Salda Gölü Nerede? Salda Gölüne Nasıl Gidilir?

Ülkemizin saklı cenneti Salda Gölü Burdur – Yeşilova’da bulunuyor. Türkiye’nin en güzel gölleri arasında yer alan Salda gölü , Türkiye’nin saklı kalmış jeolojik mükemmelliğini en iyi resmeden yerlerden birisidir. Son zamanlarda çok daha meşhur hale gelmeye başlayan Salda’nın cazibesi giderek artıyor diyebiliriz. Bunun sebebi, Salda’nın bağlı bulunduğu Burdur – Yeşilova Belediyesi tarafından yapılan çalışmalar. Bunlara sadece tanıtıcı faaliyetler dahil değil, Salda gölünü ziyaret etmek için gelenlere sunulan ücretsiz hizmetlerden dolayı yaşanan memnuniyet ve her gelenin Salda’yı başkalarına da tavsiye etmesi de gölün popülerliğini arttırıyor.

 salda-golu

Salda Gölü Nerede?

Burdur’un Yeşilova ilçesinin kuzeybatısında, ilçe merkezine 4 km uzaklıkta yer alan ve Türkiye’nin Maldivleri olarak bilinen Salda Gölü, uzağındaki ormanla kaplı tepeler, kayalıklı araziler ve küçük alüvyonal ovalarla çevrili hafif uzun tektonik bir göldür.

Salda Gölüne nasıl gidilir?

Burdur ilinin Yeşilova ilçesinde bulunan Salda Gölüne, Yeşilovadan gitmek için 4 kilometrelik arabayla ortalama 5 dakika süren bir yolculuk yapmak gerekiyor. Eğer Burdur’dan Salda Gölüne gitmek isterseniz 56 kilometre, Denizliden 96 kilometre, Antalyadan 159 kilometre yol yapmanız gerekiyor.

saldagölü ile ilgili görsel sonucu

Mars Özelliğinde; Salda Gölü

İskoçya’nın Glasgow Üniversitesi’nden Prof. Dr. Mike Russel’ın, Salda Gölü üzerinden yaptığı 4 yıllık araştırmaya göre, Salda Gölü dünya üzerinde Marsın özelliklerini taşıyan iki yerden biri. Yapılan araştırmaya göre, gölde bulunan magnezyum yüklü beyaz kayalar Mars’ta da bulunmakta.

Salda Gölüne gitmek için 7 neden

Ülkemizin Nadide Güzelliklerinden Biri

salda gölü

Dünyanın En Temiz Beşinci Gölü

salda gölü hakkında

Hiçbir Göl Bu Kadar Mavi Değil

salda gölü nerede

Salda Gölü’nün kışkırtıcı güzelliğinin altında yatan en önemli nedenlerden biri de sahip olduğu turkuaz renk. Zaten Maldivler’e olan benzerliği de buradan geliyor.

Benzer Haber  Aleko Nikoladis Yalısı

Kumları Bembeyaz

salda gölüne nasıl gidilir

O bembeyaz kumlar, Salda Gölü’nün en çarpıcı özelliklerinden biri. Bu da Salda Gölü’nün Maldivler’le olan ortak noktalarından. Kendinizi doğal bir çölün ortasında hissetmeniz de olası o bembeyaz kumlara basarken.

Salda Gölü’nde Yüzmek Paha Biçilemez

salda gölünde yüzülüyor mu

Yeşilova Halk Plajı ve Salda Orman Plajı, yüzmeye en elverişli plajlar. İki plajın arasında yaklaşık 3 km var. Bu arada, neticede bu bir göl ve bazı yerleri bataklık. Bu nedenle gösterilen yerlerin dışında yüzmeniz tavsiye edilmiyor. Orman Plajı’nı tercih ederseniz, 10-15 metreden daha fazla açılmanız önerilmiyor. Ayrıca koyu renkle yerlerde yüzmek de oldukça riskli.  Haziran ayından Eylül ayının ortalarına kadar Salda Gölü’nde yüzme sezonu açık.

Çok Güzel Kamp Alanları Var

salda gölünde kamp

Salda Gölü’nün etrafı çam ağaçlarıyla süslü. Bu nedenle de kamp ve piknik yapmaya elverişli birçok alan bulunuyor. Hatta Temmuz ve Ağustos aylarında gençlik kampları düzenleniyor Salda Gölü’nde.

Manzarası Göz Kamaştırıyor

salda gölü manzarası

Gölün manzarasını görebileceğiniz en iyi nokta Salda Beli. Burası denizden 1280 metre yükseklikte. Salda Beli, Denizli’den gelecekseniz, göle 1,5 km mesafede bulunuyor.

Yorum Yazın