rahmi-koc-muzesi

Rahmi Koç Müzesi

Türk dünyasının ünlü iş adamı Rahmi Koç aynı zamanda teknik merakı ile de bilinir. Sanayi sektöründeki gelişmeleri bizlere gösteren Rahmi Koç müzenin de kurucusudur. Rahmi Koç’un öncülüğünü başlattığı bu gelişmeler yakın zamanda müzeye olan ilginin da artması noktasında yardımcı olmuştur.

Rahmi Koç koleksiyonun ilk parçasının babasının hediye ettiği bir tren olduğunu belirtir. Babası Vehbi Koç, kendisine Almanya’dan ilk kez elektrikli tren getirir. Bu hediye Rahmi Koç’un mekanik objeleri toplayıp biriktirmesine de zemin hazırlamıştır. Daha sonra gittiği tüm yerlerden mekanik ve sanayi sektörüne hizmet eden objeleri toplar. Hatta Rahmi Koç bir açıklamasında bu objelerin sayısının çok arttığına ve artık hiçbir yere sığamadığından söz eder.

Ticaret yaşamında büyük ilerlemeler gösteren Rahmi Koç, dünyadaki büyük sanayi kuruluşları ile de işlerini sürdürmeye devam eder. Bu sayede de onların bu tarz eşyaları sergiledikleri bir müze fikrinin olabileceğini düşünmeye başlar. İlk kez İstanbul’da faaliyete giren Rahmi Koç Müzesi günümüzde Ankara ve İzmir gibi büyük şehirlerde de insanların ilgisini çekiyor.

rahmi-koc-muzesi-calisma-saatleri

Rahmi Koç Müzesi nerede?

1994 yılında ziyarete açılan Rahmi Koç Müzesi, Haliç’in kuzey yakasındaki Hasköy semtindedir. Günümüzde yaklaşık 27 bin metrekarelik alana yayılan Rahmi Koç Müzesi üç ana bölümden oluşmaktadır.

Tarihi Lengerhane Binası

Osmanlılarda gemiyi sabitlemek için denize atılan zincir ve ucundaki çapaya Lenger, bunların yapıldığı yere ise Lengerhane denilmiştir. Bizans döneminde başka maksatlar için inşa edilmiş bir binanın temelleri üzerine kurulmuş bu Osmanlı Lengerhanesi’nin geçmişi, Sultan III.Ahmet devrine uzanmaktadır.
Müzenin özel tarihi ise 1991 yılında tarihi Lengerhane binasının Rahmi M. Koç Müzecilik Vakfı tarafından satın alınmasıyla başlar. Vakıf tarafından, Dr. Bülent Bulgurlu koordinasyonunda titizlikle yürütülen restorasyon çalışmalarının ardından Aralık 1994’de müze ziyarete açılmıştır.

Yaklaşık 2 bin 100 metrekarelik dikdörtgen biçimli arsada tarihi Lengerhane binası, ahşap çatılı küçük bir bina ve taş duvarlar yer alır. Bunların oluşturduğu iç avlunun ve dış mekanın özüne dokunulmadan gerçekleştirilen müze tasarımında, sergilenecek objelerle birlikte binaların dokusunun ziyaretçilere hissettirilmesi amaçlanmıştır.

Tarihi Hasköy Tersanesi

Kısa süre sonra sergileme alanlarının, Rahmi M. Koç Müzesi koleksiyonuna yeterli gelmemesi nedeniyle Lengerhane’nin hemen karşısındaki, harap durumda olan Hasköy Tersanesi satın alınmış ve bu kısımın restorasyonu 2001 yılında tamamlanmıştır.

Benzer Haber  İstinye Devlet Hastanesi

Endüstriyel arkeoloji açısından, en az Lengerhane kadar büyük önem taşıyan tersane, 11 bin metrekarelik bir alana yayılmaktadır. Arsanın üç tarafını büyük bir U biçiminde çevreleyen 14 bina, asıllarına sadık kalınarak restore edilmiştir.

