PVC Pencere ve Kapı Sistemlerinin Avantajları

PVC  pencere ve kapı sistemlerinin avantajları yazımızdan merak ettiğiniz tüm detayları inceleyebilirsiniz. PVC ya da diğer adıyla polivinil klorür ile aşina olabilirsiniz çünkü sıhhi tesisat ve elektrikli eşyalarda yaygın olarak kullanılır. Ayrıca pencereler için önde gelen bir malzemedir. Genel olarak ise PVC’nin birçok kullanım alanı vardır ve en yaygın yapı malzemelerinden biridir. Örneğin zemine serilmiş boruların neredeyse tamamı PVC’den yapılmıştır. Bu kadar yaygın olarak kullanılmasının temel sebebi nem gibi hava koşullarından etkilenmemesi ve ayrıca çürüme gibi sorunlarının olmamasıdır. Doğal malzemelerin çeşitli avantajları olsa da PVC kadar kullanışlı olamaz. Çünkü PVC hava şartlarına bağlı olarak genişleyen veya küçülen malzemelerden değildir. Dahası geri dönüştürülebilir bir materyaldir ve bu nedenle çevre dostu bir seçimdir. Kolayca parçalanabilir ve böylece yeniden tasarlanabilir.

Son yıllarda PVC pencere ve kapılar çok popüler oldu. Bunun önemli bir nedeni PVC’nin yangına karşı çok dayanıklı oluşudur. PVC pencere ve kapılar ilk olarak 1940’ların başlarında Avrupa’da tanıtıldı ve günümüzde o kadar popüler hale geldi ki geleneksel pencereler artık hiç tercih edilmiyor. PVC sadece konut ve inşaat sektöründe değil, sağlık ve ambalaj gibi diğer birçok sektörde de kullanılmaktadır. Dolayısıyla PVC için çok amaçlı kullanılan bir malzemedir diyebiliriz. PVC pencere kapıların diğer tercih edilme sebeplerince gelince, öncelikle uzun bir ömrü olur ve çok dayanıklıdır. Aynı zamanda montajı kolaydır ve çok az bakım gerektirir. Güvenlik açısından da bu pencere ve kapıları rahatlıkla tercih edebilirsiniz. PVC’nin bilinmeyen bir diğer özelliği de sokaktan gelen gürültüyü ciddi anlamda azaltmasıdır. Bu özelliği özellikle kalabalık kent merkezlerinde yaşayanlar ciddi bir avantajdır.

İçindekiler

Benzer Haber  Gorgit Yaylası (Artvin)

PVC pencere türleri

Kanat sayısına göre

PVC pencereler tek kanatlı, çift kanatlı ve üç kanatlı olabilir. Bunlardan tek kanatlı olanlar açılır yapıdadır. Yani kanadı tamamen açabilirsiniz. Ancak bu tür pencereler çok yaygın değildir, zira küçük mekanlar için uygundur. Çift kanatlı modellerde ise bir taraf açılırken diğer taraf açılmaz ve sabit kalır. Çift kanatlı PVC pencereler en çok tercih edilen modeldir. Üç kanatlı PVC pencereler daha karmaşık olmakla birlikte kullanıcının isteğine göre şekillenir. Arzuya göre kanatların hepsi açılabilir yahut sadece kenarlardaki kanatlar açılır, sadece bir kanatın açılması da mümkündür. Kısacası hangi kanatların açılacağını müşteriler belirler.

Açılma şekline göre

PVC pencerelerin açılma yönleri farklılık gösterir. Örneğin hiç açılmayan pencereler vardır, bunlara “sağır pencere” denir. Bu tür pencere genellikle bodrum ya da balkon çıkışında kullanılır. Herhangi bir oda veya ofis için kullanışlı bir model değildir. En yaygın model içe doğru açılan pencerelerdir. Bu pencereler klasik model olup tıpkı alüminyum pencere veya ahşap pencere gibi tasarlanır.Son olarak bir de üst tarafa açılan pencere vardır. Bu modelde kanat üstten açılır ve son yıllarda daha popüler olmuştur. Avantajlı yanı özellikle bebek ve küçük çocuk sahibi olanlar için güvenlik sağlar. Aynı zamanda yağmur yağdığı zaman içeri su sızmasını önler.

Cam sayısına göre

PVC pencereleri cam sayısına göre de ayırabiliriz. PVC pencere yapımında tek cam, çiftli cam ve daha çok sayıda cam kullanılan sistemler olabilir. Cam sayılarının amacı yalıtımı sağlamaktır. Yani cam sayısı ne kadar artarsa o kadar iyi izolasyon sağlanır. Günümüzde tek camlı PVC modelleri artık tercih edilmiyor. Bunun yerine çift cam revaçta.

Pencerenin tasarımına göre

PVC pencereler tıpkı ahşap ve diğer malzemelerden yapılan pencereler gibi farklı şekillerde tasarlanabilir. Genel olarak her evde en çok gördüğünüz pencere dikdörtgen şeklindedir. Bunun dışında kemerli, yamuk ve üç köşeli pencereler de bulunur. Bu şekilleri PVC pencere olarak yaptırmanız mümkündür. Hatta dilerseniz tamamen isteğe özel daha sıra dışı pencereler dahi yaptırabilirsiniz. Tüm bu şekiller arasında dikdörtgen yani standart olan en uygun fiyatlı pencere modeldir. Diğer şekillerde ise zorluğa göre maliyet artacaktır.

Benzer Haber  Armoni Park AVM

PVC Pencere ve kapıların avantajları

PVC pencere ve kapılar geleneksel ahşaptan yapılma pencere ve kapılardan daha güçlüdür. Aynı zamanda ahşap gibi mevsim şartlarından etkilenmezler. Sert hava koşullarına karşı dayanıklıdır. En kötü havalarda bile PVC pencere ve kapıların orijinal şekli bozulmaz. Ahşap ise bu konuda sınıfta kalır. Ayrıca düzenli bakım gerektiren ahşap ve alüminyum kapıların aksine, PVC kapılar için sadece yumuşak bir bez ve temizlik maddeleri ile yapılan basit bir silme işlemi yeterlidir.PVC pencere ve kapılar gürültüye karşı yüksek düzeyde yalıtım sağlar. Bu sayede sokaktan gelen rahatsız edici sesler sizi etkilemez ve evinizde huzurlu bir ortam yaratırsınız. Isı yalıtımında da başarılıdır. Soğuk havanın evinize girmesini azaltır ve sizi sıcak tutar. Son olarak iki kanattan açılan modeller doğal çapraz havalandırmanın sağlanmasına yardımcı olur. Bu da yaşam alanınızı daha sağlıklı kılar. PVC pencere çeşitlerinden detaylı olarak bahsettik. PVC kapı modelleri de arzuya göre camlı veya camsız olabilir.

Yorum Yazın