mutfakta-bitki

Mutfakta Yetiştirilen Bitkiler

Organik meyve sebze yetiştirmek günden güne daha da popüler bir hal alıyor. Bu nedenle mutfakta yetiştirilen bitkiler son derece elverişli. Bahçesi olmayanlar için mutfak veya balkonda bitki yetişmek uygun olacaktır. İhtiyacınız olan taze baharatların her an elinizin altında olması ve kendi yetiştirdiğiniz bitkileri yemenin keyfi hem sizin hem de ailenizin çok hoşuna gidecek. Yemeklerinizde kullandığınız sebze ve baharatları kendi evinizde yetiştirmenin zevki de bambaşka.

Mutfakta yetiştirilen bitkiler çocukların da çok hoşuna gidiyor. Özellikle sebzeyi kendileri yetiştirdikleri zaman doğanın ve emeğin kıymetini daha iyi anlıyorlar. Sebze sevmeyen çocuklar, kendileri yetiştirdikleri için mutlaka o sebzeyi tüketiyor.

İşte, Mutfakta Yetiştirilen Bitki Çeşitleri

Marul

marul

Evde marul yetiştirmek son derece basit. Marulun beyaz kökünü, üzerini geçmeyecek şekilde, su dolu bir cam kavanoza yerleştirin. Kavanozu güneş alan bir yere koyun ancak kurumamasına da dikkat edin. Bir hafta içinde yeni yaprakların çıkmaya başladığını fark edeceksiniz. Bu noktadan sonra marulu yaprakları dışarıda kalacak şekilde toprağa ekip bakımına devam edebilirsiniz.

Aynı işlemi doğrudan toprak saksıda da yapabilirsiniz ancak ilk hafta boyunca yapraklar çıkana kadar bitkiyi yoğun bir şekilde sulamanız gerek.

Zencefil

evde-zencefil-yetistirme

Mutfakta yetiştirilen bitkilerden bir diğeri zencefildir. Zencefil kendi kendine tekrardan kolayca yetişen bitkilerden biri. Tomurcukları yukarı bakacak şekilde kestiğiniz bir parça zencefil kökünü toprağa ekin. Doğrudan güneş ışığı almayan, ancak aydınlık bir yere saksınızı konumlandırın. İyice sulamayı unutmayın.

Kısa süre içinde yeni tomurcukları ve filizleri göreceksiniz. Aynı şekilde yeni zencefil kökleri çıktığında bitkiyi topraktan çıkarabilir, aynı işlemi yeni bir parça kökle devam ettirebilirsiniz.

Limon Otu

limonotu

Yalancı melisa olarak da bilinen limon otu özellikle Asya mutfağında sıkça kullanılıyor ve evde yetiştirmesi de tıpkı çim yetiştirmek kadar kolay. İhtiyacınız olan tek şey bir kap su, biraz güneş ışığı ve tabii ki elinizde bulunan limon otu.

Benzer Haber  Tarihi Yarımada Neresidir?

Bir hafta içinde çim gibi bir görünüm kazanacak olan bu otu bir kaba alın ve 30 santimi geçtiğinden emin olduğunuzda üst tarafta kalan kısımları makasla kesin. Siz kestikçe onlar büyümeye devam edecek.

Pırasa

pirasa

Kulağa enteresan gelse de pırasa çok kolay yetişen bir bitki. Yemekten artan bir parça pırasayı biraz suyla doldurulmuş bir kaba koyun. Güneş ışığını direkt alamayacağı aydınlık bir ortamda tutun. Beyaz kısmının kendiliğinden büyümeye başladığını göreceksiniz. İhtiyacınız olan kadarını kesip geri kalanı büyümeye bırakabilirsiniz.

Haftada bir kere sulamak yeterli; çünkü pırasa son derece zahmetsiz bir bitki.

Roka

rokayetistirme

Roka, salatalara çok yakışan harika bir sebze. Fazla toprak gerektirmeyen bu bitki, gevşek toprakta kolayca yetişiyor. Elinizdeki roka tohumlarını toprağı hazır saksıya koyun.

Tohumları 1-1.5 cm toprakla örttükten sonra sprey kutusu kullanarak ılık suyla sulayın. Saksının ağzını streç filmle sarın. Üç ila yedi gün arasında ilk tomurcuklar çıkmaya başlayacak.

Filizleri gördüğünüzde streç filmi kaldırıp bitkiyi daha gevşek topraklı geniş bir alana aktarabilirsiniz.

Nane

nane

Nane direk güneş ışığına maruz kalmaktan hoşlanmayan, gölgeyi tercih eden bir bitkidir. Bu yüzden mutfağınızda kolayca nane yetiştirebilirsiniz. Tohumları saksıdaki toprağın 5 mm içinde olacak kadar ekip, sprey şişe kullanarak sulayın.

İki hafta içinde ilk filizleri görecek sonraki iki haftada çoktan nane yapraklarınızı toplamaya başlamış olacaksınız.

Turp

turp

Turp, pencere pervazında yetiştirmek için harika bir sebze. İlk olarak yapmanız gereken şey turp tohumlarını iki gün boyunca ılık suda bekletmek. Ardından tohumları 2 santimi geçmeyen bir kaba alıp üzerini streç filmle kapatmak ve düzenli olarak sulamak. Filizler çıkmaya başladıktan sonra bitkiyi toprağa alabilirsiniz.

Aynı toprakta tekrardan turp yetiştirmek isterseniz en azından bir hafta beklemeyi ve toprağı gübrelemeyi unutmayın.

Benzer Haber  Palandöken Kayak Merkezi

Yorum Yazın