Hasköy Tersanesi, 1861 yılında Şirket-i Hayriye tarafından kendi gemilerinin bakım-onarımı için kurulmuştur. Başlangıçta atölye düzeninde birkaç binadan oluşan tersane, zamanla olanaklar oranında genişletilir.

Önce tersaneye 45 metrelik bir ahşap kızak kurulur ve çekme gücü, istimle çalışan bir ırgattan sağlanır. Bu ırgat 1910 yılında elektrikle çalışır hale getirilirken, 1938’de ise 75 ve 76 baca numaralı şehir hattı vapurları Kocataş ile Sarıyer burada inşa edilir. İlerleyen yıllarda Hasköy Tersanesi, deniz ulaşımına dair yapılanma değişikliklerine göre 1980’lere dek sık sık el değiştirmiştir.

Bir devre ışık tutan bu yapılar, Kasım 1996’da Rahmi M. Koç Müzecilik Vakfı tarafından satın alındığında ise terk edilmiş durumdaydı. Hasköy Tersanesi’nin Dr. Bülent Bulgurlu başkanlığında yürütülen restorasyonun ardından binaların alan ve yüksekliklerine bağlı olarak müze fonksiyonları belirlenmiştir.

Açık Hava Sergileme Alanı

Rahmi M. Koç Müzesi koleksiyonunun bir kısmı da Hasköy Caddesi’ndeki ana girişten Haliç’e uzanan açık alanda ziyaretçilerin ilgisine sunulmakta. Klasik otomobiller, devasa Turgut Alp Vinçi, B-24 Liberator ve diğer uçaklar, ve daha fazlası müze koleksiyonunun parçası olarak Haliç’e demirli durumdaki Fenerbahçe Vapuru ve TCG Uluçalireis Denizaltısı’na dek uzanmakta.

rahmi-koc-muzesi-giris-ucreti

Rahmi Koç Müzesi’nde neler var?

Klasik arabalar, Eski Trenler, Klasik Uçaklar, Fenerbahçe Vapuru, Denizaltı(Bildiğiniz büyük denizaltı), Bilimsel aletler, Eski bilgisayarlar, Sergiler, Keşif Küresi ve dahası fazlasından öte bu saydıklarımın hepsinin ve daha fazlasının minyatürü de mevcut bu müzede.

Müze o kadar büyük ki, bir çok ayrı bölümden oluşmakta. Hatta içerisinde Haliç Turu, Nostaljik Demiryolu Seferi bile mevcut, yani bir müzeden kimse bu kadarını bekleyemez, Türk tabiriyle yok artık, diyebileceğiniz çeşitliliğe sahip.

Tabi ki müzede sadece bunlar yok: 

Koleksiyonlar: Atatürk Bölümü, Karayolu Ulaşımı, Demiryolu Ulaşımı, Denizcilik, Havacılık, Tipo Baskı Atölyesi, Yaşayan Geçmiş, Makineler, İletişim, Bilimsel Aletler, Modeller ve Oyuncaklar.

Müzede Eğitim: İlköğretim Okulları Eğitim Projesi, Anasınıfı Eğitim Projesi, Fen ve Teknoloji Atölyesi Eğitim Projesi, Renkli Matematik Dünyası, Bakım Onarım Atölyeleri Eğitim Projesi, Hafta Sonu Eğitim Atölyeleri, Gezici Müze-Müzebüs.

rahmi-koc-muzesi-nerede

Ankara Rahmi Koç Müzesi

Ankara Rahmi Koç Müzesi, o şehirdeki ilk ve tek sanayi müzesi olarak karşımıza çıkıyor. Müze Ankara halkı tarafından yoğun ilgi görüyor. Bu nedenle de her yıl çok fazla sayıdaki kişi Ankara Rahmi Koç Müzesini ziyarete geliyor. Birbirinden ilginç objelerin bulunması da ziyaretçilerin daha fazla ilgisini çekiyor. Rahmi Koç’un büyük bir titizlik içerisinde biriktirdiği ve onardığı tüm parçalar, müzede karşımıza çıkıyor.

