projedenkonut

Projeden Konut Alırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Son yıllarda projeden konut almak, şehirde ev sahibi olmanın en ekonomik yollarından biri olarak görülmektedir. Bunun en önemli sebeplerinden biri, kentsel dönüşümle beraber gelen proje yoğunluğu ve alıcılara sunulan özel ödeme planlarıdır. Peki, projeden konut alırken nelere dikkat etmek gerekir?

Projeden Konut Almanın Avantajları

projedenkonut

Projeden konut almak tamamlanmış bir daireyi satın almaya kıyasla çok daha uygun bir maliyet yaratır. Konut projesini yöneten firma ile anlaşma yapılması durumunda çeşitli faiz oranı ve kredi imkânları ile kolay bir ödeme planı oluşturmak mümkün hale gelir.

Her gün televizyonda ve reklam panolarında gördüğümüz üzere, konut projelerinin sosyal imkânları ve yaşam alanları klasik apartmanlara göre çok daha gelişmiş haldedir. Bu da özellikle çocuklu ve kalabalık aileler için büyük bir tercih sebebidir.

Bir başka avantaj da, projeden konut henüz tamamlanmadıysa daire üzerinde istediğiniz değişiklikleri yapabilmenizdir. Bu da seçici alıcılar için oldukça büyük bir artıdır. Ayrıca erken davranırsanız istediğiniz kat ve cepheden daireyi satın alabilme şansına da sahip olursunuz.

Projeden Konut Almanın Dezavantajları

projeden-konut

Projeden konut alırken karşılaşabileceğiniz en önemli dezavantaj, tamamlanmama ihtimalidir. Eğer yatırım amaçlı değil de oturma amaçlı ev satın alıyorsanız, zamanında bitmeme ihtimalini göz önünde bulundurmanız gerekir.

Eğer proje taksitlerini ödemekten vazgeçerseniz veya buna durumunuz yetmezse, bunun için tazminat ödeyebilirsiniz. Bu yüzden konut projelerine girerken uzun dönem planlarınızı net şekilde belirleyin.

Konut projeleri genelde çok büyük çapta alanları kapsar. Bu sebeple inşaat bitse bile gerekli çevre düzenlemelerinin yapılması uzun sürebilir. Bu da yerleşme amacı ile ev alanlar için göz önünde bulundurulması gereken bir noktadır.

Proje Konutlar İle İlgili Dikkat Edilmesi Gerekenler

Proje konutlardan ev alırken mağdur olmamak için öncelikle güvenilir bir firma ile anlaşmaya çalışın. Projeden satın alacağınız evin metrekare birim fiyatını tam olarak öğrenin. Bu fiyatı bildiğinizde, diğer firmaların birim fiyatları ile karşılaştırma yaparak en avantajlı projeyi bulabilirsiniz. Ayrıca inşaat firmalarının bitirdikleri projelere göz atın ve mümkünse giderek daireleri gezin. Bu gezi size nihai proje hakkında fikir verecektir.

Benzer Haber  En Yüksek Kira Getirisi Bu Şehirlerde!

Konut projesine girerken dikkat etmeniz gereken en önemli şeylerden biri de “Satış Vaadi İnşaat Sözleşmesi” dir. Bu sözleşme mutlaka tapuda imzalanmalı ve noter tarafından onaylanmalıdır. Ayrıca bu sözleşmede inşaatın bitiş tarihi, gecikme süresi ve geciktiği takdirde uygulanacak cezai şartlar net şekilde belirtilmelidir.

Konut bittiğinde kötü sürprizlerle karşılaşmamak için teknik şartnamenin her şeyi apaçık belirttiğinden emin olun. Bir teknik şartnamede evde kullanılan malzemelerin markası veya hangi kalite standardında olacağı, eve koyulacak demirbaşlar (fırın, klima gibi), çevre düzenlemeleri gibi bilgilerin tek tek belirtilmesi gerektiğini unutmayın.

Bölgenizdeki en güvenilir inşaat şirketlerinin en makul fiyatlı konut projelerini incelemek ve daire sahibi olmak için www.emlaklobisi.com ‘ a göz atabilirsiniz.

Yorum Yazın