Riyaziyeci-İzzet-Bey-Yalisi-emlaklobisi

Riyaziyeci İzzet Bey Yalısı

Riyaziyeci İzzet Bey Yalısı nerededir? İstanbul Boğazı’nın Anadolu yakası üzerinde Beykoz Anadoluhisarı kalesinde yer alan yalı 1890 yılında Riyaziyeci İzzet Bey tarafından yaptırılmıştır. Riyaziyeci İzzet Bey ise 1864 tarihinde Mustafa Nurettin Efendi’nin oğlu olarak dünyaya gelmiştir. Darüşşafaka Lisesini bitirdikten sonra aynı okulda Matematik öğretmeni olarak görev almıştır. Riyaziyeci İzzet Bey genel olarak üretken bir bilim adamı olarak hayatını sürdürüyordu. Hayatı boyunca Riyaziyeci İzzet Bey doksan üç kitap yazarak yayın hayatına destek olmuştur. Şirket-i Hayriye salnamesi ile beraber Boğaziçi Rehberi gibi kitapların yazarı olarak yer alıyordu.

Riyaziyeci-İzzet-Bey-Yalisi-emlaklobisi

Boğazın Göksu deresi ile bir araya gelmiş olduğu noktada iki beyaz yalı yer almaktadır. Bu yalılar üzerinden daha dereye yakın olan bu yalıdır. Art nouveau tasarımı kullanılarak bu yüzyıllık bu yalı çeşidinin dış cephelerinden bile iki ayrı bölüm şekilde inşa edilmiştir. Deniz cephesi bölgesinde ise iki tane üçgen alınlıklı bölüm yer almaktadır. Bu cumbalı kısımlar ise yapının her iki yanında da yer almaktadır. Deniz tarafında yer alan iki alınlık altları da iki katta da balkon şeklinde bulunmaktadır. Bu balkonların parapet bölümleri ise Art nouveau süslemeler kullanılarak yapılmıştır.

Art Nouveau, zarif olarak yer alan dekoratif süslemeler kullanılarak ön plana çıktığı, kıvrımların ve bitkisel desen yapılarının devamlı olarak kullanıldığı bir sanat akımı olarak yer almaktadır. Köklerinin Londra merkezli olarak yer alan Arts & Crafts Hareketi’ne dek gelmektedir.

Riyaziyeci-İzzet-Bey-Yalisi-emlaklobisi

Demirin kullanımı ile beraber Art Nouveau’nun karakteristiklerinden bir tanesi de camın yoğun kullanımı, bunun bir sonucu şeklinde ışık ve aydınlatma çözümleri olarak yer almaktadır. Aydınlatmanın önem kazanması ile beraber özellikle cam pencereler üzerinde aydınlatılmış hale gelen merdiven veya hollerin merkez olarak yerleştirildiği yeni bir plan düzeni kullanılmıştır.

Benzer Haber  Mutfakta Yetiştirilen Bitkiler

Anadolu Hisarı bölgesine sırtını vermiş İstanbul Riyaziyeci İzzet Bey Yalısı tam olarak üç katlı, cumbalı, üçgen çatı alınlı, Riyaziyeci İzzet Bey ismi ile anılan yalı yüzyıl önce bir öğretmenin sahip olduğu bir yalıdır.

İzzet Bey Kimdir?

izzetbey-yalisi-emlaklobisi

İzzet Bey 1858 tairhinde Mühendishanenin sınıfları hesap ve cebir ilimleri hocalığı yapmıştır. Daha sonra ise Cidde su bölgelerine memur olarak gönderilmiş ve görev almıştır. Dil yapısında biraz tutukluk olmasından dolayı pepe lakabı ile bilinirdir. Hırka-i Şerif dairesi içerisinde mevcut Büyük Medine resmi olarak Müşarünileyh’in kendi el mahareti olarak yer alıyordu.

Darüşşafaka Lisesi’nden mezun olduktan sonra yetim olan İzzet Bey daha sonraları aynı kurum içerisinde matematik öğretmenliği yapmıştır. Hayatı boyunca tam olarak 93 kitap kaleme almış olan Riyaziyeci İzzet Bey’de öğretmenlik ile beraber gezgin olarak bilinirdir. Kitapları arasında Boğaziçi Rehberi adını taşıyan kitabı da yer almaktadır. Yalı günümüzde de kendi tasarımını korumaya devam etmektedir.

Yorum Yazın