safranbolu-evleri

Safranbolu Evleri

Safranbolu Evleri

Turistik amaçlı en çok ziyaret edilen yerler arasında Safranbolu Evleri yer alıyor. Mimari açıdan ve konumları açısından haberimizde detaylı bilgiler verilmiştir.

Safranbolu Evleri Özellikleri

Adını sıkça duyduğunuz ve yıl içinde bolca turist alan Safranbolu Evleri özellikleri hakkında bilgi veriliyor. Merak ettiklerinizi direkt olarak evleri inceleyerek görebilirsiniz. İlk olarak bu evlerin en fazla üç katlı olarak inşa edildiğini bilmelisiniz. Maksimum üç katlı olan bu evlerin arasında, tarihi dokunun tadını çıkarabilirsiniz.

safranbolu-evleri-ornekleri

Safranbolu Evleri

Safranbolu Evleri’nde ilk kat genel olarak hayvan damı olarak kullanılır. Taş yığma duvarlardan oluşan şekilde inşa edilir.

Genel olarak Safranbolu Evleri ahşaptan yapılır. Çatkılıdır ve taş – kerpiç ile örgülü beyaz duvarlardan oluşur.

Safranbolu Evleri’nde görülmesi gerekenler arasında ahşap kapılar ve tavan süslemeleridir. Evlerin genel olarak bu özellikleri turistik amaçlı incelenir. Oldukça dikkat çekicidir.

Evlerin mimarisinde erkek ve kadınların genel olarak ayrı durabileceği, rahat edebileceği bir tasarım vardır. Misafirlerin rahatsız olmaması açısın dan tasarımın buna uygun şekilde yapılmış olduğunu söyleyebiliriz.

Evler eğim üzerine inşa edildiğinden, hiçbir şekdile bir evin diğer bir evin manzarasını kapatması söz konusu değildir. Bunun için çok rahat şekilde evlerin manzarasının olması sağlanır.

Evler genel olarak 8 odalıdır. Geniş aile evleri olarak nitelenmesi mümkündür.

Müştemilat da bulunur. Evler de işlevsel özellik büyük ölçüde ön plana çıkmıştır.

Safranbolu Evleri nasıldır sorusunun yanıtları arasında, misafir odalarının misafirlere en uygun şekilde tasarlanmış olması var. Misafir odalarında ayrıca tuvalet ve banyo bulunuyor olması onların rahat hareket etmesi açısından sonra derece avantajlıdır. Bu sayede misafirperverlik de büyük ölçüde göz önüne serilmiş olacaktır. Gezinizi yapabilirsiniz.

safranbolu-sokaklari

Safranbolu sokakları

Safranbolu Sokakları

Peki, evlerin inşa edilmiş olduğu sokaklar nasıldır? Safranbolu sokakları dendiğinde direkt olarak Arnavut Kaldırımları akıllara geliyor. Arnavut Kaldırımları ile ağaçların su almasının mümkün olduğunu söyleyebiliriz.

Sokaklar son derece tarihi özellikleri yansıtan şekildedir. Yapıların güzelliği sokaklara da yansımıştır. Rengarenk evler ile sokaklara da canlılık katıldığını görebilirsiniz.

Evlerin inşa edilmesinde diğer evlerin manzarasını kapatmama, sokaklarında düzenli şekilde biçimlenmesini sağlamıştır. Baktığınızda sokaklarda keyifle gezebileceğinizi göreceksiniz.

Gezip eğlenebileceğiniz aynı zamanda tarihi dokunun tadını çıkarabileceğiniz evler sayesinde mükemmel bir gezi sizi bekliyor. Direkt olarak gezmek için turistik amaçlı günü birlik ya da 2 gece kalarak Safranbolu’da gezilecek yerler gezisini yapabilirsiniz. Tüm önerilere uygun şekilde hareket ederek, tahminlerinizin doğrultusunda keyifli ve eğlenceli bir gezi yapabilirsiniz.

Benzer Haber  Yatırım Yoluyla Letonya Vatandaşlığı

Yorum Yazın