinde, günlük konuşma dilinde kullanılmasa bile hukuki olarak mükerrer sözcüğüyle karşı karşıya kalıyoruz.

Mükerrer Sigorta Nedir?

Sigorta firmalarının bazı risk koşullarına tek başlarına karşılayarak sigortalama yapmaları özellikle mali olarak bakıldığında son derece zor olmaktadır. Bu yüzden sigorta firmaları üstlenmiş oldukları risklerin belir bir bölümünü ülke sınırları içerisinde bulunan sigorta şirketlerine devretmektedir. Bu işleme mükerrer sigorta denmektedir. Saklama pay oranları, bazı mali durumlar esas alınarak branş esasıyla belirlenmektedir. Bu saklama payı oranları, firmaların risk oranı üzerindeki sorumluluğunu göstermektedir.

Sorumluluğu aşacak olan konularda ise bu bölümde farklı anlaşma durumlarına reasürans firmalarına devredilmektedir. Mükerrer sigorta uygulamaları bununla beraber sigortalanmış olarak bulunan herhangi bir koşulun tekrardan başka bir yere daha sigortalı olarak yer almasıdır. Bu alanda, malı sigorta yapılacak olan kişi için asıl sigortayı yapan kişi muhatap alınmaktadır.

Mükerrer İskonto Nedir?

mukerrer

İlk olarak iskonto kelimesinin ne anlama geldiğini bilmeniz gerekmektedir. Zamanı dolmamış bir senedin faiz oranlarının düşürülmesinin sonrasında, tam değerine göre eksik değerine alınacak olan paraya iskonto adı verilmektedir. Mükerrer iskonto iskonto edilen senedi bir başka kuruma iskonto ettirmesine denmektedir. Yani, iskontoya uğramış hale yer alan ticari senetlerin başka bir banka tarafından tekrardan kırdırılmasıdır. Mükerrer ıskontoya ayrıca reeskont adı verilmektedir. Mükerrer iskonto anlam olarak yinelenen, tekrarlanan adında da bilinmektedir.

Mükerrer İmza Nedir?

mükerrer imza ne demek ile ilgili görsel sonucu

Tekrar eden ve kurallara uygun olmayan biçimde yapılmış imza işlemleridir. Son zamanlarda siyasetçilerin isimleri mükerrer oy ve imza kullandıkları ile gündeme gelmektedir. Mükerrer oy ve imzalar ağır suç olmakla birlikte, kanıtlandıkları takdirde yasal olarak işlem yapılmaktadır.

Benzer Haber  Kadir Has Üniversitesi İstanbul

Mükerrer Vergi Nedir?

mukerrer

Bir malın ya da hizmetin devlet ya da kurumlar aracılığı ile vergilendirilmesi olayına mükerrer vergi adı verilmektedir. Bu tarz vergilendirme uygulamaları, vergi denge ya da adaletini bozacak olan ilkelerle kesinlikle örtüşmemektedir.

Çifte vergilendirme durumuna önlemek için, gelirin ikamet ya da kaynak ülkeler arasında ikisinde değil, sadece bir tanesi vergilendirilmesi olayıdır. Mükerrer vergi, bir vergilendirme hatası olarak yer almaktadır. Aynı vergi kanununun geçerli bulunduğu durumlarda ise vergilendirmenin belirli zamanları içerisinde söz konusu aynı miktar üzerinden tekrarlayan biçimde olmasıdır.

Mükerrer Ödeme Nedir?

mukerrer

Çifte ödeme uygulaması ve yineleyen ödeme anlamına gelmektedir. Bir ödeme durumunun aynı anda hem otomatik ödeme talimatı yer alan banka hesapları içerisinde hem de bireyin bizzat kendisinden tahsil edilmesi bu konuya bir örnek olarak yer almaktadır. Bu gibi konularda ödenmesi icap eden miktar ilgili tarafa mükerrer şekilde yatırılmış veya ödenecek durumda yer alıp bu ödemelerden bir tanesinin iadesi söz konusu olarak yer almaktadır.

Bir ödeme uygulamasının herhangi bir banka üzerinden yapılıp ödemenin gerçekleştirildiğinin unutulması nedeniyle aynı ödeme işleminin bir başka bankaya daha yapılması da bu duruma birer örnek olarak yer almaktadır.

İkinci ödeme durumunun gerçekleştirildiğine dair kanıtlar nitelikteki belgeler kullanılarak mükerrer yapılan ödeme tutarlarının iadesi mümkün olabilmektedir. Bu yazımızda yer alan mükerrer terimlerinden yararlanarak en doğru hukuki işlemleri kolayca yapabilir ve hakkınızı arayabilirsiniz.

Yorum Yazın