sebekedenbagimsizyasamak

Şebekeden Bağımsız Yaşamak

https://au.ketabtyalandger.gq Yakın gelecekte pt.hylitubu.tk şebekeden bağımsız yaşamak konusunu öğrenmek zorunda kalacaksınız. Elektrik olmadan yaşamayı bilmeniz gerekecek. Yaşamımızda büyük bir rol oynayan tüm elektriksel unsurlar olmadan yaşamak doğal olmayan birşey olsa da, elektrik olmadan yaşamak insanlığın şafağından beri insanların yaptığı bir şeydi. Sadece bir gün ya da hayatınızın geri kalanı için, kararlılıkla, olumlu bir tutum ve biraz da ustalık ile elektriksiz yaşayabilirsiniz.

1-Aydınlatma ve Isıtma

new.cardgowarchige.ga aydinlatma-isitma

submesocuschivan.tk Alternatif enerjiye yatırım yapın. Elektriksiz yaşamayı planlıyorsanız, elektrik şirketlerinin yardımı olmadan evinize güç vermek için başka yollar bulmak zorunda kalacaksınız. Yenilenebilir enerji kaynakları bunu yapmanın mükemmel bir yoludur. Güneş enerjisini güneş ışınlarından korumak, rüzgar türbinleri inşa etmek veya evinize bir hidroelektrik sistemi ile güç vermek için güneş panelleri takın. Kendi elektrik ürünlerinize güç sağlayabilmeniz için bir jeneratör yüklemeyi de düşünebilirsiniz.

Bisiklet jeneratörü yapın. Bisiklet jeneratörleri hem egzersiz yapmak hem de elektronik cihazlarınızı şarj etmek için harika bir yoldur.

bisikletjenaratoru

Ayrıca biyodizel, biyokütle ve Etanol gibi alternatif yakıtları kullanmayı düşünmelisiniz.

sebekedenbagimsizyasamak

 

2-Aydınlatma Sisteminizi Planlayın

Evinizi en iyi şekilde aydınlatmanız için birçok uygun seçenek vardır. En seçeneklerden biri gazyağı feneridir. Ayrıca gazyağı fitil lambaları, mumlar ve pil şarjlı kamp fenerleri de kullanabilirsiniz. Gecenin ortasında dışarı çıkmanız gerektiğinde el feneri bulundurmanız da önemlidir.

Bisiklet jeneratörü almaya karar verirseniz, evinizdeki lambalarınızı yakabilirsiniz.

 sebekedenbagimsizyasamak

3-Evinize Kış Teması Katın

Bu, evinizin duvarlarına, özellikle tavan arasında ve kapı girişlerinde ekstra yalıtım eklemek anlamına gelir. Isı, kapıların altından, pencerelerin etrafından ve evin üst bölgelerinden kaçar. Mümkün olduğunca az ısı kaçışını sağlayacak bir yalıtım sistemi oluşturun. Kapıların alt tarafını kapatın.
Pencerelerinizden sızan havayı engellemek için bir pencere izolatör seti kullanmayı da düşünmelisiniz. Hazır bir pencere yalıtım kiti satın alabilir veya kendinizinkini yapabilirsiniz.

Benzer Haber  Parapet Nedir?

 sebekedenbagimsizyasamak

4-Merkezi ısıtmayı düşünün

Şömine veya soba yoksa, özellikle soğuk iklimlerde yaşıyorsanız, merkezi ısıtmayı ciddi olarak düşünmelisiniz. Evdeki diğer odaları ısıtmak için, odalara açılan şöminenin üstüne hava delikleri inşa etmeyi düşünebilirsiniz.

sebekedenbagimsizyasamak

5-Yemek Pişirme

Nasıl pişireceğinize karar verin. Herhangi bir elektrik kullanmadan pişirmenin en iyi yollarından biri odun sobası kurmaktır. Odun sobası üzerinde pişirmek için çok sıcak olduğunda, propan veya bütan kamp sobaları kullanın (tıpkı diğer gaz sobası gibi çalışır).
Bir gaz sobası varsa, elektrik olmadan da kullanabilirsiniz. Brülörleri sadece çakmakla yakmanız gerekecek.

