tapu

Otel Odasına Tapu Dönemi!

Turizm sektöründe yüz güldüren gelişmelerden biri de otel odasına tapu dönemi için start verilmesi oldu. Turizm gelirini büyük oranda artırması beklenen uygulama ile tahsisli oteller yatak kapasitesinin bir kısmını tapu karşılığı satabilecek.

tapu

Orman arazilerinde bulunan tesisleri kapsamıyor

Turizmde doping etkisi yapan, turizmcinin yüzünü güldüren değişiklik, orman arazisi üzerinde hizmet veren tahsisli otelleri içine almıyor. Yönetmelikte yapılan değişiklik ile otellerin tahsis süresi de 49 yıla çıkarıldı. Yeni düzenlemenin, turizmde otellerin sadece dönemsel hizmet vermesinden kaynaklı gelir kaybını önlemesi bekleniyor.

İşletme sahibi, otel odasına tapu uygulaması sayesinde tesisi bütün yıl boyunca açık tutabilecek. Turizm sektörüne, 12 ay boyunca canlılık getirmesi öngörülen uygulama ile sektörden elde edilen gelirin artması bekleniyor.

Nitelikli turiste otel odasına tapu dönemi

“Turizm Tesislerinin Belgelendirilmesi ve Niteliklerine İlişkin Yönetmelik” kapsamında önümüzdeki sezondan itibaren otel odasına tapu dönemi başlayacak. Yeni düzenleme ile otel sahibi, nitelikli yabancı yatırımcıya otel odası satışı yapılabilecek. Otel sahibi ile yatırımcı arasında yapılan sözleşme kapsamında, oda için bireysel irtifak tapusu çıkarılacak.

Yatırımcı, sahip olduğu otel odası tapusu ile odanın tüm kullanım hakkına uzun dönem sahip olacak. Yabancı yatırımcı, tapulu otel odası ile ilgili haklarını kullanmakta özgür olacak. İstediği zaman konaklayabileceği gibi üçüncü şahıslara kiraya da verebilecek.

Turizm sektöründe önemli bir adım olarak kabul edilen değişiklik ile çok sayıda yabancı turistin Türkiye’ye gelmesi ve yatırım yapması hedefleniyor. Yasal prosedür çerçevesinde satışa çıkmak için hazırlık yapmaya başlayan pek çok tesis bulunuyor. Otel odası tapusu almak isteyen yabancı yatırımcı tesislerin satışa çıkmasını bekliyor.

tapu

Hedef 4 milyar dolar

Türkiye’de nitelikli yabancı yatırımcıya satışa sunulmaya uygun 400 bin yatak bulunuyor. 100 bin yatağın bireysel irtifak tapusu için dönüştürülmesi bekleniyor. Tahsisli otel sahibi, dönüştürme kapsamında iki üç odayı birleştirerek satışa çıkarmayı hedefliyor. Bu kapsamda minimum 25 bin, maksimum 50 bin kat mülkiyet ve kat irtifak tapulu alan oluşturulması planlanıyor.

Benzer Haber  İstanbul Bilgi Üniversitesi

25 bin ila 50 bin kat mülkiyet ve kat irtifak tapulu otel odasının, ortalama 150 bin dolardan satışa sunulması ve turizm sektörüne 4 milyar dolar ek gelir sağlaması bekleniyor.

Yönetmelikte yapılan değişiklikten yararlanmak isteyen otel sahiplerinin 5 Aralık’a kadar başvuruda bulunması gerekiyor. Tesis sahibi öncelikle tahsis süresini uzatmak için başvuruda bulunacak. Dönüştürülmesi planlanan odalar için de aynı anda başvuru yapılacak. Düzenlenen odalar bir yıl içinde satışa çıkarılacak.

 

Yorum Yazın