Saklıkent Kayak Merkezi

Akdeniz’de kayak yapma şansı veren Saklıkent Kayak Merkezi doğası ve kar zemini ile benzersiz bir deneyim sunmaktadır.

Saklıkent Kayak Merkezi Nerede ?

Antalya’nın batısındaki Beydağları’nda yer alır. Şehir merkezine 35 km mesafededir. Antalya Havalimanı ile mesafesi ise 50 kilometredir. Ekvator’a en yakın kayak merkezlerinden biri olarak bilinen tesisler gün içinde iki mevsimi yaşamanızı sağlar. İkliminden dolayı tahmin edileceği gibi diğer merkezlere göre daha ılımandır. Gündüz eksi beş dereceye çok nadir düştüğü bilinmektedir. 75 gün boyunca güneşli gün görülür.

Ulaşım Nasıl ? 

Son dönemlerdeki belediye girişimleri ile Antalya Saklıkent Kayak Merkezi’ne ulaşım   daha da kolay hale gelmiştir. Yaz ve kış dönemi için kayak merkezi’ne toplu taşıma hizmeti başlamıştır. Amaç turizmi de canlandırarak  kayak merkesini daha cazibe merkezi yapmktır. 500 No’lu Otogar-Saklıkent Toplu Taşıma Hattı’nı kullanarak şehir içinden ulaşmak mümkündür. Ayrıca özel araçla gidilecekse, Uncalı üzerinden Çakırlar / Doyran istikametine doğru yol alınması gerekir. Saklıkent ve Tübitak gözlem merkezi tabelaları üzerinden devam edilmesi gerekir.

Saklıkent’e Ne Zaman Gidilir?

İklim nedeniyle kayak mevsimi Antalya’da çok kısa sürmektedir. Kar kalınlığı en çok 2 metreyi bulur ve en geç mart sonunda erimiş olur. Aralıkta başlayan sezon diğer yerlere göre bir ay civarında erken kapanmaktadır. Ancak her yıl hava durumuna göre bir süre değişme payı da vardır.

Saklıkent Kayak Merkezi  Pist Özellikleri

Yeni başlayanlar ve profesyonel kayak yapan kişiler için Saklıkent  pist özellikleri  son derece uygundur. Orman sınırlarının üzerinde  yer aldığı için zemin pürüzsüzdür. Kayak merkeinde yer alan diğer detaylar şu şekildedir:

  • 1 adet 1400 metre telesiyej vardır. (1900 – 2400 m)
  • 2 adet teleski (1890 – 2100 m ve 1900 – 2200 m yükseklik aralığı )
  • 1 adet baby lift ve snowtubing lifti mevcuttur. (snowtubing lift 1890 – 1980 metre ve babylift 1900 – 1930 m aralıktadır.)
Benzer Haber  Lambri Nedir?

Konaklama İmkanları

Saklıkent Kayak Merkezi’nde  konaklama  çok sayıdaki dağ evi ile gerçekleşebilir. Ayrıca şehir merkezine çok uzak olmadığı için pansiyon ve otellerden dilediğinizde kalabilirsiniz. Kayak merkezindeki  moteli tercih ederseniz de 200 kişilik restoran ve animasyon, disko gibi etkinlikleri değerlendirebilirsiniz. Saklıkent’te kalarak konaklamak isteyenler için: Saklıkent Ski Resort ve  Saklıhan Motel değerlendirilebilir.

Kayak Merkezi Ücretli Mi?

Saklıkent ücretli mi sorusu için kurum ve otellere doğrudan ulaşarak bilgi edinmek önemlidir. Gün içerisinde neler yapacağınıza da karar vererek bir bütçe hazırlanabilir.

Hava şartları açısından Saklıkent birçok kayak merkezine göre daha avantajlıdır. Yani daha dayanılabilir bir soğuk olduğu söylenebilir. Ancak bu durumun ve antalya ikliminin sizi yanıltmaması da önemlidir. neticede dağa çıkılmakta ve merkezden tamamen zıt bir iklime geçilmektedir. Kıyafet ve donanımlarınızı bu şekilde yapmanız önerilir.

Saklıkent’te Kayak Odası ve Fiyatlandırma

Saklıkent’te bazı hizmetler  ayrıca ücretlendirilmiştir. Kayak odası  , kayak hocası ve malzeme kiralama hizmetlerinde bazı fiyat listeleri verilmiştir. Kayak odası, malzemelerin kiralandığı yer gibi düşünülebillir. Burada gün içerisinde hangi malzemeleri kullanmak istiyorsanız  kiralamak üzere ödeme yapabilirsiniz. ekipmanlar, kıyafetler eldivenler, karda zaman geçirirken ne gerekirse temin edebilirsiniz. Tüm ekipmanlarda ortalama fiyatlar 15-75 llira arasında parça hesabı olarak belirlenmiştir. Ancak değişme payı olduğunu da eklemek gerekir. Dileyen ziyaretçiler Saklıkent Kayak Merkezi’nde Kayak hocası  hizmeti de alabilir. İster doğrudan görüşerek isterseniz de telefon üzerinden rezervasyonla tatili daha da keyifli hale getirebilirsiniz. İlerleyen zamanlarda bir alışkanlık kazanmak istiyorsanız, eğitim alarak işe başlamak faydalı olacaktır.

 

Yorum Yazın