pafta-nedir

Pafta nedir?

Pafta Nedir?

Özellikle emlak sektöründe sıklıkla kullanılmakta olan pafta nedir ve ne işe yarar? Merak edilen konular arasında yer almaktadır. Sıklıkla duyulmakta olan kelimelerden biridir. Ancak çoğu zaman kişilerin bilmediği kelimeler arasında yer almaktadır. Emlak sektöründe sıkça kullanılması özellikle yapılan çalışmalar sırasında içermiş olduğu anlamdan kaynaklanmaktadır.

Haritayı veya planı ortaya çıkartmakta olan her parçaya pafta denilmektedir. Belli bir şekilde belirlenmiş olan ölçek dahilinde hazırlanmakta olan haritalar üzerinde arazi veya arsa gibi yeryüzü parçalarının özellikle tek bir pafta üzerinden gösterilmesi mümkün olmaz. Haritası hazırlanacak olan farklı alanlarda enlem ve boylam farklarının alınması ve aynı zamanda belli paftaları ayrılarak uygulama yapılması gerekir.

pafta-nedir

Pafta Ne Anlama Gelmektedir?

Farsça kökenli bir kelime olarak Türkçeye girmiştir. Kelime anlamı ile büyük benek ya da leke olarak bilinmektedir. Özellikle inşaat sektöründe kullanılmakta olan terimler arasında yer almaktadır. Plan, harita veya model oluşturmak için kullanılan her bir parça pafta olarak adlandırılır. Özellikle arazilerin teknik usullere göre ölçülerek belirlenecek olan oranlarda küçültülmesi ile çizilecek olan haritasına pafta denilir.

Özellikle tapu ve kadastro ile ilgili terimler arasında da pafta parsel terimi de yer almaktadır. Ada tapu ve kadastro o için belirli yollar ile çevrilmiş olan imar planlarının oluşturmuş olduğu parsellerin üzerindeki sokak, meydan, cadde, akarsu veya demiryolu oluşumları ifade etmektedir. Ada aynı zamanda dört tarafı cadde, sokak, meydan veya demiryolu gibi engelleri ile çevrilmiş olan parseller toplamı olarak da bilinmektedir.

Pafta Ne İçin Kullanılır?

Özellikle inşaat sektöründe yaygın olarak kullanılmakta olan inşaat terimleri arasında yer almaktadır. Büyük harita üzerinde belirli ölçeklerde yapılacak olan çalışmalar için kullanılmaktadır. Plan ya da model oluşturmak amacı ile özellikle oluşturulacak olan her bir parçayı ifade etmektedir.

Büyük haritaları oluşturmak amacıyla özellikle kullanılacak olan ölçekler ile hazırlanacak olan her bir parçaya pafta adı verilir. Merak edenler için pafta anlamı olarak araziler özellikle teknik usullere göre yapılacak olan ölçümlendirme işlemleri ile hazırlanacak olan küçük ölçekli haritaya denilmektedir.

Benzer Haber  Antalya Tramvay Durakları

Yorum Yazın