betonarmeev

Normal Ev Mi? Prefabrik Mi?

Normal ev mi? Prefabrik mi? Haberimizde herkesin merak ettiği sorunun cevabını vermeye çalışacağız. Ev sahibi olmak isteyenler için merak edilen konular arasında Normal Ev Mi? Prefabrik Mi? Peki, tercih edilecek olan evlerden hangisi daha avantajlı olmaktadır. Tercihinizi yapmadan önce mutlaka beklentilerinizi değerlendirmeniz gerekir. Doğru karar vermek için kullanıcıların beklentilerine uygun seçim yapması en doğrusudur.

Kullanıcıların her zaman beklentileri değişebilir. Bu nedenle bir evden beklediğiniz özelliklere göre tercih yapmanız gerekir. Betonarme evler veya prefabrik evler kullanıcılara farklı etkiler sunmaktadır.

Tercihinizi yapmadan önce yapacağınız karşılaştırmalar sayesinde en uygun seçeneği belirlemeniz mümkündür. Evler için kullanım alanları da önemlidir.

Yazlık ya da düzenli kullanım için tercih edeceğiniz ev seçenekleri değişebilir.

Betonarme ya da prefabrik ev tercih etmek isteyenler öncelikle evleri özellikleri bakımından karşılaştırabilirler. Bu konuda dikkatinizi çekebilecek pek çok farklı özellik üzerinden yapılan karşılaştırmalar şu şekilde değerlendirilebilir.

Normal Ev Mi? Prefabrik Mi?

Prefabrik Evler İçin Belirlenen Özellikler

 • Kısa süre içerisinde evin yapımı tamamlanabilir.
 • Modüler parçalar ile birleştirme işlemi yapıldığından gerekli olması durumunda ilerleyen dönemlerde evlerde değişiklik yapılabilir.
 • Taşınabilir özelliğe sahip olması nedeniyle prefabrik evler istenildiğinde farklı alanlara taşınarak yeniden kullanılabilir.
 • Maliyet açısından bakıldığında betonarme evlere göre daha düşük maliyet ile yapılması söz konusu olmaktadır.
 • Estetik açıdan betonarme evlere göre daha dikkat çekici bir görüntü oluşturmaktadır.
 • Tamiri ve aynı zamanda temizliği son derece basit şekilde yapılabilir.
 • Prefabrik evler depreme karşı son derece dayanıklıdır. Özellikle çelik iskeleti ve bunun yanı sıra eklemli parçalar üzerinden birleştirilmiş olması yaralanma ya da ölüm oranının daha da düşmesini sağlamaktadır.
 • Isıtma veya soğutma gibi problemler yaşanmaz. Isı yalıtımı oldukça yüksektir. Kaliteli şekilde yapılacak olan işçilik sayesinde betonarme evlere göre oldukça yüksek ısı yalıtımına sahip olabilirler.
 • Hazırlanan prefabrik evler kullanılan malzemeler sayesinde özellikle ortalama olarak 50-70 yıl kadar kullanım süresi bulunabilir.
 • Kötü hava koşullarında özellikle rüzgâr ve fırtınaya karşı dayanıksız olması kullanıcılar açısından dezavantaj oluşturmaktadır.
 • Fırtınanın yoğun olarak yaşandığı bölgelerde ya da sahil kısımlarında özellikle kullanılmaması gereken evler arasında yer almaktadır. Aşırı fırtınada farklı problemler yaşanmasına neden olabileceğinden bu konuda kullanıcıların dikkatli olması gerekir.
Benzer Haber  Tellal Nedir?

