Şehzade Burhaneddin Efendi Yalısı

 64 odası ile Şehzade Burhaneddin Efendi Yalısı Boğaz’ın en büyük yalıları içerisinde yerini alır. Şehzade Burhaneddin Efendi Yalısı Sarıyer sahilinde bulunur. Uzun rıhtımı ile adeta göz doldurur. Şehzade Burhaneddin Efendi Yalısı 75 metrelik bir rıhtıma sahiptir. Bu uzunluğu ile de Boğaz’da bulunan en uzun rıhtımlı ikinci yalı olmayı da başarır.

Şehzade Burhaneddin Efendi Yalısı ile ilgili görsel sonucu

Şehzade Burhaneddin Efendi Yalısı konumu ve mimari özelliği ile son derece pahalı evler arasına girer. Dünya araştırmalarına göre dünya üzerindeki en pahalı beşinci evdir. Son derece özel işçilik kullanılarak yalı tekrar restore edilir. Restorasyon sırasında da olabildiğince ilk hali de korunmaya çalışılır.

Şehzade Burhaneddin Yalısı’nın bu kadar değerli olmasında yalıda altın işlemelerin de kullanılması ilk sırada yerini alır. Özel olarak getirtilen altın rokoko süslemesi ile yalının değeri yüz milyon Euro üzerinde bulunur. On dokuzuncu yüzyılda yapılan bu yalı tamamen gösteriş öğesi ile ön plana çıkar. Her ayrıntının düşünüldüğü bu yalıda batı tarzının etkisi gözlemlenir. Dünya’da pek çok merak edileni olan yalı uzun yıllar alıcısını bekler. Yalıya özelikle de Arap zenginleri büyük ilgi gösterir.

Şehzade Burhaneddin Efendi Kimdir?

Yalıya da ismini veren Şehzade Burhaneddin Efendi, II. Abdülhamit’in oğludur. Eğer ikinci Abdülhamit tahtan indirilmeseydi yerine oğlu Şehzade Burhaneddin Efendi geçecekti. Tüm tarihçiler, II. Abdülhamit’in oğlu Burhaneddin ile özel olarak ilgilendiğini belirtir. Şehzade Burhaneddin Efendi son derece iyi bir eğitim alır. Tam bir salon adamıdır.

Şehzade Burhaneddin Efendi hem resim hem de müzik ile yakından ilgilenir. Çok iyi piyano çalmasının yanında aynı zamanda da ressamdır. Babası II. Abdülhamit oğlu Şehzade Burhaneddin Efendi’yi tahta geçmesi için özel olarak eğitir.

Şehzade Burhaneddin Efendi Yalısı ile ilgili görsel sonucu

Şehzade Burhaneddin Efendi uzun yıllar yalının sahipliğini yaptı. Daha sonra ise yurtdışına sürgün edildi. Öldükten sonra da Şehzade Burhaneddin Efendi Yalısı’nın sahibi Mısır Sarayı’nda Mabeynci olan Ali İhsan Bey oldu. Şehzade Burhaneddin Yalısı hakkında bilgi veren pek çok kaynak uzun süre Ali İhsan Bey ve kızlarının yalıyı kullandığını belirtir. Daha sonra ise yalı Erbilgin Ailesi’ne geçer.

Benzer Haber  Adalar hakkında her şey!

Şehzade Burhaneddin Efendi Yalısı çok fazla el değiştirmez. Bu da yalının orijinal görüntüsünün korunduğu anlamına gelir. 1987 yılında yalının daha iyi bir görünüm alması için restore çalışmaları başlatılır. Ancak bu aşamada da Şehzade Burhaneddin Efendi Yalısı’nın gerçek kimliğinin kaybetmemesine özen gösterilir.

Şehzade Burhaneddin Efendi Yalısı’nın Mimarisi

Ä°lgili resim

Şehzade Burhaneddin Efendi Yalısı’nın ilk olarak kime ait olduğu ve mimarının kim olduğu ile ilgili bilgiler net değildir. Ancak Şehzade Burhaneddin Efendi Yalısı’nın mimarisi batı tarzdadır. İki katlı olan yalının bir de çatı katı bulunur. Boğaz’a bakan cephesindeki pencerelerde konsol çıkıntısı bulunur. Bu da yalının batı tarza sahip bir mimari ile yapıldığını gösterir.

Yorum Yazın