sarimsakli-plaji-emlaklobisi

Sarımsaklı Plajı Nerede? Nasıl Gidilir?

Sarımsaklı plajı nerededir? Sarımsaklı plajı, Balıkesir şehrinin Ayvalık Küçükköy beldesi üzerinde yer almaktadır. İsmini bölge üzerinde çıkarılan ve kilise, ev yapımı işlerinde kullanılan sarımsı renkli taşlardan almıştır.

Bu belde Osmanlı’ya vergi verme konusunda mükellef olarak yer alan Midilli adası prensi Gateluzio’nun vergileri geciktirmesi nedeniyle Fatih Sultan Mehmet donanmayı göndererek bu bölgeyi alacaktır. Bu sayede korsanların eline geçmemesi adına bölgeye üzerinde yeniçeriler yerleştirilmiştir. 1893 ve 1913 tarihlerinde ise Yugoslavya’dan gelecek olan Türkler ve Yunanistan’dan gelenler yerleştirilmiştir.

sarimsakli-plaji-emlaklobisi

Sahil etrafında uzanmış olan kafelerde içeceğinizi istediğiniz zaman yudumlayabilir, arkadaşlarınız ya da ailenizle sizde hoş vakit geçirebilirsiniz. Yeşilin tüm tonları, mavinin en güzel tonu ve kilometrelerce uzanmış olan altın renkli kumsalları sayesinde Sarımsaklı, yerli ve yabancı turistlerin Kuzey Ege’deki adresi olarak yer almaktadır. Lüks otellerle beraber ve pek çok merkezin yer adlığı Ayvalık’ın en önemli turistik bölgesi olarak yer alan Sarımsaklı sahilinin en önemli özellikleri arasında pırıl pırıl altın renkli kumunun vücuda yapışmamasıdır. Turkuaz renginde yer alan denizi ise akvaryum güzelliğinde yer alan Sarımsaklı’dan sağa dönerek devam ettiğiniz zaman yol sizi küçük koylara götürmektedir.

Bu koylar arasında en güzeli olarak bulunan ve Badavut ismi ile bilinen Şahinkaya da sakin ve huzurlu ortamları ile beraber ayrı bir güzelliği bulunmaktadır. Birbirinden güzel plajların yer aldığı Sarımsaklı beldesine gidip deniz, güneş ve kum üçlüsü ile birlikte rüzgâr sörfü yaparak da denizin keyfini sizde doyasıya çıkarabilirsiniz.

Hava Durumu

Akdeniz ikliminin görüldüğü Sarımsaklı beldesi üzerinde kışları ılık ve yağışlı yazları ise sıcak ve kurak geçmektedir. Genel olarak öğle vakitleri içerisinde başlamış olan imbat yada meltem bu bölgeyi serinletmektedir. Halkı ise temel geçimini başta turizm olarak yer almak üzere hayvancılık ve tarımdan sağlamaya devam etmektedir. Ayvalık Sarımsaklı etrafında Dünya sağlık örgütü tarafınca belgelenmiş plajlar yer almaktadır.

Benzer Haber  Konya Tramvay Durakları

Sarımsaklı Plajı

sarimsakli-plaji-emlaklobisi

Ayvalık’ın otel ve plaj bölgesi olarak yer alan Sarımsaklı Ayvalık’a yaklaşık olarak 8 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Küçükköy beldesi sınırları üzerinde bulunan sarımsaklı plajı 7 kilometre uzunluğunda yer almaktadır. Plaj uzun bir kumsala ve son derece temiz bir denizi bulunmaktadır. Plajlar halka açık ve ücretsiz olarak bulunmaktadır. Sarımsaklı batı bölgesinde esen ve öğle saatleri içerisinde başlayan imbat ile serinlemektedir. Sahil boyunca uzanmaya devam eden kafelerde içeceklerinizi kolayca yudumlayabilir, arkadaş ya da aileniz ile sizde güzel vakit geçirebilirsiniz.

Yeşilin ve mavinin tüm tonlarını ve kilometrelerce uzanmış olan altın renkleri kumsalı sayesinde günümüzde yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası olarak bulunan Sarımsaklı plajı üzerinde 6 pek çok tesis yer almaktadır.

Sarımsaklı Plajı Kumu ve Denizi

Ege’nin incileri arasında yer alan Ayvalık’ta denize girebileceğiniz en güzel plaj olarak yer almaktadır. Sarımsaklı Halk plajı olmasını yanında 7 kilometrelik sahil şeridi boyunca işletmelerde yer almaktadır. Denizi ve sahil şeridi tamamen kumdan oluşmaktadır. Kumsalın en büyük özellikleri arasında kumunun vücuda yapışmamasıdır. Turkuaz rengi denizi ise mükemmel bir görsellik sunmaktadır.

