portekiz

Portekiz’de Ev sahibi olma fırsatı!

Portekiz’de Ev…

Avrupa’da yaşama hayallerinizi gerçekleştirmek artık çok kolay. Portekiz’de Ev istiyorsanız size her anlamda yardımcı olabilecek sizin adınıza gerekli tüm işlemleri takip edebilecek danışmanlar var. Türkiye’den giderek Lizbon’a yerleşen ve Libertas firmasının Türkiye sorumlusu olarak göreve başlayan Şafak Nervo ile yurtdışında yatırım, Portekiz konut pazarı ve globalleşen dünyada Golden Visa fırsatlarına en kolay erişimin detaylarını konuştuk.

Şafak Nervo kimdir?

Ben Şafak Nervo İstanbul Teknik Üniversitesi Şehir ve Bölge Planlama bölümü mezunuyum. 2006 yılından itibaren aktif olarak gayrimenkul sektöründe faaliyet gösteriyorum.

Konut sektöründe Türkiye’deki yatırımcı adaylarına hizmet veriyorum. Türkiye’de aktif olan şirketimiz Portekiz’de Ev. Bu aslında Libertas firmasına bağlı bir aracı kurum. Libertas ise hem proje adedi hem de satış adedi bakımından Portekiz’in en büyük gayrimenkul geliştiricilerinden biri. 30 yıldır sektöründe aktif olarak faaliyet gösteriyor. Portekiz’in farklı semtlerinde bölgelerinde devam eden 19 şantiyesi var.

Önceliğimiz kendi ürünlerimizi alıcıyla buluşturmak ve tek muhatap olarak süreç sonuna kadar hizmet vermek. Satış sonrası hizmetlerimiz de devam ediyor. Ama sadece kendi projelerimizle kısıtlı değiliz. Farklı seçenekleri de alıcıların tercihleri doğrultusunda bir araya getirebiliyoruz.

Lizbon’da oldukça aktifiz. Portekiz öyle çok büyük bir ülke değil. Neredeyse İstanbul’un yarısı kadar 10 milyonluk bir nüfusa sahip. Ülkenin güney kısmında yer alan Algarve bölgesinde de (Türkiye’nin Antalya’sı gibi) projelerimiz var. Lizbon’a çok yakın olan Seixal şehrinde de proje geliştiriyoruz.

Portekiz'de Ev Emlaklobisi.com

Lizbon manzaralı 3+1 daire

Neden Portekiz?

Portekiz aslında çok bilinen bir ülke değil. Lizbon İstanbul’a çok benziyor. İnsanın kendisini rahat hissedebileceği bir ortam. Ülkede ırkçılık yok. İnsanlar çok neşeli ve sıcak. Her yerde İngilizce konuşuluyor. Portekiz’de Ev sahibi olmak oldukça cazip.

Yaşadığınız yerden ve işinizden kopmadan yılda 7 gün yaşayarak Golden Visa alıp AB vatandaşı olma şansı

Türkiye’de en büyük Marketing noktamız “Golden Visa” özelliği. Bu sadece bir vize değil aslında. Bu bir oturma ve çalışma izni. Gayrimenkul yatırımı yoluyla kazanılan bir hak. Öncelikle yatırımcılara bunu anlatıyoruz. Zaten onların da aklına ilk gelen konu bu. Başka ülkeler de buna benzer uygulamalar yapıyor ama Portekiz’in en büyük özelliği ülkede yılda sadece 7 gün kalarak oturma ve çalışma iznine sahip olup pasaport sürecine ilerleyebiliyorsunuz.

Mesala İspanya’da da yatırım bedeli aynı ama vatandaşlığa ancak 10. yılda başvuru yapabiliyorsunuz. Üstelik yılın yarısını İspanya’da geçirmeniz gerekiyor. Portekiz’de 6. yılın sonunda vatandaşlığa başvuru yapabiliyorsunuz.

Lizbon yatırımın değer artışının yüksek olduğu bir şehir. Büyük şehirleri kıyasladığımız zaman Lizbon’un prime fiyatı yani en yüksek fiyatına baktığımız zaman hala Paris, Berlin ve Londra gibi şehirlerden çok düşük. Bunun yanı sıra gayrimenkul yatırımı sürekli değer kazanıyor.

Yatırımınız yaşamasanız da kira getirisi ile değerini artırıyor.

