Palandöken Kayak Merkezi

Erzurum Palandöken Kayak Merkezi Türkiye’nin en popüler kış turizmi tesislerinden biridir.  Her dönem karın aktif olduğu zamanlarda  tatil için burayı değerlendirebilirsiniz.

Palandöken Kayak Merkezi Nerede ?

Erzurum ilinde yer alan Palandöken Kayak Merkezi  şehir merkezine 7 km mesafede bulunmaktadır. Türkiye’nin kuzeydoğu bölgesinde  yer alan ilin sınırlarındaki bu merkez, Erzurum Yunusemre Mahallesi İbrahim Polat Cd No:91 açık adresi üzerinden ulaşımı mümkün kılmaktadır.

Nasıl Gidilir, Ulaşım Nasıl Yapılıyor?

Palandöken’e gitmek için şehre hava yoluyla gelen kişiler 30 dakikada tesise ulaşabilir.  Otobüsle ulaşan kişiler de 20 dakikalık bir mesafe ile ulaşım sağlamaktadır. Gün içerisinde otogardan da Palandöken Kayak Merkezi’ne birçok otobüs sefer yapmaktadır.  Bunlardan birine binerek kısa sürede ulaşabilirsiniz.  Erzurum’a özel araçla gelen kişiler de öncelikle şehir merkezine gelip daha sonra tabelaları takip edebili.r.  ancak hava kontrollerini yaparak yola çıkılması da önemlidir. Belli dönemlerde çok fazla sis ve tipi olabilir.

Palandöken’e Ne Zaman Gidilir?

10 aralık  Palandöken Kayak Merkezi’nin sezon açılış dönemi olarak bilinmektedir.   Her sene bu dönede başlayan sezon mayıs ayına kadar devam eder. Mayısta karlar erimeye başladığından kayak mümkün olmaz ya da çok zorlaşır. Ancak bazı ziyaretçiler bu dönemlerde de değişik bir dağ havası almak için tesislere gelebilmektedir. 3100 metreye varan rakımı olan merkez, diğer birçok kayak merkezine oranla  uzun süre kayağa imkan tanıyor.Hatta Türkiye’de en uzun süre kayak yapılabilen yer olma özelliğine sahip olması ile biliniyor.

Palandöken Kayak Merkezi’nde Pist Özellikleri

Palandöken Kayak Merkezi’nde pist özelliklerine bakılırsa tesisin en yüksek kayak pisti  olduğu  söylenebilir.  3000 metre yüksekliği olan bu yerden kayak yapmaya başlayan bir kişi, 2000 metreye kadar aralıksız inebilmektedir.  Eğer bir süredir kayakla da ilgileniyorsanız ya da öğreneceğiniz iyi bir zemin arıyorsanız  ideal bir pist olabilir.

Benzer Haber  Medical Park Hastaneleri

 Kayak Merkezi’nde Konaklama?

Kayak merkezinin içinde ve yakın civarda onlarca farklı konaklama seçeneğini bulabilirsiniz.  İster beş yıldızlı lüks otel istereniz de butik otellerde kalabilir, konforun tadını çıkarabilirsiniz.  Ortalama bir konaklama fiyatı verilirse 150-600 lira aralığında  günlüğü olan yerler bulmak mümkündür. Kendi bütçeniz ve beklentilerinize göre seçim yapabilirsiniz.

Palandöken Kayak Fiyatları Ne Kadar?

Palandöken kayak ücretleri giriş ve konaklama için belli dönemlere göre değişebilmektedir. Konaklama alanı ya da tesise giriş ücretleri hakkında daha ayrıntılı ve net bilgi için tesislere doğrudan ulaşmanız faydalı olacaktır.

Palandöken Kayak Merkezi’nde Başka Neler Var?

Palandöken Kayak Merkezi’nde kayak dışı neler var diyorsanız 5 adet telesiyeji ve 1 adet de teleski yer almaktadır. Telesiyejiler saatte 4500 kapasiteye sahiptir. Teleski ise saatte 300 kişi kapasiteliktir. Ek olarak 2 adet 1800 kişi kapasiteli 2 tane baby lifti ve 1500 kişi kapasiteli 1 gondol da yer almaktadır.

 

 

 

Yorum Yazın