Sait Halim Paşa Yalısı

Sait Halim Paşa Yalısı İstanbul Yeniköy’de bulunur. Bu yalı aynı zamanda Aslanlı Yalı olarak da adlandırılır. Bunun nedeni de rıhtımda iki aslan heykelinin bulunmasıdır. Sait Halim Paşa Yalısı, Boğaz üzerindeki en gösterişli yalılar üzerinde yerini alır.

Sait Halim Paşa Yalısı on dokuzuncu yüzyıldan beri hayatımızda bulunur. Bu nedenle de Osmanlı döneminin tipik mimari anlayışını gösterir. Yalı ne kadar gösterişli olsa da Sait Halim Paşa bu yalıda pek de mutlu olamaz. Günümüzde daha çok düğün organizasyonları için kullanılan Sait Halim Paşa Yalısı, eşsiz görüntüsü ile Boğazın güzelliğini daha da artırır.

sait-halim-pasa-yalisi-emlaklobisi

Sait Halim Paşa Kimdir?

Sait Halim Paşa, Kavalalı Mehmet Ali Paşa’nın torunudur. Mehmet Ali Paşa’nın babası Prens Abdülhalim Paşa bu yalının sahiplerinden biri olur. Yalının bilinen ilk sahiplerinin Düzoğlu ailesi olduğu söylenir. Daha sonra da yalı Abdülhalim Paşa’nın sahipliğine girer. Ancak yalı o zamanlar oldukça harap bir haldedir. Bunun üzerinde Abdülhalim Paşa, yalının yeniden onarılmasını ister. Sait Halim Paşa Yalısı yani Aslanlı Yalı bugünkü şeklini alır.

Abdülhalim Paşa’nın dokuz çocuğu bulunur. Öldükten sonra da bu yalı dokuz çocuğuna miras olarak kalır. Ancak Sait Halim Paşa kardeşlerinin hisselerini satın alır. Bunun üzerine de yalının tek sahibi olur.

Sait Halim Paşa’nın devlet işlerinde yüzü pek gülmez. Özellikle de I. Dünya Savaşı’nın başlaması ile birlikte kendisi için de zor bir süreç oluşur. Sait Halim Paşa I. Dünya Savaşı sırasında tarafsız kalmak ister. Bu konuda ne kadar ikna etmeyi denese de bir türlü başaramaz. Bunun üzerine de Sait Halim Paşa Yalısında padişah adına I. Dünya Savaşı2na katıldıkları belgeyi imzalamak zorunda kalır. Bunun üzerine de Sait Halim Paşa sürgün edilir.

Benzer Haber  Vasi tayini nasıl yapılır?

Sürgün yıllarında oldukça büyük zorluklar atlatan Sait Halim Paşa daha sonra bir suikast sonucunda hayatını kaybeder. Sait Halim Paşa hakkında bilgi veren kaynaklara göre evine girmek üzere iken silahlı saldırı sonucunda yaşama veda eder. Sait Halim Paşa cenazesi evinden alınarak büyük bir tören ile defnedilir.

Sait Halim Paşa Yalısı Mimarisi

sait-halim-pasa-yalisi-emlaklobisi

Osmanlı Döneminin eşsiz mimarisi ile Sait Halim Paşa Yalısı yapılır. İki katlı olan bu yalı oldukça geniş alan üzerine inşa edilir. Dev pencereler Osmanlı Dönemi’ndeki tüm yalılarda ortaya çıkan bir durumdur. İşlemeli pencereleri ile bu dönemde adından sıklıkla söz ettirir.

Sait Halim Paşa Yalısı birkaç kere restorasyon edilir. Bu da yalının ilk mimari özelliğinin kaybolmasına neden olur. Sait Halim Paşa Yalısı mimarisi günümüzde daha modern tarzda kendisini gösterir. Daha çok restoran olarak kullanılan Sait Halim Paşa Yalısı, şık organizasyonlarda da en fazla talep edilen yerler arasındadır.

 

Yorum Yazın