prefabrikev

Betonarme Evler İçin Belirlenen Özellikler

 • Yapım aşaması betonarme evlerde daha uzun ve zorludur. Bu nedenle prefabrik evlere göre daha uzun sürede ve daha fazla kişiyle yapılan çalışmalar sonucunda tamamlanmaktadır.
 • Evlerde değişiklik yapılabilmesi için yıkma işlemi gerekir. Bu nedenle ekleme ya da büyütme işlemi yapılabilmesi için yapılmış olan evde yıkma işlemi yapılır.
 • Betonarme evler sabit yapılardır. Bu nedenle taşınması mümkün değildir.
 • Prefabrik evlere oranla bakıldığında betonarme evler daha pahalıdır. Bunun yanı sıra özellikle usta masrafları yapılacak çalışmalar sonucunda maliyetin yükselmesine neden olabilir.
 • Estetik açıdan görünümünü iyileştirmek istediğinizde ekstra maliyete neden olabilir. Bu nedenle prefabrik evlere göre güzelleştirmek istediğinizde ekstra harcama yapmanız gerekir.
 • Tamir gerekli olması durumunda yapılacak olan çalışmaların süresi daha da artabilir.
 • Depreme karşı dayanıklı olması için daha fazla dikkat gerektirir. Yapılar son derece depreme dayanıklı hale getirilebileceğini gibi prefabrik evlere göre bakıldığında daha dayanıksızdırlar.
 • Isıtma konusunda herhangi bir problem yaşanmaması için tercih edilebilir.
 • 150-200 yıl kadar kullanım süresi bulunabilir. Kullanılan malzemeler ve yapılan işçilik özellikle betonarme evlerin kullanım süresini belirleyebilir.
 • Fırtınaya veya rüzgâra karşı prefabrik evlere oranla 10 kat daha fazla dayanıklılığa sahiptir. Bu nedenle sahil kesiminde özellikle ev yapmak isteyenler için betonarme evler tercih edilebilir.

betonev

Prefabrik Ev Mi Yoksa Betonarme Ev Mi Kullanışlıdır?

Yeni ev yaptırmak isteyenler için betonarme ev mi prefabrik ev mi kullanışlı olur? Sorusu önemlidir. Prefabrik evlerin kendine özgü özellikleri bulunduğu gibi aynı zamanda betonarme evlerinde farklı özellikleri bulunmaktadır. Genel olarak değerlendirme yapıldığında estetik açısından ve maliyet açısından daha etkili olmasını istediğinizde prefabrik evleri tercih ederken dayanıklılık açısından betonarme evleri tercih edebilirsiniz.

Doğal afetlerde ya da fırtına gibi durumlarda özellikle betonarme evler prefabrik evlere göre daha dayanıklıdır. Bu nedenle sağlamlık konusunda tercih edebileceğiniz evler daha çok betonarme evler olmalıdır. Ev yaparken beklentilerinize uygun şekilde tercih yapmanız kullanım açısından önemli olduğundan dikkatli olunması gerekir. Doğru tercih yapmak isteyenler prefabrik ve betonarme evlerin avantaj ve dezavantajlarını karşılaştırarak tercih yapabilirler.

Benzer Haber  Üsküdar Devlet Hastanesi

Maliyet açısından bakıldığında özellikle betonarme evler daha maliyetli olduğu için uygun bütçe ile ev sahibi olmak isteyenler prefabrik evleri tercih edebilirler. Farklı modeller üzerinden yapılacak olan tercihler özellikle prefabrik evler estetik açıdan daha güzel görünüm sağlamaktadır. Bu durumda görünüm açısından prefabrik mi yoksa betonarme ev mi tercih edilmeli? Sorusunun cevabı prefabrik ev olarak verilebilir.

Para konusunda kısıtlı bütçe ile kısa süre içerisinde ev hazırlamak isteyenler prefabrik evi tercih edebilirler. Para sıkıntısı veya süre konusunda problem yaşamayanlar betonarme evleri tercih ederek daha uzun süre dayanıklı yapılara sahip olabilirler.

prefabrikev

Normal Ev Mi? Prefabrik Mi? diye merak edenler için umarız haberimiz yeterli olmuştur.

Yorum Yazın