selimiye-camii

Selimiye Camii

Mimar Sinan’ın “ustalık eserim” dediği Selimiye Camii Edirne’nin en önemli yerlerinden biridir. 2. Selim tarafından yaptırılmış olan bu eser, 14 Mart 1575 tarihinde tamamlanmıştır. Mermer, taş, çini sedef ve ahşap detayların en mükemmel örneklerini görebileceğiniz cami için 3475 metrekarelik alana 2 bin ton ağırlığında kubbe eklenmiştir.

Mimar Sinan’ın mucize yarattığı eserlerinden biri olan yapının dört köşesine minareler yerleştirilmiştir. 2011 yılında dünya mirası listesine giren Selimiye Cami, akustik açıdan da mükemmeldir. Çinilerde 101 farklı lale motifi kullanılan camideki ters lale ise herkesin gizemli bulduğu konular arasındadır. Mimar Sinan bu camiyi 80 yaşındayken yapmıştır.

Selimiye Camii Hikayesi

Hürrem ve Kanuni’nin oğlu olan 2. Selim, rüyasında Muhammed’i görmüş ve Muhammed oan Edirne’yi işaret etmiştir. Ancak bunun bir gerçekliği olmamakla birlikte, Padişah’ın burayı çok sevdiği ve özel bir cami yaptırmak istediğini ifade edilmiştir. Mimar Sinan’ın bu yapıyı inşa ederken, beş bilinmeyenli bir denklemi çözmek için beşinci bir işlem kullandığı iddia edilmiştir. Çünkü matematiksel olarak bu yapının gizemi hala çözülmemiştir. Edirne’nin en merkezi yerinde yapılan Selimiye Camii dünyanın en büyük kubbesine sahip bir yapı olarak bilinmektedir. Ancak Ayasofya ile eşit büyüklükte olduğu da ortaya çıkmıştır. Selimiye Camii Edirne ilinin en özel ve dünyaca bilinen yapılarından biridir.

Sanayi Öncesi Mimarinin Zirvesi

Mimar Sinan’ın bu eserinde tek kubbeli yapılarda bulunan mimarinin zirvesi oluşturulmuştur. Sanayi yokken bu kadar mükemmel bir eserin yaratılması dünyanın da ilgisini çekmiş, bu başarı dünya mirasları listesine eklenen camiyi dünyaca ünlü hale getirmiştir. 4 kapısı bulunan caminin bahçesinde 3 anıt ağaç vardır. 1913 yılında Bulgarların kuşatmasından darbe alan caminin hasarlı kısmı Atatürk’ün emriyle ibret olarak yerinde bırakılmıştır.

İznik Çinisinin En Güzel Örneği Selimiye’de

Özel olarak İznik çinisi sipariş edilerek yapılan Selimiye Camisi çinileri ile diğer detaylarıyla Osmanlı sarayının en güzel örneklerinden biri olan eserleri bir araya toplayan cami, Edirnelilerin Sinan’ı Edirneli olarak kabul etmesine neden olmuştur.

Haberimizde Mimar Sinan’ın ustalık eseri Selimiye Camii hakkında detaylı bilgiler vermeye çalıştık. Umarız siz değerli okurlarımız için doyurucu bilgiler vermişizdir…

Benzer Haber  Akbatı AVM Hakkında Bütün Detaylar

Yorum Yazın