Portekiz’de yaptığınız gayrimenkul yatırımından aynı zamanda kira getirisi elde edebilirsiniz. Yıllık yüzde 4-5 oranında getirisi var. Yatırımınızın size dönüş süresi 25 yıl gibi denebilir. Ayrıca paranız Euro’da kalıyor.

Golden Visa için ne kadarlık yatırım gerekiyor?

Golden Visa başvurularının neredeyse yüzde 90’nı gayrimenkul yatırımı ile gerçekleşmekte. 500 bin Euro’luk gayrimenkul yatırımı ile Golden Visa başvurusu yapılıyor. Gayrimenkul yatırımının da nakit olarak ülkeye giriş yapması şart.

Gayrimenkul yatırımınızı Golden Visa amaçlı düşünmüyorsanız inşaat halindeki projeleri ödeme planı ile de alabilirsiniz. % 15-20 peşinat ve ara ödeme seçenekleriyle gayrimenkul sahibi olabilirsiniz. 500 bin Euro değerindeki bir konut yatırımı için 100 bin Euro peşin 75 bin Euro kaba inşaat bittiğinde 75 bin Euro kapı-pencere takıldığında ve geriye kalan tutar da teslimatta ödeme fırsatı sunuluyor. Ayrıca inşaat halindeki projelerde nakit ödeme baştan yapılırsa finansal indirim uygulanıyor.

 Libertas satış sonrası hizmetlerle de yatırımcısını mutlu ediyor.

Yurtdışında bir yatırım planlanıyorsa ya da Golden Visa ile ilgileniliyorsa sürecin iyi araştırılması gerekiyor. Tecrübeli bir hukuk danışmanı ile sürecin yürütülmesi çok önemli. Biz Hem Portekiz gayrimenkul pazarını hem de Golden Visa sürecini doğru anlatıyoruz. ve asıl süreci başlatmak adına doğru hukuk firmasıyla müşterilerimizi bir araya getiriyoruz. En büyük özelliğimiz sattık bitti demiyoruz. Geliştirici olduğumuz için Ürünün hep arkasındayız. Gayrimenkulünü kiraya vermek isterse gerekli işlemleri yapıyoruz. 5-6 yıl sonra satmak isterse yardımcı oluyoruz.

Biz olaya biraz da evlilik gibi bakıyoruz. Bizden yatırım yapmış müşterilere hem Golden Visa sürecinde, hem mülklerini kiralamada hem de satmak istediklerinde destek oluyoruz. Turizm Yönetim şirketimizce yönetilen projelerimizden konut aldıklarında evin içindeki bardağa kadar teslim ediyoruz ve yıllık %4 kira getirisi garanti ediyoruz.

Yatırımcılar ekonomik krizi atlatmış büyüme ivmesi olan ve fiyatların tepe noktasını henüz görememiş ülkelere yönelmeli

Yatırım yapmak isteyenlere tavsiyem tüm yatırımlarınızı aynı sepette toplamayın. Bazı ülkeler kriz yaşarken bazı ülkeler daha iyi durumda olabiliyor. Portekiz’de yatırım oldukça cazip. Projeler ortalama kazma vurulduktan teslim haline gelene kadar % 15-20 oranında kar sağlıyor. Portekiz genelinde ise 2017 resmi gayrimenkul değer artışı yıllık %10 olarak gerçekleşti. Üstelik Euro üzerinden. Protekiz’de yatırım yapmak isteyenlere eski evlerden kaçınmalarını ve metrekarelere dikkat etmelerini tavsiye ederim.

Libertas firmasının Türkiye sorumlusu Şafak Nervo’ya bu keyifli sohbet için çok teşekkür ederiz. Değerli okurlarımız bizim sormayı atladığımız veya sizin sormak istediğiniz sorular için iletişim bilgilerini paylaşıyoruz.

Portekiz’de Ev İletişim Bilgileri

Adres: Büyükdere Cad. Metrocity D Blok, Kat.4 Levent İstanbul

Benzer Haber  Fatih Sultan Mehmet Vakıf Üniversitesi İstanbul

Telefon: +90 212 391 05 05  Mobil: +90 530 642 36 60

 

Yurtdışında konut sahibi olmak için güncel tüm bilgiler Emlaklobisi.com da olacak. Gelişmeleri takip edebilirsiniz.

 

 

Yorum Yazın