Sarıkamış Kayak Merkezi

Sarıkamış Kayak Merkezi güzel bir kış tatili geçirmek isteyenler için ideal bir tesistir.  Öncesinde hazırlık yaparak bir süre konaklayabilir spor yapabilirsiniz.

Sarıkamış Kayak Merkezi Nerede ?

Türkiye’nin en kuzey doğusunda bulunan Kars iline 60 kilometre mesafede bulunan Sarıkamış Kayak Merkezi,  her dönem ciddi sayıda kayak sporcusunu ağırlamaktadır.

Ulaşım Nasıl Yapılıyor?

Kars Sarıkamış Kayak Merkezi’ne ulaşım kara yolu ile veya uçakla yapılabilir. Havaalanı sonrası merkeze ulaşım 40 dakika sürmektedir. Özel araç ya da otobüsle bu süre daha uzayabilir. Kendi aracınızla yola çıkacaksanız kar durumuna bakarark hareket etmeniz gerekir.  Sarıkamış merkezden 4 kilometre mesafedeki tesis, bu ilçeye bağlıdır. Civardaki yerlere olan uzaklığa bakılırsa  Kars Havalimanı ile  55 kilometre  mesafededir. Eğer otelle anlaşma yaparsanız hizmet olarak havalimanından alımla ulaşım süresini azaltabilirsiniz. Sarıkamış  merkez  ile tesis arası ise 61 kilometre 48 dakika uzaklıktadır. Ardahan’dan gelecekseniz 146 kilometre ve Kars merkezden de 156 klometre mesafe kat edilmelidir.

Sarıkamış’a Ne Zaman Gidilir?

İklim koşulları açısından Erzurum’a benzeyen Kars’ta yılın 5 ayı kar zeminde kalmaktadır. Bu nedenle aralıktan mart, en geç nisan ayına kadar tesiste kayak yapabilirsiniz.  Bazen sürelerde oynamalar olabilir.

Sarıkamış Kayak Merkezi’nde Kar Özellikleri

Sarıkamış Kayak Merkezi’nde kar ve pist özellikleri   özellikle kayak sporu ile ilgilenen kişilerin yakından takip ettiği bir konudur. Sarıkamış’a ortalama 57 gün boyunca kar yağmaktadır  kar kalınlığı normalde 1,5 metreyi bulmaktadır. Ancak son on beş yirmi yılda sera etkisi ile kar miktarında azalma görülmektedir.

Benzer Haber  Ev Alarak Kanada Vatandaşı Olmak

Kar kalitesine bakılırsa havalar hep soğuk devam ettiğinden çok yoğun kayılsa bile  zemin zarar görmemektedir. Toz detaylarına bakılınca bol miktarda olduğu söylenebilir. Ancak özellikle snowboardcuların ve offpistçilerin en sevdiği kristal kar bulunmakta. Yani hızı artıran ve kayış zevkini daha da çoğaltan bir kar türü olduğu söylenebillir.  Kaydıkça arkadan bir beyaz dumanın takip etmesi  benzersiz deneyimler sunuyor. Kar tanelerinin büyük olması bunda etkili.

Kristal kar,  kayak merkezlerinde nadir görülen bir özellik olduğu için bu tesisi de ayrıcalıklı kılıyor. Kristal kar ile beraber kar tanelerinin birbirine yapışmaması  söz konusu. Yani kar taneleri etrafa saçılarak ilerliyor.

Pist Özellikleri

Sarıkamış’ta pist özellikleri biraz kafa karıştırıcı türden denebilir. Numaraları değiştirilmesi nedeniyle pist isimleri biraz yanıltabiliyor. Ancak 9 pistten 6 tanesi açık ve 5 ve 6 no 2 tane siyah pist bulunuyor. Ayrıca 4 ve 7 no-2 tane kırmızı, 3 no -1 tane mavi, 1 no -1 tane yeşil pist bulunuyor. Pist eğimi 38 derece ve bu da dik olmayan bir alan demek oluyor.  Pistin uzunlukları ise 2,6-3 km arasında… tesiste kapanan bir pistin yerine sürat kızağı pisti inşa edildiği biliniyor.

Sarıkamış Kayak Merkezi’nde Konaklama?

Sarıkamış Kayak Merkezi’nde  konaklama   detaylarına gelince, civarda birçok oteli bulmak mümkündür. Snowflake Dag Hotel, Sarıkamış Kar Hotel, Bildik Otel, Sarıkamış Habitat Otel bazı bilinen otellerden. Bu tesislerden bazıları saatte 2400 kişiyi ağırlayabiliyor. Yoğun bir ziyaretçi aldığından  ilçedeki tesislere de yönelenlerin sayıdı bir hayli fazla.

Sarıkamış Kayak Merkezi Ücretli Mi?

Giriş ve konaklama açısından  değişme payı olduğu için doğrudan kuruma ulaşarak bu bilgiyi edinmeniz önerilir.  Konaklama terciheri otele göre değişecektir. Ancak erken dönem rezervasyonları kampanyalı olabilir.

Sarıkamış Kayak Merkezi Nasıl Bir Yer?

Kars Sarıkamış Kayak Merkezi   birçok tesise göre ayrı bir yere sahip alan. Çünkü kristal kar yağması birçok sporcu için ideal bir alan haline getiriyor. Dünyada Alpler’de görülen kristal karın bir diğer Sarıkamış’ta ve bu iki yer dışında kristal karın olmadığı biliniyor.Pistlerin sakin olması, kayak keyfini artıran diğer bir özelliği. Hava da genellikle açık ve bu da tatilden alınan zevkli artırıyor. Ancak kayak dışı etkinliklerde sınırlı bir durum olduğu söylenebilir. Çam ormanları manzarası ise görsel şölen yaratıyor.

Benzer Haber  Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi

 

Yorum Yazın