Odanın Metrekare Ölçümü

Satın alacağınız veya kiralayacağınız evin sizin için uygun olup olmadığına karar vermek için evin ve odanın metrekaresini teyit etmek gerekir. Yapılan tüm bina ve evlerde metrekare ölçümü önemlidir. Evi inşa eden kişi veya kuruluşların gerekli mercilere ve satın alanlara evin büyüklüğü ile ilgili metrekare cinsinden bilgi vermesi gerekmektedir.

odametrehesaplama

Evin metrekare ölçümü

Evin metrekare ölçümü, o evin değerini de etkilediği için evin yüzey alanı önemli bir parametredir. Evin metrekaresi hesaplanırken brüt metrekare veya net metrekare kullanılır.  Bazı inşaat firmaları evlerin değerini brüt metrekare üzerinden belirleyebildiği gibi bazen de net metrekare tercih edilir.

Evdeki kullanılabilen alanlar toplamı net metrekaredir. Brüt metrekare ise bina veya sitedeki ortak alanların da içine katıldığı alanların toplamıdır.

Bir evi almadan veya kiralamadan önce net metrekaresini bilmek gerekir. Örneğin brüt metrekaresi 130 diye satılan bir evin net alanı 82 metrekare çıkabilir. Evin net metrekaresini öğrenmediyseniz evi gördüğünüzde beklenilenden çok daha küçük bir ev ile karşılaşabilirsiniz.

Evin net metrekaresini hesaplamak için kullanılabilen alanlar önce metrekare cinsinden hesaplanır. Ayrı ayrı çıkan sonuçlar birbiriyle toplanınca evin net metrekaresi ortaya çıkar.

Size daha önce belirtilmiş değerin doğru olup olmadığını anlamak veya net metrekareden mi bahsediliyor emin olmak için kendinizin hesap yapması gerekebilir. Evlerin fiyat karşılaştırmasını yapabilmek adına da net metrekaresinin bilinmesi önemlidir.

metrekarehesaplama

Odanın Metrekare Cinsinden Hesaplanması

Net metrekare hesaplanması içim en doğru yöntemi odaların ayrı ayrı metrekaresinin hesaplanmasıdır. Bir odanın kullanım alanı duvarların arasında kalan süpürülebilen ve yürünebilen bölümdür.

Mobilyalarınızın sığıp sığmaması, eşyalarınızın yerleşimi veya odanın sizin için yeterli olduğunu anlamak için odanın metrekare ölçümü yardımcı olur. Balkon ve teraslar da evin net metrekaresinin içindedir.

Benzer Haber  ABD Vatandaşlık Hakkı

Bir odanın net metrekaresinin hesaplanması için odanın birbirine kesişen iki duvarının uzunluğunu metre cinsinden ölçmek gerekir.

Santimetre cinsinden veriler varsa, bu rakamları metre cinsine çevirmek gerekir. İki değeri birbiriyle çarparak odanın net metrekaresi hesaplanır.

Ölçümler kulaç veya adımla yapılabildiği gibi mezura kullanmak daha sağlıklı sonuçlar alınmasını sağlar.

Örnek verecek olursak dikdörtgen şeklinde bir odanın uzun duvarı 5 metre ve kısa duvarı 3,5 metre ise odanın metrekare değeri 5 X 3,5, yani 17,5 metrekaredir. Başka bir örnekte uzunluk birimi olarak santimetre verildiğini düşünelim. Bir odanın uzun duvarı 400 cm, kısa duvarı 300 cm ise öncelikler bu değerleri metre birimine çevirmemiz gerekir. Odanın uzun duvarı 400/ 100, yani 4 metredir. Kısa duvarı ise 300/100, yani 3 metredir. Bu odanın alan ölçümü yani metrekaresi ise 4 X 3 değerinin karşılığı olan 12 metrekaredir.

metrekareolcumu

 

Yorum Yazın