Sarımsaklı Gezilecek Yerleri

sarimsakli-plaji-emlaklobisi

Sarımsaklı beldesi üzerinde yapılabilecek en iyi şeylerden bir tanesi pırıl pırıl denizinde yüzmektir. Sarımsaklı plajları isimlendirilen bu bölge üzerinde 22 adet plaj yer almaktadır. Plajlar isimlerini en yakın otel ya da kamplardan almasından dolayı bu isimleri anılmaktadır. Gündüz plajda vakit geçirebilir veya adalar üzerine düzenlenen yemek ve eğlence tekne turlarından kolayca yararlanabilirsiniz. Bu tekneler üzerinde müzik ziyafeti ile beraber yöresel has taze balıklardan sunulacak olan yemekleri de sizde kolayca deneyebilirsiniz.

Denizde yüzmeniz sırasında yanınızda deniz gözlüğü bulunuyorsa bu güzel adaların eşsiz su altı güzelliklerini kolayca görebilirsiniz. Akşam saatleri içerisinde Şeytan sofrası üzerinde eşsiz gün batımını en iyi şekilde izleyebilirsiniz. Eğer gece hayatını seviyorsanız Sarımsaklı’da 2 adet disko yer almaktadır. Gece yarısı ve sonrasında ise plajlar üzerinde uzanarak mehtaba karşı müzik dinleyerek zaman geçirebilirsiniz. Şeytan sofrasının hemen yan tarafında yer alan tepeye Tavşan kulakları tepesi adı verilmektedir. Tepe üzerinde tavşan kulaklarına benzemiş olan yaklaşık 5 metre boyunda 2 adet kaya yer almaktadır. Buranın manzarası da son derece güzel olmaktadır Sarımsaklı beldesinde yer alan Şeytan sofrası hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Benzer Haber  Kocaeli Şehir Hastanesi

Sarımsaklı Konaklama ve Ulaşım

sarimsakli-plaji-emlaklobisi

Ege’nin en güzel tatil yerleri arasında bulunan Sarımsaklı, bölgenin tatilciler konusunda en sevilen ilçesi olarak bilinen ayvalık üzerinde yer almaktadır. Sarımsaklı beldesinde çok sayıda otel ve pansiyon yer almaktadır. Ayvalık merkeze yakın olmasından dolayı konaklama için bu bölge üzerinde yana da kullanabilirsiniz. Bununla beraber butik otelleri ile Cunda Adası üzerinde konaklama yapabilirsiniz.

Sarımsaklı beldesine en yakın büyük kent merkezleri arasında bulunan İzmir’den yola çıkıyorsanız, Aliağa ve Sarımsaklı güzergahını takip ederek ulaşabilirsiniz. Bununla beraber İzmir-Balıkesir tren seferlerini kullanarak lk olarak Balıkesir merkeze gelerek, buradan şehir içi ulaşım seçenekleriyle Sarımsaklı beldesine kolayca ulaşabilirsiniz.

İstanbul üzerinden Sarımsaklı’ya hızlı feribotlarla ulaşabilirsiniz. Yenikapı-Bandırma bölgesinde sefer düzenlemiş olan feribottan indiğiniz zaman Bandırma’dan Sarımsaklı beldesine Susurluk-Balıkesir üzerinden yaklaşık kolayca ulaşabilirsiniz.

İstanbul’dan Sarımsaklı beldesine gelmek için, farklı Sarımsaklı güzergahını takip ederek toplam 527 km’lik yol kat edeceksiniz. Daha kısa mesafeli olarak bulunan ise Tekirdağ üzerinden Çanakkale- Sarımsaklı güzergahıdır.

Sarımsaklı beldesine ulaşım Balıkesir’in batısında yer alan Balıkesir Edremit Koca Seyit Havalimanı ile sağlanmaktadır. Haftanın her günü günü İstanbul-Sabiha Gökçen havalimanı ve Ankara Esenboğa Havalimanı üzerinden direkt uçuş seferlerinin yapıldığı bölgeden diğer illere de aktarmalı uçuş seferleri yer almaktadır.

Sarımsaklı beldesine 48 km uzaklıkta yer alan Balıkesir Edremit Koca Seyit Havalimanı’ndan direkt hareket edebilen Edremit ve Ayvalık araçlarına binerek Ayvalık merkezine ulaştıktan sonra minibüsleri kullanabilirsiniz.

Yorum Yazın