sebekedenbagimsizyasamak

 sebekedenbagimsizyasamak

6-Bahçe Kurmak

Bir mağazadan meyve ve sebze satın almak yerine, neden kendi başınıza büyümek istemiyorsunuz? Sadece birkaç tane tohumla, bahçenizi bir ürün bereketine dönüştürebilirsiniz. Mahsullerinizi kendi arazilerinde yetiştirmek, aynı zamanda, yiyeceklerinizin maruz kaldığı kirletici maddeler üzerinde de kontrol sahibi olmanız anlamına gelir.

sebekedenbagimsizyasamak

Taze ve lezzetli bitkilere sahip olabilmeniz için bir bitki bahçesi ekin. Bazı otlar kurutulacaktır. Böylece onları yıl boyu kullanabilirsiniz.

7-Hayvan Yetiştirin

Bunu yapacak alanınız varsa, hayvanları yetiştirmeyi düşünmelisiniz. İnekler, keçiler ve koyunlar mükemmel mandıra kaynaklarıdır.Tavuklar yumurta ve et sağlar ve domuzlar size gıdayı vermenize yardımcı olur.
Tavukların barınması için bir tavuk kümesi kurmanız gerekir. Tavuk kümesiniz, tavuklarınızın etrafta dolaşabilmeleri için bir yer ve ayrıca yumurtalarını bırakabilecekleri bazı alanlara sahip olmalıdır.

 sebekedenbagimsizyasamak

8-Yiyecekleri Nasıl Koruyacağınızı Öğrenin

Elektriksiz yaşamın büyük bir kısmı, saklamak için bir buzdolabınız olmasa bile, yiyecekleri muhafaza edebilmektedir. Neredeyse her şey konserve edilebilir. Taze yiyecekler daha az kullanılabilir olduğundan turşular kış aylarında harika olabilir.

sebekesizyasam

Kuru meyveler, sebzeler ve et. Gıdaların kurutulması da, yiyecekleri elektrik kullanmadan saklamanın mükemmel bir yoludur.

9-Diğer Kılavuz Temelleri

Bir kompost yığını oluşturun. Özellikle şehir çöp hizmetlerini ödemek istemediğinizde, kompost son derece kullanışlıdır. Bir kompost yığını sadece besin açısından zengin gübre elde etmenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda inşa edilmesi de nispeten kolaydır.

Benzer Haber  Gaz Yağı Nedir?

 sebekedenbagimsizyasamak

10-Satmak veya Ticaret Yapmak için Oluşturabileceğiniz Ürüne Odaklanın

Becerilerinizi düşünün – dikişte, yemekte, oymada, inşaatta vb. Iyi misiniz? İşleri toplu olarak yapmak için ihtiyaç duyabileceğiniz malzemeleri belirleyin. Ayrıca, sahip olduğunuz ürünlerden neler yapabileceğinizi de göz önünde bulundurun. Koyun yetiştiriyor musun? Ardından koyun sütünden nasıl peynir yapılacağını ya da peynir yapılacağını öğrenin.

sebekedenbagimsizyasamak

11- Çamaşırları Elinizde Yıkayın

Bu zor bir görev gibi görünse de, pratik ile kolay hale getirilebilir. Yumuşak giysinin sırrı, çamaşırlarınızı kurumaya bırakmadan önce bir veya iki bardak sirke ile yıkamaktır. Sirke, havayı kuruturken kıyafetlerinin fazla sert olmasını engeller.

sebekedenbagimsizyasamak

12-Evinizde Su Saklayın

Mümkünse, en az bir hafta sürecek kadar su alın. Bu kadar suyu satın alamıyor veya depolayamıyorsanız ve acil bir durumda içme suyunuz olmayacağından korkuyorsanız, acil durumlarda suyu arındırabilirsiniz.

sebekedenbagimsizyasamak

13-Alternatif Işıklar Edinin

Bunlar çoklu fenerler, kamp fenerleri ve mumlardır. Fener ve mumları karanlıkta hızlı bir şekilde bulabileceğiniz bir yerde saklayın. Mumlar harikadır çünkü pil ömrünü boşa harcamadan uzun süre dayanırlar. Yemek yaparken mutfağınızı bir fenerle aydınlatın.

 sebekedenbagimsizyasamak

Yorum Yazın