musir-fuat-pasa-yalisi-emlaklobisi

Müşir Fuat Paşa Yalısı

Bir zamanlar fırtınalı hayatların yuvası olarak tabir edilen edshoe.roadlogica.com/catalog/bacywulo/1857.php Müşir Fuat Paşa Yalısı günümüzde İstinye’de öylece duruyor. Lakabı “deli” olan ve cesareti ile tanınan Müşir Fuat Paşa bu lakabını yalıda geçirdiği hayatıyla aldı. Şerif Hüseyin Arabistanlı Lawrence ile işbirliği içine girerek Ortadoğu’yu Osmanlı devletinden ayırdı. Yalının yapılışı 1870 li yılların başında İran büyükelçisi Hacı Muhsin Han tarafından oldu.

Hacı Muhsin Han İstanbul’daki hayatını ve yalısını çok seviyordu. Bundan dolayı yalısından ayrılmamak için çok çaba gösterdi. Gösterdiği bu çaba uzun yıllar boyunca işe yaradı. Ancak 1890 lı yılların başına gelindiğinde işler istediği gibi gitmedi ve çeşitli nedenlerden ötürü İran’a geri dönmek durumunda kaldı. Bu gidiş onun için iyi olmadı ve İstanbul özlemi ile yanıp tutuştu, bu duruma dayanamayarak yakın bir tarihte vefat etti.

musir-fuat-pasa-yalisi-emlaklobisi

http://szamintelklima.hu/wp-content/minnehaha/3154.php Müşir Fuat Paşa Yalısı Sahipleri

Müşir pligg.aashiquee.com/modules/2021-06-17/2882.php Fuat Paşa Yalısı sahipleri içerisinde ilk sırada yer alan Hacı Muhsin Han vefat edince yalının yeni sahibi Billuri Mehmet Efendi oldu. Billuri Mehmet Efendi beş yıl boyunca posta ve telgraf nazırı olarak görev yaptı. Ancak ilerleyen dönemde maddi olarak sıkıntıya düşen Billuri Mehmet Efendi bundan dolayı yalıyı Hicaz Kralı olan Şerif Hüseyin’e satmaya karar verdi. Şerif Hüseyin devlet şurası üyesiydi ve şerifler yalısında oturuyordu. Onun İstanbul’da olmasının nedeni II. Abdülhamit’in ona yeterince güven duymamasıydı.

Müşir Deli Fuat Paşa

musir-fuat-pasa-yalisi-emlaklobisi

1835 yılında İstanbul’da doğan Müşir(Mareşal) Fuat Paşa öğrenimini Mısır’da tamamladı. 1876 yılında Karadağ savaşlarına katılan Müşir Fuat Paşa, savaşlarda gösterdiği cesareti, hiç korkmadan askerlerin önüne ilerlemesi gibi davranışlarından ötürü deli lakabını aldı. İlerleyen yıllarda meydana gelen Osmanlı Rus Savaşlarında pek çok bölgede yenilgi ile karşılaşılırken sadece Deli Fuat Paşa’nın kontrolünde olan Elena bölgesinde Rus askerleri bozguna uğratıldı.

Benzer Haber  Bilirkişi Ücretleri

Ruslar tarafından saygı gören Müşir Fuat Paşa diplomatik konularda iyi olmasıyla bilinirdi. Kendisinin en önemli düşmanı Serhafiye Fehim Paşa idi. Bu düşmanlığın nedeninin ikisinin de aynı kıza âşık olması ile başladığı söyleniyordu. Ancak Fuat Paşa bu duruma aldırış etmiyor ve hayatın tadını çıkarmayı sürdürüyordu. Buna yönelik olarak geceleri mehtap eğlenceleri düzenler, bu eğlenceler karada başlayıp denizde devam eder ve müzisyenlere kutularca hediyeler verirdi. Bu durum Fehim Paşa için daha sinir bozucu bir hale dönüşüyordu.

Müşir Deli Fuat Paşa Son Yılları

musir-fuat-pasa-yalisi-emlaklobisi

İnsanların gözünde kahraman olarak görülen Deli Fuat Paşa kiralık yalılarda yaşamaktan bıkarak Şerif Hüseyin’den yalıyı alıp oraya yerleşti ve o günden itibaren eğlence hayatına son verdi. Bundan sonraki dönem Paşa için üst üste gelen üzücü olayların habercisi oldu ve üç oğlu da birbirine yakın tarihlerde şehit düştü. Bu durum Fuat Paşa’nın derinden etkilenmesine yol açtı.

Müşir Fuat Paşa ömrünün son yıllarında yaşadığı öldürülme korkusunun etkisiyle yalısından hiç çıkmıyordu. Hatta bu nedenle bileklerini keserek intihar etmeyi de denemiş ancak başarılı olmamış. İlerleyen dönemlerde kendini yalının bir odasına kapatmış, odadaki halıları sökerek yalının önünden geçen balıkçıların üzerine attığı söylenmiştir. Kendisi doksan altı yaşında olmasına karşın üç kişinin bile zorlukla tuttuğu güce sahipmiş. Ölümü ise yalının ondan önceki sahibi Şerif Hüseyin ile aynı yılda olmuştur. Ölümünün ardından yalı mirasçılar tarafından devlet idaresine satılmıştır. 1999 yılından itibaren ise meşhur Müşir Fuat Paşa Yalısı Karadeniz Ekonomik İşbirliği Örgütü tarafından kullanılmaktadır. Bu yalı geçmiş dönemlerde bir süre İstinye Tersanesi’ne depo görevi de görmüştür.

Yorum Yazın