muris-nedir

Muris Ne Demektir?

Muris Ne Demektir?

Miras hukukuna göre muris ne demektir? Kişinin ölümü sonrasında miras bırakmış olan kişiye muris denilir. Miras bırakan kişi olarak bilinir. Kişinin mal varlığını kanunlara göre istediği kişiye bırakması söz konusu olabilir. Kişinin ölümünün gerçekleşmesi durumunda mirası geçerli olmaktadır.

Muris Muvazaası Ne Demek?

Bazı kişilerin özellikle yaşlanması durumunda ya da birden fazla mirasçıyı mal varlığından mahrum etmek istemesi durumunda mallarını başkasına devretmesi mümkündür. Bu durumda muris muvazaası kişinin isteği dışında mallarının kaçırılması halinde açılacak olan davadır. Asliye Hukuk Mahkemesi’ne yapılacak olan başvuru sayesinde kişinin dava açması mümkündür. Hukuk dışı işlemlerle yapılan mal kaçırma durumunda açılacak olan dava ile kişinin haklarını geri alması sağlanabilir.

Dava Kim Tarafından Açılır?

Miras hakkı çiğnenmiş olan mirasçılar için muris muvazaası davası açılabilir. Yasal mirasçılar veya atanmış mirasçıların yanı sıra evlatlıkları ile onların altsoyları da dava açma hakkına sahiptir. Süreçte özellikle kişinin hukuk dışı bir şekilde mal varlığının alınması durumunda dava açılması sağlanabilir. Miras hakkını reddetmiş olan kişiler, mirastan feragat sözleşmesi ile vazgeçmiş olan kişiler veya murisin mirastan çıkartmış olan kişiler dava açma hakkına sahip değildir. Bu sayede dava açılarak kişinin elinden alınan haklar geri alınabilir.

Kimlere Karşı Açılamaz?

Dava açmak isteyenlerin özellikle bilmesi gereken konular arasında yer almaktadır. Davanın kimlere açılacağı veya açılamayacak önemlidir. Bu nedenle bu konuda kişilerin iyi tespit edilmiş olması gerekmektedir. Dava da davalı olacak olan kişi miras kaçırma durumunda mal sahibi olan mirasçıdır. Söz konusu olan kişinin hayatta olmaması durumunda dava sürecinde davalı kişinin mirasçıları olarak belirlenir.

Dava sürecinde özellikle iyi tespit yapılması daha sonrasında karşılaşılabilecek problemlerin önlenmesini sağlayabilir. Bu durumda avukat ile yapılacak görüşmelerin ardından davalı davayı açabilmek için gerekli bilgileri alarak başvuru yapabilir. Kanunlara göre özellikle tüzel kişiler muris olamaz. Kişinin ölmesi durumunda muristen mirasçılara geçecek olan mal varlığı ve kişi hakları mirası oluşturmaktadır. Bu nedenle tüzel kişilerin muris olması durumu söz konusu olmamaktadır.

Siz değerli okurlarımız için hazırladığımız haberimiz umarız faydalı olmuştur. Gayrimenkulle ilgili tüm bilgileri bilgi bankası köşemizde bulabilirsiniz…

Benzer Haber  Azaryan Yalısı

Yorum Yazın