Münevver Ayaşlı Yalısı

Beylerbeyi’nde bulunan yalılar arasında Münevver Ayaşlı Yalısı da bulunur. Yalı Münevver Ayaşlı tarafından 1936 yılında yaptırılır. İstanbul Boğazı’nın Anadolu Yakası’nda bulunan yalılardan konumu itibari ile en dikkat çekici yalılar arasında Münevver Ayaşlı Yalısı yer alır.

Mimari özelikleri ve konumu itibari ile İstanbul yalıları arasında kendisini ilk sıraya sokar. Yalıboyu caddesinde bulunan bu yalı görsel olarak da oldukça hoş bir yalıdır. Cumhuriyet döneminde yapılan bu yalıda Osmanlı etkisinden çok batı etkisi görülür. İki katlı bir yalı olan Münevver Ayaşlı Yalısı, sadelik ölçülerinde insanların karşısına çıkar. Mimar Sedat Hakkı Eldem’e yaptırılan bu yalı sadeliği ve şıklığı bir arada barındırır. Münevver Ayaşlı yalı yapıldığı ilk günden ölene kadar burada yaşar.

Münevver Ayaşlı Kimdir?

Münevver Ayaşlı Selanik’te doğar. 1906 doğumludur. Münevver Ayaşlı 1936 yılında Beylerbeyi’nde bir yalı satın alır. Daha sonra bu yalıyı da yeniden inşa ettirir. İlk zamanlarda bu yalı Münevver Ayaşlı tarafından bir kültür merkezi olarak kullanılır.

Münevver Ayaşlı sanat alanında kendisini geliştirir. Her zaman da edebiyata olan merakı ile bilinir. Münevver Ayaşlı Fransa’da eğitimini tamamlar. Özellikle de tasavvuf konularında oldukça bilgilidir. Bu konuda da son derece önemli eserleri bulunur.

Caferi Tayyar Bey’in kızı olan Münevver Ayaşlı 1930 yılında Nusret Ayaşlı ile evlenir. Nusret Ayaşlı ise Sadullah Paşa’nın oğludur. 14 yıl mutlu bir evlilik geçirdikten sonra 1944 yılında Nusret Ayaşlı hayatını kaybeder. Eşinin kaybetmenin üzüntüsü içerisine giren Münevver Ayaşlı ise kendisini yazma işlerine verir. Dönemin en önemli yazarı olur. Pek çok ünlü eseri ile tasavvuf alanında bilgileri açıklar. Yazarlık dışında gazetecilik alanında da oldukça önemli çalışmalar yapar. Pek çok gazetede yazıları yayınlanır.

Benzer Haber  Arazi Bankacılığı Nedir?

Münevver Ayaşlı Yalısı Mimarisi

Münevver Ayaşlı Yalısı’nın asıl sahibi Talat Bey’dir. Münevver Ayaşlı ise Talat Bey’den aldığı bu yalıyı yeniden düzenler. Mimar Sedat Hakkı Eldem tarafından yalı yeniden restore edilir. Yalı son derece klasik bir çizgi ile yükselir.

Münevver Ayaşlı Yalısı sahibi ilk önce iki katlı ve iki sofalı bir yalı inşa eder. Münevver Ayaşlı da bu çizgiyi bozmadan yalıyı yeniden planlar. Planlanan kategoride yalı genişçe bir sofaya açılır. Üst katta sofaya hem ön hem de arka taraftan ulaşılır. Oldukça sık karşılaşılan bu tarz, Münevver Ayaşlı yalısında da ortaya çıkar.

Münevver Ayaşlı yalısı dört kolda yükselir. Her bir kolon son derece narin bir şekilde insanların karşısına çıkar. Bu sayede de oldukça ışıklı çıkıntılar elde edilir. Münevver Ayaşlı Yalısı mimarisi son derece estetik ve şık bir görünümdedir. Boğaz cephesine bakan uzun pencereler yalının klasik Osmanlı yalıları içerisinde yerini almasına yardım eder. Günümüzde bu yalı aynı zamanda restoran olarak da kullanılır.

 

Yorum Yazın