Ankara’daki Rahmi Koç Müzesi, konumu itibari ile de özenle seçilmiş bir müzedir. Bu müzede sanayinin gelişmesi ile birlikte ortaya çıkan tüm mekanik araç örnekleri yer alır. Ayrıca müze sadece sanayi üzerine kurulmamıştır. Aynı zamanda Atatürk’e ait pek çok eşya da müzede sergilenir.

Ankara Rahmi Koç Müzesini gezmeye başladıkça her odada kendinizi ayrı bir dünya içerisinde göreceksiniz. Bir odada hava alanında, diğer bir odada da kara ya da deniz yolu taşımacılığında ne kadar farklı taşımacılık araçları olduğuna şahit olabilirsiniz. Ankara Rahmi Koç Müzesi ile eski arabalar, taşıtlar, uçaklar, silahlar ve daha pek çok mekanik gelişmeleri gözlemleme şansınız olur. Ayrıca müze içerisinde bulunan mağazadan da pek çok hatıra bulmanız söz konusu olur.

Rahmi Koç Müzesi Çalışma Saatleri

Rahmi Koç Müzesi çalışma saatleri bütün şehirlerde aynıdır. Tüm müzeler pazartesi günü kapalıdır. Bunun dışında da dini bayramların birinci günü, 31 Aralık ve 1 Ocak tarihlerinde de müze kapalıdır. Geriye kalan tüm günler salıdan pazar gününe kadar her gün açıktır. Müzeyi açık olan her gün saat 10.00 ile 17.00 arasında gezebilirsiniz. Rahmi Koç müzesi çalışma saatleri sayesinde tüm milli bayram günlerinde ve hafta sonları keyif içerisinde müzenin tadını çıkarmak sağlanır.

Müze Salı-Pazar günleri arasında aşağıdaki saatlerde açıktır: Müze Pazartesi günleri kapalıdır.

Benzer Haber  Kentsel Dönüşüm Kira Yardımı

Salı – Cuma Günleri
10:00 – 17:00

Cumartesi – Pazar ve Bayram Günleri
10:00-18:00 (1 Ekim – 31 Mart)
10:00-20:00 (1 Nisan – 30 Eylül)

Özel Günler: Dini Bayramların arife ve birinci günü ile her yıl 31 Aralık ve 1 Ocak günleri müze kapalıdır.

Rahmi Koç Müzesi Giriş Ücreti

Yetişkin: 15 TL.  — Öğrenci:  6 TL.

Denizaltı:   Yetişkin: 7 TL. — Öğrenci:  5 TL.

Keşif Küresi: Yetişkin: 2 TL.. — Öğrenci:  2 TL.

Müzekart+ Avantajı: Müzekart+ sahiplerine bilet fiyatı üzerinden %20 indirim uygulanmaktadır.

Rahmi Koç Müzesi Nerede, Nasıl Gidilir?

Adres: Rahmi M. Koç Müzesi Hasköy Cad. No: 5 Hasköy 34445 / İstanbul

Telefon: 0212 369 66 00

Ulaşım: Ücretsiz ve 110 araç kapasiteli otoparkımız bulunmaktadır.

İETT Otobüs Hatları
Kırmızı Minare Durağı
47  Eminönü – Yeşilpınar
47E Eminönü – Binevler
47Ç Eminönü – Güzeltepe
47N Eminönü – Nur Sitesi

54HT Hasköy – Taksim – Mecidiyeköy
54HŞ Hasköy – Şişli – Taksim
36T  Taksim – Cebeci

Minibüs: Şişhane – Alibeyköy Hattı

Denizyolu: Şehir Hatları, Üsküdar – Eyüp Hattı Vapurları.

Metrobüs: Halıcıoğlu Durağı

Yorum Yazın